DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Kard. Kurt Koch: Co ma robić katolik, który jest przekonany o błędzie papieża?

Kard. Kurt Koch: Co ma robić katolik, który jest przekonany o błędzie papieża?
REUTERS / FORUM

Jeżeli ktoś nabiera przekonania, że papież zaprzecza Tradycji Kościoła katolickiego, to ma obowiązek powiadomić o tym wspólnotę wierzących – mówi przewodniczący Papieskiej Rady Jedności, kard. Kurt Koch.

 

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch ze Szwajcarii, mówił w rozmowie z konserwatywnym austriackim portalem katolickim Kath.net o Synodzie Amazońskim i papieżu Franciszku. Hierarcha powiedział, że październikowe zgromadzenie biskupów, choć w mediach przedstawiane jako poświęcone kapłaństwu i celibatowi, naprawdę skierowane było przede wszystkim na sprawy ekologiczne.

 

- W centrum synodu ds. regionu panamazońskiego stały inne tematy, a mianowicie ekologiczna troska o dzieło stworzenia, problemy socjalne w tym wielkim obszarze oraz prawa tubylców i oczywiście pewnie wyzwania duszpasterskie. Widać to choćby w tym, że w dokumencie finalnym synodu na 120 akapitów tylko jeden jedyny dotyczy celibatu księży – stwierdził kardynał.

 

Jak dodał, idzie w dodatku o passus, który zdobył najwięcej negatywnych głosów ojców synodalnych.

 

Hierarcha przypomniał, że w sprawie celibatu musi teraz podjąć decyzję sam papież Franciszek, tym więcej, że pozostaje pytaniem otwartym, czy wprowadzenie w Amazonii wyjątków od celibatu nie doprowadzi w dłuższej perspektywie do podważenia samej zasady bezżennego życia kapłanów.

 

Kardynał mówił następnie o kontrowersjach wokół samego Ojca Świętego, z którego wypowiedziami wielu katolików ma poważny problem.

 

- Przede wszystkim doradzam każdorazowo bardzo dokładnie dowiadywać się, co tak naprawdę powiedział papież Franciszek. Niektóre media mają zwyczaj nagłaśniać jedynie to, co odpowiada ich linii, a to nierzadko prowadzi do wypaczenia sensu tego, co papież chciał powiedzieć. Przed zajęciem stanowiska należy przypatrzeć się oryginalnemu tekstowi papieża na stronie internetowej Watykanu – ocenił.

 

- Po drugie katolicki chrześcijanin jest zobowiązany do z góry pozytywnego słuchania tego, co mówi papież. Zawsze grozi nam ryzyko potraktowania człowieka przez pryzmat przesądów. W przypadku papieża musimy mieć pozytywne, a nie negatywne nastawienie – dodał.

 

Purpurat zwrócił uwagę, że trzeba też rozróżniać wypowiedzi Franciszka ze względu na ich autorytet. - Istnieje fundamentalna różnica między tym, co papież mówi w wywiadzie samolotowym, a tym, czego naucza z urzędu – wskazał.

 

Przyznał jednak, że może dojść do „trudnej sytuacji, w której ktoś nabiera przekonania, że to, czego naucza papież, nie odpowiada wierze Kościoła”. - Także Urząd Nauczycielski papieża – i jest to zgodne z wiernością wobec papieża – nie jest czysto formalną zasadą, ale jest przede wszystkim wyrazem wewnętrznej więzi: nawet papież nie ma władzy nad apostolskim credo, ale cała jego władza pochodzi właśnie z tego credo. Także Urząd Nauczycielski papieża jest poddany Słowu Bożemu i jego zobowiązującemu odczytaniu w Tradycji – powiedział.

 

- Jeżeli ktoś stwierdziłby w swoim sumieniu, że tak jednak nie jest, to byłby zobowiązany do zakomunikowania tego społeczności wiary – dodał.

 

Koch podkreślił też, że choć nie można „rozdzielać” papieża od jego urzędu, to należy dokonać tu „rozróżnienia”, bo każdy pontyfikat jest silnie nacechowany szczególną osobowością danego następcy Piotra. - Nawet jeżeli ktoś miałby trudność z osobowością obecnego papieża, to trzeba zwrócić uwagę na to, że nie ma to wpływu na znaczenie samego urzędu. Urząd ten jest bowiem cały czas szerszy niż ten, kto go każdorazowo piastuje – dodał.

 

 

Źródło: Kath.net

Pach


DATA: 2019-12-05 08:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ja zawiadamiam, papież Franciszek często popełnia wypowiedzi niezrozumiałe co prowadzi do zamętu i osłabienia wiary wierzących !
7 miesięcy temu / Katolik
 
Polecam: "Bezdroża Amazonii - ks. dr Paweł Murziński" z kanału Wspólnota Przymierze, z dnia 7 gru 2019
7 miesięcy temu / kwiatek77
 
Ta ekologizacja życia to zaraza. Polityczna zaraza zaszczepiana przez ONZ na wszelkie aspekty ludzkiego życia. Zaczęła się ponad 30 lat temu. Dzisiaj jak widać mamy częściowo skażony Kościół. Nie potrafimy zapanować nad produkcją śmieci i odpadów. Nie dlatego, że się nie da. Dzieje się tak dlatego bo się nikomu nie opłaca. Korporacje czerpią zyski a ekologia jest hasłem do ogłupiania ludzi i wyciągania jeszcze większych zysków.
7 miesięcy temu / Robi
 
Posłuchajcie ostatniego kazanie ojca Pelanowskiego z dnia 29 listopada, komentarz do Ewangelii św. Łukasza. Jest też o Franciszku. To wam się rozjaśni wszystko! Znajdziecie na stronie wydawnictwo Paganini. Pozdrawiam
7 miesięcy temu / Polonus
 
No i co to znaczy wspólnotę, kardynałów, biskupów, teologów, wiernych w parafi, diecezji czy kogo popadnie np.przez facebooka. A moźe tak Kongregację Nauki Wiary. Ile w tych rozterkach jest własnej ambicji, chęci zaistnienia a ile autentycznej troski o jedność Kościoła.
7 miesięcy temu / Czarny
 
A pójść na pielgrzymkę pieszą do np. Grobu Św.Jakuba. To dobrze robi na wątpliwości.
7 miesięcy temu / Czarny
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.