DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Kard. Marc Ouellet: viri probati to błędna droga. Nie rozwiąże problemu braku powołań

Kard. Marc Ouellet: viri probati to błędna droga. Nie rozwiąże problemu braku powołań
Kard. Marc Ouellet. Fotograf: Max Rossi/Archiwum: Reuters

Prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet krytycznie ocenia pomysł wyświęcania żonatych mężczyzn na prezbiterów. W jego ocenie wprowadzenie takiej praktyki w Kościele nie rozwiąże kryzysu powołań.

 

Kard. Marc Ouellet o pomysłach wyświęcania na księży żonatych mężczyzn (tzw. viri probati) wypowiadał się krytycznie już w trakcie Synodu amazońskiego. Teraz powtórzył swoje wątpliwości w rozmowie z internetowym wydaniem hiszpańskojęzycznego magazynu „Vida Nueva”.

 

Hierarcha przyznał, że sam – jako jeden z ojców synodalnych Synodu ds. Amazonii – głosował przeciwko paragrafowi dokumentu finalnego, w którym zawarto prośbę do papieża o dopuszczenie wyświęcania żonatych. Kardynał urodzony w Kanadzie, a przez kilka lat posługujący także w Ameryce Łacińskiej, stwierdził, że w aspekcie powołania do kapłaństwa październikowy Synod przyniósł mu rozczarowanie. W jego ocenie ojcowie synodalni w swojej większości wykazali się „pewnym pesymizmem odnoście zdolności tych kultur [amazońskich] do życia w celibacie”. To, jak sądzi, jest jednak jedynie „kolonialnym przesądem”, którego on osobiście nie podziela.

 

Na Synodzie amazońskim o rzekomej niezdolności i braku zrozumienia celibatu przez Indian mówił między innymi jeden z głównych organizatorów i inicjatorów zgromadzenia, austriacko-brazylijski biskup Erwin Kräutler.

 

Według kard. Ouelleta Kościół katolicki potrzebuje teraz nowego Synodu biskupów poświęconego wyłącznie zagadnieniu kapłaństwa. Takie zgromadzenie, jak sądzi, pomogłoby Kościołowi odkryć na nowo swoją misyjną siłę. – Dlaczego mielibyśmy naśladować inne wspólnoty, mniej misyjne, mające inne rozumienie kapłaństwa? – zapytał hierarcha.

 

Koncepcja viri probati, rozwijana przede wszystkim przez niemieckojęzycznych teologów i biskupów, w swoim zasadniczym rdzeniu dąży do zbliżenia katolickiego ujęcia kapłaństwa do rozumienia posługi we wspólnotach protestanckich. Oprócz postulatu wyświęcania żonatych na prezbiterów zakłada też zupełnie nową rolę kapłana w życiu parafialnym. Stawia też bardzo ostro problem posługi kobiet, krytycznie oceniając argumenty Kościoła katolickiego przeciwko udzielaniu im sakramentu święceń.

 

Kard. Ouellet w rozmowie z „Vida Nueva” wyraził nadzieję, że posynodalna adhortacja apostolska papieża Franciszka będzie w kwestii kapłaństwa oparta na Piśmie Świętym w większej mierze niż finalny dokument Synodu Amazońskiego.

 


Źródła: kath.net / pch24.pl
Pach

 
 


DATA: 2019-12-10 15:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ Jot: Demagogię uprawiasz i wobec tego, całkiem zwyczajnie, nie chce mi się z Tobą dyskutować!
7 miesięcy temu / Karol
 
Często ci, ktorzy krzyczą, że biskup to powinien być "mąż jednej żony", na tym samym wdechu żądają "kapłaństwa dla kobiet". Znamienne...
7 miesięcy temu / sp
 
Jeszcze jedna kwestia - jak jest proboszcz i wszyscy wiedzą że od lat córkę wydał już za mąż ma kobietę i dzieci parędziesiąt kilometrów dalej do których regularnie jeździ to może lepiej by było bez tego całego cyrku? Jak sądzicie?
7 miesięcy temu / Jot
 
Karol - a dałbyś jakieś cytaty albo krótko streścił te problemy grekokatolików. Nie każ się domyślać.
7 miesięcy temu / Jot
 
Karol a co z cytatem o biskupie mężu jednej żony? Apostołowie to oszołomy? Druga sprawa - moja żona pracuje - żona księdza nie może? I bardzo dobrze że wspominasz o prokreacji - skoro mogą głosić o tym nauki to będą "insiderami" a nie teoretykami. Jak np będzie zachęcał do licznego potomstwa to będzie wiarygodny - nieprawdaż? Po czynach ich poznamy czy szczerze mówią. Same plusy.
7 miesięcy temu / Jot
 
@ Jot: Mam nadzieję zatem, że żonatemu księdzu rzucisz na tacę kilkakrotnie większy datek: na żonę i każde z ich dzieci. A ksiądz, jako przykładny chrześcijanin, zapewne zadba należycie o prokreację w swojej rodzinie! Nawet nie zdajesz sobie sprawy, z jakimi problemami w tym zakresie zmagają się grekokatolicy. Mówił o tym swego czasu ich zwierzchnik abp Światosław Szewczuk...
7 miesięcy temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.