DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Kard. Mueller: Komunia św. dla rozwodników jest… możliwa. W wyjątkowych przypadkach

Kard. Mueller: Komunia św. dla rozwodników jest… możliwa. W wyjątkowych przypadkach
fot. REUTERS/Max Rossi/FORUM

Udzielanie komunii św. osobom rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach cywilnych jest możliwe w poszczególnych i wyjątkowych przypadkach - stwierdził kard. Gerhard Ludwig Müller. Prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary w rozmowie z niemieckim tygodnikiem „Focus” zastrzegł, że nie jest możliwa żadna ogólna zasada, która dopuszczałaby do Komunii św. osoby znajdujące się w takiej sytuacji.

 

Niemiecki purpurat wskazał na punkt 84 adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio” Jana Pawła II z 1981 r. Jego zdaniem w niektórych przypadkach, zgodnie z sumieniem, można udzielić takiego zezwolenia i w tym kierunku można prowadzić debatę. Podkreślił, że musi ona być prowadzona z „odpowiedzialnych teologicznie punktów widzenia”.

 

Kardynał odniósł się do fragmentu punktu 84 „Familiaris consortio”, który brzmi: „Kościół jednak na nowo potwierdza swoją praktykę, opartą na Piśmie Świętym, niedopuszczania do komunii eucharystycznej rozwiedzionych, którzy zawarli ponowny związek małżeński. Nie mogą być dopuszczeni do komunii świętej od chwili, gdy ich stan i sposób życia obiektywnie zaprzeczają tej więzi miłości między Chrystusem i Kościołem, którą wyraża i urzeczywistnia Eucharystia. Jest poza tym inny szczególny motyw duszpasterski: dopuszczenie ich do Eucharystii wprowadzałoby wiernych w błąd lub powodowałoby zamęt co do nauki Kościoła o nierozerwalności małżeństwa.

 

Pojednanie w sakramencie pokuty — które otworzyłoby drogę do komunii eucharystycznej — może być dostępne jedynie dla tych, którzy żałując, że naruszyli znak Przymierza i wierności Chrystusowi, są szczerze gotowi na taką formę życia, która nie stoi w sprzeczności z nierozerwalnością małżeństwa. Oznacza to konkretnie, że gdy mężczyzna i kobieta, którzy dla ważnych powodów — jak na przykład wychowanie dzieci — nie mogąc uczynić zadość obowiązkowi rozstania się, „postanawiają żyć w pełnej wstrzemięźliwości, czyli powstrzymywać się od aktów, które przysługują jedynie małżonkom”.

 

Udzielanie komunii św. osobom rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach cywilnych jest głównym tematem wniesionym przez liberalnych hierarchów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Kard. Müller, który do tej pory sprzeciwił się postulatom zmiany kościelnej praktyki w tej materii, należy do niemieckojęzycznej grupy - circoli minores. W jej skład wchodzą ojcowie synodalni z Niemiec i Austrii oraz pochodzący z tych krajów hierarchowie zajmujący urzędy Kurii Rzymskiej. Są wśród nich kardynałowie: Christoph Schönborn, Walter Kasper, Reinhard Marx oraz bp Benno Elbs.

 

KAI

mat

 

 

 


DATA: 2015-10-19 16:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wajdelota "ani cudzołożnicy ... nie otrzymają Królestwa niebieskiego"Biblia Tysiąclecia.Cudzołóstwo to wykroczenie przeciwko szóstemu przykazaniu.Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego jest niezmienne.Pan Bóg po VATICANUM SECUNDUM nie zmienił poglądów.Osoby rozwiedzione które zawarły kontrakt cywilny nie mogą przystępować do Komunii Św ponieważ żyją w grzechu.Cudzołożnicy którzy przyjmują Komunie Św popełniają świętokradztwo.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany masz rację
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Tomaszu, podejrzewam że na początku wajdelocie ten zakalec nie bardzo smakował, ale jadł go by umartwić się dodatkowym cierpieniem. A potem pojawił się efekt typowy dla przywódców heretyków - zakalec który przyrządzał zaczął mu coraz bardziej smakować aż stał się dla niego najwyborniejszym ciastem przyrządzonym przez najlepszego kucharza na świecie :)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Wajdelota Zakalec pozostanie Zakalcem czyli herezją którą ty wypowiadasz na temat małżeństwa.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Wajdelota Doktryna Katolicka jest niezmienna nikt jej nie ma prawa zmieniać.Jesteś niepoprawnym heretykiem wypaczającym Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
wajdelota, takiś biegły w znajomości wszechrzeczy, a nie zauważasz że na PCh24 zamieszczane są nawet komentarze lewaków szydzących z Kościoła. Jak to się ma do zarzutu sznurowania ust oponentom? Z kolei, nie wiem kogo zaliczasz do "towarzystwa wzajemnej adoracji", bo wiele piszących tu osób skarżyło się że ich komentarzy brakuje, zresztą ja też wiele razy tego doświadczyłem i opracowałem na to prywatny sposób. Jednak, ze względu na tematykę portalu, uważam tę miejscową cenzurę za uzasadnioną, bo dość dobrze odfiltrowującą świńskie kwiki. A tak przy okazji, skoro narzekasz na portale katolickie, to po co na nich komentujesz? Nie lepiej poświęcić cały czas wsłuchiwaniu się w bluźnierstwa wobec Boga na portalach lewackich?
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.