DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Kard. Ladaria: nie każdy biskup mówi do dziennikarzy w imieniu Kościoła

Kard. Ladaria: nie każdy biskup mówi do dziennikarzy w imieniu Kościoła
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Krystian Maj/ Forum

Tylko papież i biskupi Kościoła jako Kolegium mogą wypowiadać się nieomylnie w sprawach doktrynalnych. Jeden biskup przemawiający do reporterów nie wypowiada się w imieniu Kościoła – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Luis Ladaria SJ.

 

Pytanie padło podczas prezentacji listu Samaritanus bonus, o opiece nad osobami w krytycznych i końcowych fazach życia w kontekście zeszłorocznej wypowiedzi prezesa Papieskiej Akademii Pro Vita, abp. Vincenzo Paglii, która spowodowała niejasność co do obecności duchownego podczas eutanazji.

 

Pod koniec 2019 roku, abp Paglia został zapytany, czy kapłani powinni być obecni przy wspomaganych samobójstwach, aby pocieszyć osobę, pomimo wyraźnego nauczania Kościoła o niedopuszczalności eutanazji. Prezes Papieskiej Akademii Pro Vita stwierdził wówczas, że „nikt nie powinien być porzucony”, wyjaśniając jednocześnie, że uważa wspomagane samobójstwo za „wielką porażkę” i odmawiając dziennikarzom przyjęcia jego komentarza jako „reguły” w tej sprawie.

„Kiedy biskup otwiera usta, nie mówi nieomylnie ani z autorytetem Magisterium Kościoła Katolickiego”, powiedział kardynał Luis Francisco Ladaria Ferrer, odpowiadając na pytania. Ponadto, jak zauważyli dziennikarze, podczas prezentacji dokumentu Kongregacji Nauki Wiary nie było przedstawiciela Papieskiej Akademii Pro Vita. Kard. Ladaria zaznaczył, że Magisterium Kościoła, czy też jego autorytet jako interpretatora słowa Bożego, „nie może być sprowadzany do jednej deklaracji jednego biskupa, ponieważ może się on mylić”. „Sobór nie jest tym samym, co wypowiedź dla dziennikarza. To musi być jasne” - powiedział kardynał. „Podobnie jak encyklika czy przemówienie papieża to nie to samo, co mogę powiedzieć dziennikarzom” – dodał prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

 

Źródło: KAI

MA


DATA: 2020-09-23 07:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

też nie wiem dlaczego moderator to robi ,czasem to zmienia sens wypowiedzi ,to nie ty przepraszaj
1 miesiąc temu / do Maria
 
Biskup jest od głoszenia Ewangelii, obrony Wiary katolickiej przed wypaczeniami i bluźniercami, oraz zapewnienie posługi sakramentalnej wśród powierzonych mu Wiernych! Reszta od diabła pochodzi! - i tyle . . .
1 miesiąc temu / AndrzejBR
 
Przepraszam zamiast cudzysłowia wywaliło mi znaki zapytania, a zamiast w jednej sprawie, dało w jasnej sprawie. :
1 miesiąc temu / Maria
 
Posiadanie sukcesji apostolskiej nie chroni biskupa przed głoszeniem herezji. Przypadek Paglii jest tu wprost modelowy.
1 miesiąc temu / Jan
 
To ciekawe: ,,Kiedy biskup otwiera usta, nie mówi nieomylnie ani z autorytetem Magisterium Kościoła Katolickiego? i ,,Magisterium Kościoła, czy też jego autorytet jako interpretatora słowa Bożego, ?nie może być sprowadzany do jednej deklaracji jednego biskupa, ponieważ może się on mylić?. To dlaczego niektórzy biskupi i księża domagali się od wiernych bezwzględnego posłuszeństwa w przyjmowaniu Komunii świętej tylko i wyłącznie na rękę? Nie zakładają, że mogą się mylić? No tak, w jasnej sprawie mogą się mylić, w innej nie :/ To taka dowolność. A nam pozostaje wiara i rozum. Tymi kryteriami kierujmy się w naszym postepowaniu.
1 miesiąc temu / Maria
 
apostołów było 12 ,ilu jest biskupów? może zbyt wielu żeby mówili jednym głosem
1 miesiąc temu / hm?
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.