DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Kard. Joseph Zen ostrzega: Chiny mogą zdławić wolność religijną w Hongkongu

Kard. Joseph Zen ostrzega: Chiny mogą zdławić wolność religijną w Hongkongu
Fot. REUTERS/Aaron Tam/FORUM

Wolność religijna w Hongkongu może zostać pogrzebana, ostrzega kard. Joseph Zen. Wszystko za sprawą nowego prawa, którymi komunistyczny reżim w Pekinie chce objąć region, dziś cieszący się pewną autonomią.

 

28 maja władze Chin zaaprobowały rezolucję, która ma objąć dotąd quasi-autonomiczny region Hongkongu specjalnymi ustawami o bezpieczeństwie. Rzecz jest ostro krytykowana nie tylko przez polityczną opozycję wobec pekińskiego reżimu, ale także przez katolików, którzy obawiają się rychłego ograniczenia wolności religijnej.

 

Nowe regulacje penalizują wszystko, co przez partię komunistyczną uznane zostanie za „obcą interwencję”. Może to dotyczyć kwestii bezpieczeństwa państwowego, jak na przykład politycznej dążności do zmiany władzy, ale także podstawowych wolności, w tym wolności religijnej; regulacje dają chińskim służbom bardzo szerokie możliwości działania w Hongkongu.

 

W rozmowie z „Catholic News Agency” krytycznie o sprawie wypowiedział się emerytowany arcybiskup Hongkongu, znany przeciwnik chińskiego komunizmu, kard. Joseph Zen. Jak stwierdził, istnieje poważna obawa o przyszłość Kościoła katolickiego w Hong Kongu, bo nowa ustawa może zostać w jego ocenie wykorzystana do zdławienia wolności religijnej w tym regionie. Według purpurata potrzebna jest teraz modlitwa.

 

- Nie możemy spodziewać się niczego dobrego. Hongkong znajduje się całkowicie pod kontrolą Chin. Jesteśmy zależni od Chin nawet gdy idzie o żywność i wodę. Powierzamy się mimo tego w ręce Boga - stwierdził purpurat.

 

Hong Kong do roku 1997 był brytyjską kolonią. Później znalazł się pod chińską kontrolą w myśl polityki „jedno państwo, dwa systemy”, która gwarantowała Hongkongowi pewną autonomię w dziedzinie prawodawstwa i systemu ekonomicznego.

 

Dzięki temu Hongkong stał się azjatyckim centrum biznesu, bankowości i finansów, co jest zresztą bardzo chętnie wykorzystywane przez komunistyczny reżim, między innymi do wymiany walut.

 

- Nie ma już jednego kraju, dwóch systemów. Chiny nie odważą się, by o tym wprost powiedzieć, ale takie są fakty - stwierdził Zen. - Teraz, na mocy ustaw, dokonają legitymizacji wszystkiego, co robią - dodał.

 

Hierarcha wezwał też społeczność międzynarodową do protestów, przyznając przy tym, że Chiny mogą po prostu zmiażdżyć Hongkong.

 

Najnowszymi zmianami w polityce Chin względem Hongkongu zajmują się Stany Zjednoczone. Administracja prezydenta Donalda Trumpa zapowiedziała, że będzie bardzo wnikliwie przyglądać się implementacji nowych reguł. Nie wiadomo jeszcze, kiedy wejdą one w życie; amerykańscy eksperci spodziewają się, że stanie się to w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

 

Kard. Zen powiedział, że ma silne zaufanie do katolickiej wspólnoty w Hongkongu i jej protestom przeciwko reżimowi w Pekinie. Obawia się jednak, że Stolica Apostolska, kierując się zawartym z Chinami porozumieniem, mianuje w Hong Kongu biskupa sprzyjającego Partii Komunistycznej.

 

Obecnie diecezją kieruje jako administrator apostolski kard. John Tong Hon; w styczniu 2019 zmarł nagle ostatni biskup diecezji, Michael Yeung Ming-cheung.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

 

Pach

 


DATA: 2020-05-29 22:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

katolicy będą zmuszeni zejść do podziemia Vatykan idzie na kompromisy z Komunistami
1 miesiąc temu / taki tam
 
Nie tylko moga zdlawic, co z cala pewnoscia tak zrobia. Za kurtyna wydarzen w kraju srodka kryja sie masonskie ugrupowania z zachodu. Uklad zostal juz ponad czterdziesci lat temu zaklepany.
1 miesiąc temu / Bartek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.