16 października 2017

Kard. Mueller uhonorowany w Polsce. Za „zachowanie integralności depozytu wiary”

(Fot. MA)

Kardynał prof. Gerhard Ludwig Mueller, Prefekt Kongregacji Nauki Wiary został honorowym doktorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Hierarcha został doceniony m.in. za jego „niezłomną służbę Prawdzie, wybitną umiejętność przenoszenia rozważań naukowych na praktykę oraz wkład w polsko – niemiecki dialog”.

 

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa UPJPII odbyła się w krakowskiej Filharmonii i była elementem uroczystej inauguracji roku akademickiego przez papieski uniwersytet poprzedzonej Mszą św. w kolegiacie św. Anny, z udziałem hierarchy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W podjętej przez senat uczelni uchwale podkreślono, że tytuł honorowy UPJPII został nadany kard. Muellorowi za „godną naśladowania postawę prawdziwego chrześcijanina, człowieka oddanego Bogu i ludziom bez reszty, kapłana i biskupa, profesora i wybitnego dogmatyka, który radośnie i prawdziwie służy ludziom w imię posłannictwa Chrystusowego, głosząc całym swoim życiem Jego Ewangelię”. To także „wierne stanie na straży nauki Kościoła, poprzez wspieranie w wypełnianiu swych misji dwóch kolejnych papieży: Benedykta XVI i Franciszka”.

 

Kolejną zasługą kardynała jest „konsekwentne dbanie o to, by prawdy wiary zgłębiane drogą naukowego dociekania wiązać z codziennym życiem konkretnej osoby w Chrystusie; by te prawdy formułowane w sposób teoretyczny miały zastosowanie praktyczne” oraz „gorliwe zaangażowanie w dialog ekumeniczny i międzyreligijny przy zachowaniu integralności depozytu wiary”.

 

Kard Mueller został doceniony również za „promowanie dobrych relacji nie tylko między Kościołem w Polsce i w Niemczech, ale także między narodem polskim i niemieckim poprzez obecność na najważniejszych uroczystościach kościelnych w ojczyźnie Świętego Jana Pawła II oraz udział w licznych sympozjach i konferencjach organizowanych na polskich uczelniach” ora za „troskę o rozwój kultury inspirowanej wartościami chrześcijańskimi”.

 

Nadanie honorowego tytułu miało miejsce w dniu obchodów rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Jak podkreślał kard. Mueller, była to szczegółowa okoliczność. Hierarcha wygłosił okolicznościowy wykład „Jak należy rozumieć reformę w Kościele?”, w którym podkreślił, że we wszystkich historycznych formach kościelnej reformy chodziło o odnowienie sposobu bycia chrześcijaninem i życia kościelnego, a także o pogłębienie wiary i odnowy w Chrystusie.

 

Jak mówił, Kościół jako dzieło Boga, nie może być przedmiotem ludzkich zabiegów reformistycznych. – Chodzi o to, że nie możemy Kościoła przemieniać i przebudowywać w zależności od naszego samopoczucia i naszego widzimisię. Bóg jest podmiotem Ludu Przymierza, który jest przezeń powoływany do życia. To w Chrystusie Bóg funduje Kościół – tłumaczył.

 

Zdaniem hierarchy człowiek w chrzcie upodobnił się do Chrystusa i dlatego po chrzcie może przeżywać swoje życie jako drogę nieustannego naśladowania Chrystusa. – 500 lat reformacji i rozłam w Kościele – to żaden powód do protestanckiego triumfalizmu i do odnawiania katolickiego poczucia niższości. Do końca 2017 roku wszyscy powinniśmy się stać bardziej ewangeliccy i bardziej katoliccy w znaczeniu wspólnej pokuty, pojednania i odnowienia w Chrystusie. To jest właśnie reforma Kościoła dokonująca się nie przez nas, lecz w nas – podkreślił kard. Mueller.

 

Kard. Gerhard Ludwig Mueller urodził się 31 grudnia 1947 r. w Moguncji. Jako trzydziestolatek obronił doktorat z teologii, pisany pod kierunkiem przyszłego kardynała Karla Lehmanna. Zajmował się głównie dialogiem ekumenicznym, chrześcijańską koncepcją objawienia i eklezjologią. Był m.in. uczniem jednego z twórców latynoamerykańskiej teologii wyzwolenia, ks. Gustavo Gutierreza. W 1978 r. przyjął święcenia kapłańskie. Od 1986 r. wykładał na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium. Został ekspertem komisji doktrynalnej niemieckiego episkopatu, a w latach 1998-2003 wchodził w skład Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy Kongregacji Nauki Wiary.

 

W 2002 r. został biskupem Ratyzbony, stając na czele jednej z najważniejszych diecezji w Niemczech. W 2005 r. uczestniczył w zgromadzeniu Synodu Biskupów nt. Eucharystii. Wcześniej, na zgromadzeniach synodalnych w 1999 (nt. Europy) i 2001 r. (nt. biskupów) był ekspertem. W 2008 r., dwa lata po wizycie w Ratyzbonie papieża Benedykta XVI, utworzył tam Instytut jego imienia, którego celem jest publikacja dzieł wszystkich Josepha Ratzingera.

 

2 lipca 2012 r. Benedykt XVI mianował biskupa Ratyzbony prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Funkcję tę pełnił do lipca br.

 

 

 

Źródło: KAI, MA

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram