DZIŚ JEST:   17   LUTY   2020 r.

Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 

Kard. Marx odwiedzi Polskę. „To nie będzie rutynowa wizyta”

Kard. Marx odwiedzi Polskę. „To nie będzie rutynowa wizyta”
fot. REUTERS/Ina Fassbender / FORUM

W dniach 29 VIII – 1 IX z wizytą w Polsce gościć będzie przewodniczący Episkopatu Niemiec, kard. Reinhard Marx. Spotka się z przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim oraz z licznymi reprezentantami Kościoła i polityki. Rozmowy mogą dotyczyć między innymi imigracji oraz moralności seksualnej.

 

Według oficjalnego komunikatu Konferencji Episkopatu Niemiec, wizyta nakierowana jest na „dalsze pogłębienie związków między Kościołem w Polsce i w Niemczech”. Z tego powodu główny akcent ma przypaść na „docenienie fundamentalnego wkładu Polski w europejską wolność, co jest ściśle związane z historią Kościoła katolickiego”. 29 i 30 sierpnia kard. Marx przebywać będzie w Gdańsku, gdzie odwiedzi Europejskie Centrum Solidarności oraz spotka się z byłym prezydentem Polski Lechem Wałęsą, by złożyć wspólnie wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Hierarcha wygłosi też wykład pt. „Solidarność – kluczowe słowo dla przyszłości naszego społeczeństwa, Europy i świata”. Zaplanowane są też rozmowy z polskimi publicystami. Wreszcie hierarcha odprawi Mszę świętą w kościele św. Brygidy razem z abp. Sławojem Leszkiem Głódziem.

 

Kolejne dwa dni kard. Marx spędzi w Poznaniu. Najważniejsze będą rozmowy z abp. Stanisławem Gądeckim. Według oficjalnego komunikatu mają dotyczyć „społecznego, politycznego i kościelnego rozwoju w Europie” oraz wzmacniania związków między episkopatami w obu krajach. Kardynał będzie też rozmawiał z katolickimi naukowcami i dziennikarzami na temat intelektualnej wymiany między Niemcami a Polską.

 

Jak podaje podległa Episkopatowi Niemiec agencja informacyjna KNA, kluczowe dziś sprawy między oboma episkopatami to kwestia imigrantów – oraz rozwodników w nowych związkach i szerzej, moralności seksualnej w ogóle. Agencja cytuje arcybiskupa Bambergu, Ludwiga Schicka, który w lutym tego roku mówił o „nowych trudnościach w dialogu” z takimi krajami, jak Polska czy Węgry. Hierarcha wskazywał z jednej strony na sprawę imigrantów, z drugiej na teologiczne rozumienie małżeństwa i seksualności. Jak podkreślał, ze strony zachodniej potrzebny jest „nowy impuls”. Stąd wizyty kard. Marxa w Polsce nie można uważać za „rutynową”, stwierdza agencja.

 

Źródła: dbk.de, katholisch.de

Pach


DATA: 2018-08-30 15:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wystarczy obejrzec na You Tubie .Wizyte ojca św. Benedykta XVI w Berlinie w 2011r.To są kpiny z ojca swiętego.
ponad 1 rok temu / gosc
 
Jeszcze kard. Engelsa by się zdało
ponad 1 rok temu / Noe
 
Juz kiedys Niemcy byli z goscinna wizyta, moze warto jakis atak uprzedzajacy tym razem? Ciekawe czy teraz obroncy nasi, tak jak 1939 beda mezni, czy okaza sie tchorzami? To chyba jednak jedt pytanie retoryczne.
ponad 1 rok temu / Trad
 
Chcą nasz Kościół ubogacić?
ponad 1 rok temu / qlnick
 
trzeba dobrze się wsłuchać w wypowiedzi polskich biskupów PO wizycie bp Marxa i to nie odnoszące się bezpośrednio do jego wizyty. Np. nt. emigrantów, demokracji, "europejskich wartości' itd.
ponad 1 rok temu / Michał
 
Urabianie episkopatu Polski ciąg dalszy...
ponad 1 rok temu / Jan
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.