DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

Kard. Koch piętnuje „nowy gnostycyzm” - negowanie działalności Boga w świecie materii

Kard. Koch piętnuje „nowy gnostycyzm” - negowanie działalności Boga w świecie materii
REUTERS / FORUM

Wielu zbyt szybko ograniczyło wszechmoc Boga, aby ocalić dobrą nowinę o kochającym Bogu. Panuje dziś przekonanie, jakoby Bóg nie mógł zajmować się rzeczami materialnymi. Benedykt XVI nazywał to subtelnym nowym gnostycyzmem, pisze kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady Jedności.

 

Według kardynała Kurta Kocha wobec pandemii koronawirusa wiele kwestii teologicznych pozostaje otwartych. "Samo stwierdzenie, że nie jest to kara Boża, nie może w żaden sposób zakończyć debaty" - pisze przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w najnowszym numerze „Vatican Magazine”. "Ogólnie rzecz biorąc, w obliczu pandemii w samych Kościołach istnieje pewien brak stanowiska w kwestiach wiary" - zwraca uwagę kard. Koch.

 

Zdaniem kardynała wielu teologów i innych przedstawicieli Kościoła odmówiło „powiązania Boga z koronawirusem i zaryzykowania religijnej interpretacji kryzysu”. "Jeśli już, wielu zbyt szybko ograniczyło wszechmoc Boga, aby ocalić dobrą nowinę o kochającym Bogu. Pozostaje pytanie, w jaki sposób kochający Bóg może pozwolić na plagę taką jak koronawirus, a tym samym cierpienie szczególnie biednych, starych i chorych ludzi, z których wielu umiera z powodu Covid-19" - czytamy w tekście.

 

Kard. Koch podejrzewa, że za obecną "teologiczną ciszą" stoi współczesne założenie, że Bóg „może tylko działać w duchu człowieka” i nie może zajmować się wszystkimi rzeczami fizycznymi i materialnymi. Zaznaczył, że taki pogląd teologiczny był krytykowany przez Benedykta XVI jako „subtelny nowy gnostycyzm”, bo wówczas nie można byłoby mówić o cudach, a nawet o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

 

W tym kontekście kard. Koch odrzuca krytykę modlitwy-błogosławieństwa, którą papież Franciszek wypowiedział 27 marca br. wieczorem na placu św. Piotra w Watykanie. Między innymi teolog Magnus Striet skrytykował wyjątkowe błogosławieństwo papieża „Urbi et orbi” w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

 

„Taką epidemię zwalcza medycyna, postęp medyczny, ale nie suplikacja” - powiedział Striet w wywiadzie dla gazety. Według kard. Kocha taki pogląd jest „tak samo fundamentalistyczny” jak zasada odrzucenia wszystkich zasad higieny i środków medycznych. "Dla katolika, który widzi łaskę i naturę we właściwym związku, oczywistym jest to, że modlitwy nie zastępują poszukiwania szczepionki i środków higieny. Tak samo ma się odwrotnie" - zauważa kardynał.

 

Źródło: KAI

 

Pach


DATA: 2020-05-31 08:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@sp Interpretacja, ze katastrofy naturalne to skutki ludzkich grzechow jest bardzo wątpliwa. Brakuje dowodow... Pozdrawiam
3 miesiące temu / Max
 
@rozczulony, masz na muśli automaty? Nie, Bóg nie tworzy ludzi absurdalnych według durnego przepisu, lecz rzeczywiście wolnych, zdolnych do sprzeciwienia się Jemu. Twoje złe czyny zaś przynoszą konsekwencje również innym - bo dobrych owoców przynieść nie mogą nikomu. I tak dokładnie jest: gdyby nie grzechy, ludzie nie znaliby zła. O tym mówi wyraźnie już sam początek Biblii...
3 miesiące temu / sp
 
@trochę powagi. Weź pod uwagę, że są nie tylko grzechy poszczególnych osób, ale także grzechy narodów, grzechy rządzących tymi narodami, czyli każdy z nas bierze odpowiedzialność za decyzje tych, których np. wybieraliśmy. W ten sposób każdy Niemiec odpowiada za grzechy które spowodowały Niemcy hitlerowskie. Te grzechy nie zostały spłacone, czyli istnieje coś takiego jak grzechy przodków, za które należy odpokutować, dziś Niemcy zaciągają kolejne długi grzechów. W takim razie będą musiały zapłacić kolejne pokolenia. W ten sposób obrywają drobni grzesznicy. Nie znajdziesz odpowiedzi, jakie zło stało za wybuchem wulkanu Krakatau, tak samo jak nie znajdziesz odpowiedzi, jakie dobro stało, za Nagasaki, że gdy zrzucono bombę atomową to ocalał klasztor katolicki i ci którzy w nim byli, mimo, że znajdował się w samum epicentrum wybuchu. Tak samo jak nie znajdziesz odpowiedzi na ocalenie Sanktuarium w Vailankanni w Indii podczas tsunami w 2004r. Tylko wyjaśnienie duchowe.
3 miesiące temu / ot co
 
@sp - Rozczuliłeś mnie. Ludzkość nie popełniałaby grzechów gdyby została stworzona jako zbiorowość doskonała. Tymczasem nawet niektórzy aniołowie - w końcu byty doskonalsze od ludzi - zgrzeszyli. Przy okazji: jaki to grzech ludzkości stał za takim złem, jak eksplozja wulkanu Krakatau w 1883 lub tsunami oceaniczne w grudniu 2004? Tłumaczenie nieszczęść dotykających człowieka jego grzechami ma i ten słaby punkt, że nie wyjaśnia dlaczego częstokroć bardzo cierpią drobni grzesznicy, a wszelka pomyślność jest udziałem grzeszników naprawdę dużego kalibru! Kardynał Koch ma zresztą ten sam problem - nie znajduje sensownego wytłumaczenia wątpliwości nasuwających się ludowi bożemu.
3 miesiące temu / trochę powagi!
 
Gdyby nie Łaska Boga człowiek już dawno zginął by za swoje grzechy.
3 miesiące temu / Obserwator
 
Gdyby ludzkość nie popełniała grzechów, nie dotykałoby jej zło.
3 miesiące temu / sp
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.