DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Kard. Marx i prof. Sternberg piszą list do katolików w Niemczech. Chodzi o „Drogę Synodalną”

Kard. Marx i prof. Sternberg piszą list do katolików w Niemczech. Chodzi o „Drogę Synodalną”
fot. ddp images/FORUM

„Droga Synodalna ma służyć dokonaniu przełomu, który pozwoli odnowić Kościół i wiarygodnie głosić Ewangelię współczesnemu światu” – piszą w liście do niemieckich katolików kard. Reinhard Marx i prof. Thomas Sternberg.

 

Pierwszego grudnia rozpoczęła się w Niemczech "droga synodalna" – nieformalny proces, który ma doprowadzić do dużych zmian w niemieckim Kościele. Jej organizatorzy to po stronie biskupów Konferencja Episkopatu Niemiec (DBK) oraz po stronie świeckich Centralny Komitet Niemieckich Katolików (ZdK). Z okazji otwarcia Drogi list do niemieckich katolików napisali przewodniczący DBK kard. Reinhard Marx oraz prezydent ZdK prof. Thomas Sternberg.

 

Wskazali, że podejmują proces zmian z pełnym wsparciem papieża Franciszka; jako cel Drogi wskazali przywrócenie Kościołowi wiarygodności i siły umożliwiającej głoszenie Dobrej Nowiny współczesnemu społeczeństwu.

 

„Papież Franciszek oczekuje, że będziemy synodalnym Kościołem - będziemy iść wspólnie naszą drogą. Temu służy Droga Synodalna Kościoła w Niemczech, którą chcemy kroczyć przez nadchodzące dwa lata jako biskupi Konferencji Episkopatu Niemiec oraz jako przedstawiciele aktywnych świeckich w Centralnym Komitecie Niemieckich Katolików razem z wieloma katolikami, zakonnikami, księżmi i szczególnie z ludźmi młodymi”, napisali kard. Marx i prof. Sternberg.

 

„Powinna być to także droga nawrócenia i odnowy, służąca odważeniu się na przełom w świetle Ewangelii i mówieniu o znaczeniu wiary i Kościoła w naszych czasach oraz odnalezieniu odpowiedzi na palące pytania Kościoła. Musimy samokrytycznie stwierdzić: przesłanie Ewangelii zostało zaciemnione, a nawet w najokropniejszy sposób naruszone. Myślimy tu szczególnie o nadużyciach seksualnych wobec dzieci i młodzieży. Musimy wyciągnąć z tego konsekwencje i zatroszczyć się o to, by Kościół był miejscem bezpiecznym”, stwierdzili dalej.

 

Autorzy powołali się następnie na Gaudium et spes, wskazując, że Kościół winien służyć człowiekowi, światu i Bogu. Oświadczyli, że chcą na nowo głosić wiarę, a to oznacza podjęcie tematów, które „jeżeli nie zostaną rozjaśnione, stać będą na drodze przepowiadaniu”. Odwołując się następnie do czerwcowego listu papieża Franciszka „do pielgrzymującego Ludu Bożego w Niemczech” wskazali, że Ojciec Święty zachęca Niemców do szukania odważnej odpowiedzi na obecną sytuację Kościoła i wiary, a także do zatroszczenia się o jedność z całym Kościołem. Następca Piotra prosi też o przeprowadzanie procesu reform w porozumieniu z wiernymi, położenie nacisku na ewangelizację oraz o powiązanie problematyki reformy struktur z wymiarem duchowym.

 

Pierwsze posiedzenie uczestników Drogi Synodalnej odbędzie się na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. Tematy, jakimi zajmą się obradujący biskupi i świeccy, to: podział władzy w Kościele; partnerstwo i seksualność; forma życia kapłańskiego;  rola kobiet w Kościele. Postanowienia zapadać będą większością 2/3 głosów. Nie będą z góry wiążące; organizatorzy oczekują, że poszczególni biskupi wcielą je w swoich diecezjach w życie. Jak dotąd wikariusze generalni 11 biskupstw zadeklarowali – nie znając jeszcze wyniku Drogi – że te nadzieje zostaną w ich diecezjach spełnione.

 

Źródła: dbk.de, zdk.de, pch24.pl

Pach


DATA: 2019-12-03 15:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Niemczech już raz reformowano Kościół... Teraz najwyraźniej szatan chce dokończyć "dzieła"...
9 miesięcy temu / Polka
 
Pan Jezus już odpowiedział na wszystkie pytania prawie 2000 lat temu. Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem.
9 miesięcy temu / L
 
to co dobre dla Niemieckich katolików Nie musi być dobre dla całego Kościoła Mamy różne kontynenty i różne oglądy na rzeczywistość Kościół Katolicki bogaty w różnorodności
9 miesięcy temu / taki tam
 
Powinni pracowac w reklamie w TV sprzedawaliby tony klakow po cenie zlota.
9 miesięcy temu / Nick
 
stado baranów pod przewodnictwem kozła, demokracja w kościele ma byc receptą na problemy duszpasterskie? a kto będzie strzegł doktryny wiary? MarX?
9 miesięcy temu / jans
 
Kościół katolicki w Niemczech i nie tylko, stacza się po równi pochyłej prosto do piekła.
9 miesięcy temu / Babunia
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.