DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Kard. Kasper znalazł polskich sojuszników – redakcję „Tygodnika Powszechnego”

Kard. Kasper znalazł polskich sojuszników – redakcję „Tygodnika Powszechnego”

Prawda objawienia nie jest sztywnym systemem wyrytym na kamiennych tablicach, lecz listem miłosnym żywego Boga, wypisanym w ludzkich sercach – pisze na łamach „Tygodnika Powszechnego” niemiecki kardynał Walter Kasper, jeden z głównych twórców okołosynodalnego zamieszania.


Kościół niemiecki od dawna poszukiwał w Polsce wsparcia w swych dążeniach do rozmiękczenia Chrystusowego nauczania na temat nierozerwalności małżeństwa. Biskupi zza Odry mieli sondować polskich hierarchów, którzy jednak odmówili sprzeniewierzenia się nauczaniu Kościoła – przypomnijmy, że na Synodzie przeciwko propozycjom kardynała Kaspera wystąpił zdecydowanie arcybiskup Stanisław Gądecki, a już po watykańskim zgromadzeniu biskupów w mocnych słowach wypowiedział się arcybiskup Henryk Hoser, mówiąc o zdradzie nauczania Jana Pawła II.


Skoro próby przekonania polskich hierarchów do niemieckich pomysłów spłonęły na panewce, trzeba było nad Wisłą poszukać wpływowych środowisk kojarzonych przez niektórych z Kościołem. Czyż jest w Polsce lepsze miejsce do wygłaszania tez kardynała Kaspera, niż „katolickie pismo społeczno-kulturalne” - „Tygodnik Powszechny”? Periodyk ów już na okładce reklamuje obszerny tekst autorstwa niemieckiego duchownego, anonsując go „upominaniem się o rozwodników w Kościele”.


Tezy kardynała Kaspera przedstawione na łamach „TP” nie są nowe – sprowadzają się do powtórzenia pomysłów sprzed półtora roku, kiedy to podczas konsystorza wygłosił słynny już referat, w którym domagał się zmian w podejściu duszpasterskim do rozwodników żyjących w nowych związkach. W tekście opublikowanym w krakowskim tygodniku hierarcha odpowiada także na polemikę jaką podjęli z nim wierni nauczaniu Pana Jezusa kardynałowie (w tym między innymi kardynał Burke) w książce zatytułowanej „Pozostać w prawdzie Chrystusa”. – Napomnienie, by trwać w prawdzie Chrystusa, zawiera drugie – by trwać w miłości Chrystusa (J 15,9). Chodzi o to, by czynić prawdę w miłości (Ef 4,15) – pisze niemiecki duchowny, podsumowując swoje powtórzone w tekście stanowisko.


Co ważne, redakcja „Tygodnika” informuje, że to samemu kardynałowi Kasperowi zależało na tym, by także polski czytelnik mógł się zapoznać z jego odpowiedzią na krytykę. Tekst kardynała został pierwotnie wydrukowany w lipcowym numerze periodyku „Stimmen der Zeit” i na włoskim portalu „E anche il papa rema”. Oba te media można nazwać bratnimi dla „TP” – niemiecki „Stimmen” wyznaje linię skrajnie ekumeniczną, promował również teologię Karla Rahnera. Włoski portal natomiast opowiada się za „Kościołem zarządzanym w sposób synodalny”.

 

 

kra
DATA: 2015-07-08 11:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W porę i nie w porę. Tym razem, oferta z 1751, encyklika "A Quo Primum" Papieża Benedykta XIV zawsze na czasie.
ponad 5 lat temu / Leo
 
@kobieta Dziękuję za informację. Wygląda na to, że moje wyjaśnienie jest w świetle tradycyjnej praktyki co najmniej koślawe, co w sumie nie dziwi jeśli wziąć pod uwagę, że jestem "posoborowym dzieckiem" i zapewne jeszcze wiele aspektów ortodoksyjnej katolickiej nauki muszę odkryć (a przy okazji przeżyć wiele rozczarowań nabrzmiałym fałszem posoborowego "nowego porządku"). Z drugiej strony rozluźnienie określonej kanonicznej kary za konkretny grzech leży jeszcze w gestii Kościoła, nie leży zaś w gestii Kościoła uznanie grzechu za sytuację normatywną, którą nie tylko nie należy się przejmować, ale jeszcze afirmować jej "walory" (jak to postulowano na Synodzie w przypadku homoseksualnego pseudowspółżycia). Wygląda na to, że po 30 latach niektórzy "oświeceni duchem postępu" duchowni pragną już nie tyle formalnego łagodzenia kary, co wytworzenia praktyki przyzwolenia na grzech i nadania publicznym notorycznym grzesznym układom funkcji "ubogacania wspólnoty".
ponad 5 lat temu / Murem
 
Murem; gdy obowiązywał kodeks prawa kanonicznego z 1917 roku to cudzołóstwo rozwodnika, (a ściślej zawarcie związku cywilnego po rozwodzie z sakramentalnym małżonkiem ) było obłożone ekskomuniką. Dziwnym trafem w nowym kodeksie kanonicznym z 1983 roku pominięto artykuł o ekskomunice w przypadku zawarcia związku cywilnego. Jak widać złagodzenie dyscypliny w sprawie rozwodników w ponownych związkach następuje od około 30 lat i skutki są opłakane.
ponad 5 lat temu / kobieta
 
@Jurek Każdy grzech śmiertelny czyni człowieka martwym wobec Boga i to samo w sobie jest straszne gdy człowiek przez grzech traci łaskę konieczną do zbawienia. Lecz tylko niektóre grzechy wiążą się z automatyczną ekskomuniką (np. tzw. aborcja), a jeszcze w wyniku tylko niektórych człowiek w ogóle może przestać być katolikiem (np. grzech apostazji lub uporczywej formalnej herezji). O cudzołóstwie rozwodnika żyjącego w nowym związku nie można powiedzieć, że odłącza formalnie od Kościoła. Raczej jest to sytuacja trwania w grzechu, która uniemożliwia skuteczne nawrócenie (poprzez spowiedź) i uczestniczenie w pełni w życiu sakramentalnym. Taki grzesznik może się nawrócić pod zwykłymi warunkami dobrej spowiedzi, nie potrzebuje specjalnego aktu przywrócenia na łono Kościoła.
ponad 5 lat temu / Murem
 
Z czego wynika "nauczanie Kościoła"? Czy nie jest rezultat dyskusji teologicznych, prowadzonych w duchu prawdy, czyli w otwartości na działanie Ducha Świętego? Kto i jakim prawem zaprzecza prawu do dyskusji teologicznej? Czy Reformacja sprzed 500 lat zapoczątkowana wystąpieniem M.Lutra niczego nie nauczyła "kanonistów"? A dlaczego kard. Lefebvre i opcja sztywnego "tradycjonalizmu" została usunieta poza ramy rzymsko-katolickiej instytucji, właśnie przez Jana Pawła II?
ponad 5 lat temu / jarosław nejno
 
Podobieństwa się przyciągają. W Polsce nikt tego nie kupi, no może stali czytelnicy TP, a ilu ich jest? Chyba niewielu, bo od dawna wiadomo, że Tygodnik cienko przędzie.
ponad 5 lat temu / Maria
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.