DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Kard. Mueller kończy dyskusję o Komunii św. dla rozwodników

Kard. Mueller kończy dyskusję o Komunii św. dla rozwodników
fot. REUTERS/Max Rossi/FORUM

Nauka Kościoła została nam dana, nie jest naszą własnością. Musimy mówić o niej jasno – powiedział kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary, w trakcie wywiadu udzielonego niemieckiej radiostacji. Jak tłumaczył, nikt nie ma władzy rozwiązania albo zawieszenia ważnie zawartego małżeństwa.

 

W trakcie rozmowy z kolońskim radiem katolickim, kard. Gerhard Müller podkreślił, że nierozerwalność małżeństwa jest dogmatem. – Jak moglibyśmy zawierać z Bogiem kompromisy? – pytał purpurat. Dodał, że nigdy nie poprze projektu zmian w tej materii, także wychodzącego od przesłanek „socjologicznych”.

 

Nauczanie Kościoła nie jest moją własnością, jest nam dane – powiedział prefekt Kongregacji Doktryny Wiary w wywiadzie opublikowanym 27 lutego. – Naszym zadaniem jest mówić jasno o nauce Kościoła oraz dogmatach, które Bóg nam objawił – dodał. Hierarcha tłumaczył również, że nie może być mowy o drugim małżeństwie, a Kościół musi nauczać zgodnie ze Słowem Bożym.

 

Dzień później kardynał Gerhard Müller udzielił wywiadu gazecie „Kölner Stadt-Anzeiger”. – Kościół nie ma możliwości rozwiązać lub zawiesić ważnie zawartego związku małżeńskiego – podkreślił. Jak tłumaczył, obowiązujące normy przedstawił Jan Paweł II w „Familiaris Consortio”. Jeśli osoba żyjąca z „partnerem”, który nie jest jego małżonkiem, chce przystąpić do Komunii świętej, to muszą „żyć razem jak brat z siostrą”.

 

Takie wymagania, dotyczące przystępowania do Najświętszego Sakramentu, zostały całkowicie odrzucone przez kardynała Waltera Kaspera. Według lidera niemieckojęzycznych biskupów dążących do „reformy duszpasterskiej”, życie „jak brat ze siostrą” jest rzeczą niemożliwą.


Tak też myśleli Apostołowie, kiedy Jezus wytłumaczył im nierozwiązywalność małżeństwa (zob. Mt 19, 10). Jednak to, co nam, ludziom, wydaje się niemożliwe, jest z łaską Bożą jak najbardziej możliwe – podkreślił Gerhard Ludwig Müller.

 

 

Źródło: rorate-caeli.blogspot.com

MR

 


DATA: 2016-03-04 09:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak łatwo można obejść dogmat nierozerwalnosci małżeństw - po prostu zacząć żyć "jak brat z siostrą" z kolejnym partnerem (powiedzmy po kilkunastu latach cudzołożenia, lub na starość). Więc spytam, a co z przysięgą miłości, wierności, uczciwości i dozgonnego życia którą składało się małżonkowi? Czyżby życie z kolejnym partnerem \'w czystości\' skutkowało unieważnieniem przysięgi?
ponad 4 lata temu / rst
 
Jeśli życie jak brat z siostrą jest trudne, to po co te wszystkie związki powtórne? Trzymać się małżeństwa i tyle. Ludziom się wydaje, że każdy ma prawo do seksu. Pedofilom też może się wydawać, że mają prawo do seksu zgodnie ze swoimi przekonaniami. Seks jest domeną płodzenia dzieci i życia małżeńskiego. Jeśli ktoś nie może uprawiać seksu, to niech nie uprawia. Ludzie chorzy na cukrzycę nie mogą jeść słodyczy i jakoś nikt się nad nimi mocno nie użala.
ponad 4 lata temu / aaa
 
@nederlanden kolejny, który chce wchodzić w dyskusje z Bogiem? pokory, pokory...
ponad 4 lata temu / ned
 
Proszę wskazać, gdzie kategorycznie odrzuca komunię dla rozwodników? Mówi tylko o nierozerwalności małżeństwa. Wręcz niepokojące są słowa: Jednak to, co nam, ludziom, wydaje się niemożliwe, jest z łaską Bożą jak najbardziej możliwe.
ponad 4 lata temu / nederlanden
 
Bądz błogosławiony kapłanie mojego Umiłowanego Boga za ten głos w tak ważnym momencie.
ponad 4 lata temu / katolik
 
Kto jest skałą Kościoła? Jezus Chrystus czy Piotr?
ponad 4 lata temu / Andrzej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.