DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Kard. Kasper: jeśli amazońscy biskupi poproszą, papież wyświęci żonatych mężczyzn

Kard. Kasper: jeśli amazońscy biskupi poproszą, papież wyświęci żonatych mężczyzn
Kard. Walter Kasper. Fot. fot.MAXPPP/FORUM

Niemiecki kardynał Walter Kasper, określony przez Franciszka mianem „dobrego, mądrego teologa”, podzielił się swoimi przewidywaniami odnośnie zbliżającego się Synodu Amazońskiego. Zdaniem hierarchy, jeżeli amazońscy biskupi poproszą papieża o możliwość udzielania święceń kapłańskich viri probati (żonatym mężczyznom), to biskup Rzymu wyrazi na to zgodę.

 

„Jeśli biskupi za obopólną zgodą wystąpią o uznanie wyświęconych mężczyzn - zwanych viri probati – to moim zdaniem papież to zaakceptuje” – przekonuje były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. „Celibat to nie dogmat. To nie jest niezmienna praktyka” – dodaje.

 

Niemiecki hierarcha przyznał, że jest zwolennikiem celibatu jako obowiązkowej drogi poświęcenia życia sprawie Jezusa Chrystusa. „Jednak nie wyklucza to żonatego mężczyzny od sprawowania kapłańskiej służby w specjalnych sytuacjach” – przekonuje.

 

Pytanie dotyczące wyświęcania żonatych mężczyzn zostanie podjęte podczas obrad Synodu Amazońskiego mającego się odbyć w październiku w Rzymie. Możliwość dopuszczania do funkcji kapłańskich żonatych mężczyzn ma być odpowiedzią na niedostateczną liczbę kapłanów na trudno dostępnych terenach, np. w Amazonii czy na wyspach Pacyfiku, gdzie na olbrzymim terenie brakuje księży do pracy duszpasterskiej.

 

Źródło: cruxnow.com

PR


DATA: 2019-06-07 15:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak ludność zachodniej Bialorusi i Ukr poprosila o ochronę, to też została im udzielona w 1939. Myślę, że amazońscy nauczyli się roli i poproszą.
ponad 1 rok temu / VILN'S
 
Wyobraźmy sobie, że wprowadzą wszystko co chcą...co w takich sytuacjach ma zrobić katolik świecki? konkretne praktyczne wskazówki i jedna odpowiedź katolicka - to jest to, co może pomóc nam się zjednoczyć jako katolikom świeckim...na autorytety próżno liczyć, poza kilkoma Księżmi tzw. szeregowymi...ale nauka Kościoła katolickiego musi być na tyle jasna aby świeccy potrafili znaleźć odpowiedzi na te pytania - jakie zachowanie, decyzje są katolickie...a jakie nie są...musimy to zacząć rozróżniać i oddzielać tak jak to zrobił o. Augustyn Pelanowski...Jeśli będziemy tylko dywagować i zaklinać rzeczywistość - aby się nie stało to, czego się obawiamy, to nie ominie nas cios porażki...ale zastanawiać się co zrobimy, gdy nieszczęście przyjdzie i jak wtedy w chwili kryzysu reagować - gdy przyjdzie powódź - to jest mądre...to może pomóc...Kochani Bracia i Siostry szukajmy tego co katolickie i dzielmy się tym - jak w sposób katolicki podejmować decyzje w tych czasach...
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
Na tę i inne nowości warto by znaleźć na pierwszym miejscu jak tylko pojawiają się one w naszej codzienności - zgodną z wiarą odpowiedź katolika...czyli konkretną wskazówkę dla sumienia - co katolik ma zrobić w danej sytuacji, gdy ma do wyboru pójść do Komunii Świętej: 1. do Księdza katolickiego konsekrowanego, żyjącego w celibacie 2. do żonatego, któremu udzielono święceń - określanego mianem viri probati 3. do świeckiego mężczyzny - o nazwie szafarz. Jeśli nie zostanie ustalona jedna odpowiedź dla wszystkich katolików, co mają robić w takich jak ta i innych NOWYCH sytuacjach, to zamieszanie i chaos będą się rozszerzać...bo każdy będzie postępował według własnego sumienia, które nie zawsze jest dobrze ukształtowane...Oczywiście mamy nadzieję w Duchu Świętym, który nie pozwoli nam popełnić grzechu ciężkiego w podejmowaniu decyzji zgodnej z sumieniem ale...czy jako katolicy świeccy nie powinniśmy zacząć szukać praktycznych odpowiedzi na te dylematy moralne?
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
Ostatnio podchodząc do Komunii Świętej w dzień powszedni, na pierwszej porannej Mszy Świętej, musiałam w połowie zawrócić i wcisnąć się do kolejki obok. Już teraz można mieć duże wątpliwości i zadawać sobie pytanie - KIM JEST TEN CZŁOWIEK? który podaje ludziom Komunię Świętą...ja akurat mam słaby wzrok i nie widziałam z daleka, że rozdaje świecki mężczyzna, a tylko ubrany na biało...ale teraz wciąż jeszcze można odróżnić Księdza od świeckiej osoby...a jeśli wkrótce przyjadę do parafii, w której nie znam Księży i będę chciała przyjąć Pana Jezusa od Księdza, to co będę musiała zrobić? czy Księża będą się w stroju odróżniać czymkolwiek od innych mężczyzn? od osób niekonsekrowanych...którzy nie poświęcili całego swojego życia w celibacie ze względu na Królestwo Niebieskie...bo ja chcę przyjmować Komunię Świętą tylko od Księży, którzy zachowują celibat - czy jako katoliczka będę mogła wybrać? czy będę mogła odmówić przyjęcia Komunii Świętej od
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
Szatan wkłada kopyto w uchylone drzwi
ponad 1 rok temu / Jacekkkk
 
Demolują Kościół ot i cała ich reforma. Ciekawe, czy jak przeprowadzą tą swoją modernistyczną agendę, to ci którzy teraz są księżmi i ze wszystkiego zrezygnowali będą mogli napisać podanie o pozwolenie na ślub? No bo dlaczego nie, jedni mogą a drudzy nie mogą?
ponad 1 rok temu / Neptun
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.