DZIŚ JEST:   26   MARCA   2019 r.

Św. Dyzmasa (Dobrego Łotra)
Św. Małgorzaty Clitherow
 
 
 
 

Kard. Joseph Zen krytykuje watykańską politykę wobec Chin

Kard. Joseph Zen krytykuje watykańską politykę wobec Chin
Fot. REUTERS/Bobby Yip/FORUM

Arcybiskup senior Hongkongu, kardynał Joseph Zen Ze-kiun, w ostrych słowach skrytykował watykańską politykę wobec Chin. „Włosi w Kurii Rzymskiej nie znają chińskiej dyktatury, bo oni nigdy nie doświadczyli reżimu komunistycznego” - powiedział 83-letni purpurat w rozmowie z publikowanej dziś przez włoski dziennik „Corriere Della Sera”.

 

Jako „wielki błąd” kard. Zen określił fakt, że papież Franciszek nie spotkał się z Dalaj Lamą, który w grudniu ub. roku przebywał w Rzymie na spotkaniu laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. – Świadczy to o lęku Watykanu, a jeśli komuniści widzą, że się boisz, wtedy cię jeszcze bardziej uciskają. W obecnej sytuacji myśl o umowach z Pekinem byłaby bezwarunkową kapitulacją – uważa chiński purpurat.

 

W ten sposób kard. Zen zareagował na informację „Corriere della Sera”, potwierdzoną później przez Watykan, jakoby Pekin dał pozytywny sygnał na zaproponowaną przez papieża możliwość rozmów. W tych rozmowach chodziłoby m.in. o przywrócenie zerwanych w 1951 roku stosunków dyplomatycznych między Pekinem a Stolicą Apostolską oraz o miejsce Kościoła katolickiego w Chinach. Katolicy w kraju podzieleni są między Kościół kontrolowany przez państwo i wierny Rzymowi Kościół „podziemny”, poddawany ciągłym represjom ze strony władz państwowych. Kontrowersje między Pekinem i Watykanem budzi zwłaszcza kwestia nominacji biskupów – prawo do tego zastrzega sobie cały czas komunistyczny reżim.

 

Chiny nie chcą dialogu, twierdzi kard. Zen. Jak podkreśla, rozmowy będą przebiegały tak, że Pekin przedstawi dokument, a „nasi ludzie nie będą mieli ani możliwości, ani siły, aby przedstawić swój punkt widzenia”. W ten sposób nominacje i święcenia biskupów mogą stać się ofiarą „fałszywego dialogu”.

 

KAI

mat

 

 


DATA: 2015-03-13 10:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.