DZIŚ JEST:   20   LISTOPADA   2019 r.

Św. Rafała Kalinowskiego
Św. Feliksa Walezjusza
 
 
 
 

Kard. Marx: Kobiety mogą kierować ministerstwami Watykanu

Kard. Marx: Kobiety mogą kierować ministerstwami Watykanu
fot. REUTERS/Ina Fassbender / FORUM

Kobiety mogą kierować watykańskimi ministerstwami – przekonuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinhard Marx. Hierarcha mówił też o niemieckich „postępach” na rzecz jedności z protestantami.

 

W Kościele katolickim w Niemczech toczy się od miesięcy bardzo intensywna debata o roli kobiet. Niektórzy chcieliby wyświęcać je na diakonisy, inni od razu udzieliliby im święceń prezbiteriatu i episkopatu. Z drugiej strony mówi się wiele o przekazywaniu kobietom najwyższych nawet kierowniczych stanowisk w Kościele. Do tej dyskusji nawiązał  arcybiskup Monachium, kard. Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec.

 

- Ministerstwa w Watykanie mogłyby bez żadnych problemów być prowadzone przez kobiety, dlaczego? - zapytał retorycznie hierarcha przemawiając na Ewangelickim Spotkaniu Kościelnym w Dortmundzie. By kierować najważniejszymi watykańskimi „resortami” nie trzeba być kardynałem, stwierdził Marx, a co za tym idzie, płeć nie gra roli.

 

Purpurat był też pytany o sprawę udzielania kobietom święceń. Nie przedstawiając własnej opinii stwierdził, że „nie dostrzega w Kościele powszechnym żadnego ruchu” w tej sprawie. Następnie stwierdził, że Kościół katolicki w Niemczech musi stać się bardziej synodalny. Zapewnił przy tym, że nie ma mowy o żadnej „niemieckiej drodze odrębnej”, bo także za Odrą trzeba trzymać się zakazu wyświęcania kobiet czy też obowiązkowego celibatu.

 

Słowa hierarchy nie brzmią zbyt poważnie w kontekście działań episkopatu pod jego kierownictwem; w 2017 roku niemieccy biskupi dopuścili rozwodników żyjących w nowych związkach do Komunii. W roku 2018 z kolei większość hierarchów w RFN uczyniła to samo względem niektórych protestantów, co nie ma swojego odpowiednika ani precedensu w żadnym innym kraju świata, o wierności wobec Magisterium nie wspominając.

 

W sprawie wyświęcania żonatych Niemcy czekają na Synod Amazoński, mając nadzieję, że jego efektem będzie papieska zgoda na wprowadzenie za Odrą viri probati. Kardynał Marx podjął w Dortmundzie temat interkomunii z protestantami. Jak stwierdził, potrzebne są tutaj „małe kroki w przestrzeni teologii”.

 

Nie krył się zarazem ze swoim dość radykalnym poglądem w tej materii, mówiąc dosłownie: - Czy naprawdę sądzisz, że Jezus staje przed drzwiami ewangelików, potem siadają razem do Wieczerzy, ale Jezus mówi nagle: „Nieee, z wami nie siadam”. Nie można sobie tego wyobrazić, prawda? - zapytywał.

 

Hierarcha wyraził przy tym nadzieję, że w ciągu najbliższych lat zostanie wysłanych w Niemczech „jeszcze kilka sygnałów” na rzecz ekumenizmu. Zapewnił, że dziś i tak „w praktyce” w wielu miejscach ludzie „poszli już naprzód” gdy idzie o „wzajemne zapraszanie się” na Eucharystię czy też protestancką Wieczerzę Pańską.

 

Źródło: katolish.de/ własne PCh24.pl
Pach

 

 

Zobacz także:

 

"Niemiecka rewolucja" Pawła Chmielewskiego

 

Niemiecka rewolucja


DATA: 2019-08-19 12:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ślepcy prowadzą ślepców..i wszyscy wpadną w dół..
4 miesiące temu / artiols
 
Temu człowiekowi pomyliły się róźne sprawy ale najbardziej minął się z powołaniem. Ok , diabeł miesza w tych głowach,miesza !
4 miesiące temu / Jack
 
Ujrzałam jak w Niemczech pośród duchownych kierujących się światową mądrością i oświeconych protestantów tworzą się plany połączenia wyznań religijnych, zniesienia władzy papieskiej..." s. 346."Zobaczyłam tajne stowarzyszenie podkopujące wielki kościół św. Piotra, a w pobliżu nich straszną bestię wyłaniającą się z morza"s. 290"Widziałam w ostatnich dniach zdumiewające rzeczy związane z Kościołem.Bazylika Św. Piotra była niemal doszczętnie zniszczona przez sektę, lecz jej działania, z kolei, okazywały się bezowocne,a wszystko co należało do nich, ich fartuszki i narzędzia, palone przez katów na publicznym miejscu hańby. ... W tym widzeniu ujrzałam Matkę Bożą gorliwie działającą na rzecz Kościoła, że moje nabożeństwo do Niej niezwykle się wzmogło" s. 292.- Anna Katarzyna Emmerich o "nowym kościele"
4 miesiące temu / Nick
 
Tak samo, jak miejscem aktywności marksistów powinny być wszelkiej maści partie lewackie!
4 miesiące temu / Karol
 
Pewnie na drugie ma Karol.
4 miesiące temu / admirał
 
Watykan jest państwem ,jeśli są tam kobiety a są to mogą mieć swoje przedstawicielki w strukturach państwa
4 miesiące temu / cóż
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.