30 maja 2020

Kard. Koch piętnuje „nowy gnostycyzm” – negowanie działalności Boga w świecie materii

(REUTERS / FORUM)

Wielu zbyt szybko ograniczyło wszechmoc Boga, aby ocalić dobrą nowinę o kochającym Bogu. Panuje dziś przekonanie, jakoby Bóg nie mógł zajmować się rzeczami materialnymi. Benedykt XVI nazywał to subtelnym nowym gnostycyzmem, pisze kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady Jedności.

 

Według kardynała Kurta Kocha wobec pandemii koronawirusa wiele kwestii teologicznych pozostaje otwartych. „Samo stwierdzenie, że nie jest to kara Boża, nie może w żaden sposób zakończyć debaty” – pisze przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w najnowszym numerze „Vatican Magazine”. „Ogólnie rzecz biorąc, w obliczu pandemii w samych Kościołach istnieje pewien brak stanowiska w kwestiach wiary” – zwraca uwagę kard. Koch.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zdaniem kardynała wielu teologów i innych przedstawicieli Kościoła odmówiło „powiązania Boga z koronawirusem i zaryzykowania religijnej interpretacji kryzysu”. „Jeśli już, wielu zbyt szybko ograniczyło wszechmoc Boga, aby ocalić dobrą nowinę o kochającym Bogu. Pozostaje pytanie, w jaki sposób kochający Bóg może pozwolić na plagę taką jak koronawirus, a tym samym cierpienie szczególnie biednych, starych i chorych ludzi, z których wielu umiera z powodu Covid-19” – czytamy w tekście.

 

Kard. Koch podejrzewa, że za obecną „teologiczną ciszą” stoi współczesne założenie, że Bóg „może tylko działać w duchu człowieka” i nie może zajmować się wszystkimi rzeczami fizycznymi i materialnymi. Zaznaczył, że taki pogląd teologiczny był krytykowany przez Benedykta XVI jako „subtelny nowy gnostycyzm”, bo wówczas nie można byłoby mówić o cudach, a nawet o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

 

W tym kontekście kard. Koch odrzuca krytykę modlitwy-błogosławieństwa, którą papież Franciszek wypowiedział 27 marca br. wieczorem na placu św. Piotra w Watykanie. Między innymi teolog Magnus Striet skrytykował wyjątkowe błogosławieństwo papieża „Urbi et orbi” w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

 

„Taką epidemię zwalcza medycyna, postęp medyczny, ale nie suplikacja” – powiedział Striet w wywiadzie dla gazety. Według kard. Kocha taki pogląd jest „tak samo fundamentalistyczny” jak zasada odrzucenia wszystkich zasad higieny i środków medycznych. „Dla katolika, który widzi łaskę i naturę we właściwym związku, oczywistym jest to, że modlitwy nie zastępują poszukiwania szczepionki i środków higieny. Tak samo ma się odwrotnie” – zauważa kardynał.

 

Źródło: KAI

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram