DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Kard. Marx: Papież nie rozstrzygnął sprawy celibatu i diakonatu kobiet. To wciąż tematy otwarte

Kard. Marx: Papież nie rozstrzygnął sprawy celibatu i diakonatu kobiet. To wciąż tematy otwarte
fot. REUTERS/Ina Fassbender / FORUM

Kard. Reinhard Marx opublikował obszerny komentarz do posynodalnej adhortacji apostolskiej Querida Amazonia. Według ustępującego szefa Konferencji Episkopatu Niemiec dokument Franciszka nie zamyka debaty o celibacie ani kapłaństwie kobiet. W ocenie Marxa tekst będzie mieć też wpływ na Drogę Synodalną.

 

W środę odbyła się konferencja prasowa kard. Reinharda Marxa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Purpurat przedstawił swoją interpretację papieskiej adhortacji apostolskiej po Synodzie Amazońskim, Querida Amazonia. Marx odczytał tekst, który opublikowano zarazem na oficjalnej stronie Episkopatu, dbk.de.

 

Niemiecki hierarcha podkreślił bardzo wyraźnie, że papież Franciszek nie chce swoją adhortacją „zastępować ani powtarzać dokumentu finalnego Synodu”. - W żadnym razie poprzez publikację adhortacji nie został on zdjęty ze stołu! Papież Franciszek mówi raczej o tym, że swoim apostolskim pismem chce ów dokument oficjalnie przedstawić i zaprosić do tego, by go w całości przeczytać – stwierdził.

 

Marx omówił wszystkie cztery rozdziały adhortacji, ale najwięcej uwagi poświęcił ostatniemu, poświęconemu wizji Kościoła katolickiego o amazońskiej twarzy. Purpurat zwrócił uwagę na istnienie posynodalnej rady złożonej z 16 członków, której zadaniem jest „czuwanie nad wcieleniem w życie efektów Synodu Amazońskiego”. W skład rady wchodzą między innymi brazylijsko-austriacki biskup Xingu, Erwin Kräutler, oraz brazylijski kardynał mający niemieckie korzenie, Claudio Hummes, obaj będący gorącymi zwolennikami viri probati i święceń dla kobiet.

 

Marx podkreślił, że większość 2/3 Ojców Synodalnych na Synodzie Amazońskim „opowiedziała się za wyjątkami od obowiązku celibatu i zaproponowała nowe przemyślenie dopuszczenia kobiet do diakonatu”. Kardynał zaznaczył, że choć te tematy budziły szczególne zainteresowanie, zwłaszcza w samych Niemczech, to nie znajdowały się w centrum Synodu, stąd również adhortacja posynodalna nie czyni z nich swojej istoty. Kardynał jest pewien, że w obu materiach „dyskusja będzie toczyć się dalej”.

 

- Kwestie „kościelnej wizji” trzeba będzie dobrze przestudiować, także w kontekście sytuacji u nas w Niemczech. Nie uważam, by dyskusja była zamknięta. Na wczesnorocznym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Niemiec w Moguncji będziemy obradować nad tym tekstem i jego znaczeniem dla Kościoła w Niemczech i dla Kościoła powszechnego – wskazał kardynał.

 

Jak dodał, rzecz będzie miała bez wątpienia wpływ na przebieg Drogi Synodalnej.

 

Pach

 

Źródła: dbk.de, PCh24.pl


DATA: 2020-02-13 08:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie masz racji, Wolski nie sądzi, bo nie wymierza kary, on po prostu krytykuje. Zło trzeba wytykać, krytykować. Milczenie oznacza zgodę. To, co robi ten człowiek, Marks, jest złem i koniec. To fakt. Bóg go osądzi, wybaczy lub wymierzy karę, ale my możemy, a nawet musimy nazywać fakty. Piszesz, że dobro nie walczy, świata nie zmienia, to właściwie po co miałoby istnieć? Moim zdaniem, dobro właśnie musi zmieniać świat na lepsze i walczyć ze złem.
5 miesięcy temu / @Teodor
 
@Teodor My swiedzcy mamy prawo wytykac bledy. Chodzi o wytykanie bledow a nie stawianie sie w roli sedziego.
5 miesięcy temu / Stan
 
\ @Wolski ale o co tobie chodzi...chcesz zmienic Watykan czy wytknac bledy? Nie twoja to sprawa - postawion w swej wolnej woli nie po to by zmieniac czy wytykac bledy, a postawion przed wyborem w oparciu o nauke Pana Jezusa. Gdybys zatem napisal coz to za nauka, ktora nie pochodzi od Pana Jezusa - potwierdzil bys swoj dobry wybor, a tak stawiasz sie jako sedzia, a sedzia jest jeden...
5 miesięcy temu / Teodor...
 
Nie ma przypadkow sa tylko znaki...a my stajemy w swej wolnoci - a wolny to taki, ktory nie trzyma sie cudzej reki-stworzenia...a my wiec stajemy przed wyborem, bo nie postawiono nas po to by kogokolwiek sadzic, przemijajacy swiat zmieniac, oburzac sie czy byc zdziwionym, stawac do walki. A postwiono nas wlasnie przed wyborem...a wybor jest taki; dobro badz zlo. Dobro nie walczy, swiata nie zmienia ani nikogo nie sadzi, bo jeden jest sedzia Jezus Chrystus. I to co u czlowieka jest niemozliwe u Boga jest mozliwe. Wielu natomiast pociagnieto za cesarzem i wmawiane maja, ze maja walczycz, maja oceniac i wydawac wyroki, ze maja polegac na slowach, ktore u Boga sa nieznane.
5 miesięcy temu / Teodor...
 
Dla Episkopatu Niemiec to nawet jak papież rozstrzyganie, to musi być tak, jak oni chcą, bo nie są filią Rzymu! Przypomnijmy sobie reakcję Episkopatu Niemiec na encyklikę Humane Vitae Pawła VI. Już wtedy była to schizma. Katolicyzm w Niemczech jest tak bardzo przesiąknięty protestancką herezją, że trudno już odczuć katolickiego ducha w tym kościele. Obecny rozwój sytuacji jest tylko prostą konsekwencja braku reakcji Pawła VI w tamtym czasie. 'Niech mowa wasza będzie tak, tak, nie, nie. A co nadto jest od złego pochodzi'. I to by było na tyle.
5 miesięcy temu / Wolski
 
Nieprzypadkowo ma na nazwisko Marx.
5 miesięcy temu / Rafał
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.