DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Kard. Joseph Zen: Papież nie odpowiedział na moje „dubia”

Kard. Joseph Zen: Papież nie odpowiedział na moje „dubia”
fot. REUTERS/Bobby Yip/File Photo

Minął rok, odkąd kard. Joseph Zen udał się do Rzymu, by prosić papieża Franciszka o ratowanie katolików w Chinach. Według emerytowanego biskupa Hongkongu podpisana we wrześniu 2018 roku umowa Watykanu z Pekinem jest wyrokiem śmierci dla autentycznego i wiernego Ewangelii Kościoła katolickiego w Państwie Środka. Kard. Zen ubolewa, że mimo upływu czasu papież Franciszek nie odpowiedział na jego - jak to określił - dubia.

 

W połowie 2019 roku Stolica Apostolska wydała wytyczne dla chińskich księży. Dokument, jak pisze kard. Zen, wyszedł z inicjatywy kard. Pietro Parolina, watykańskiego sekretarza stanu i głównego architekta porozumienia Watykanu z Pekinem. W wytycznych zachęcono kapłanów z Kościoła podziemnego, wiernych papieżowi, do przyłączania się do oficjalnej wspólnoty katolickiej mającej aprobatę Komunistycznej Partii Chin - Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich.

 

W związku z tym dokumentem, który kard. Zen ocenia jako „najokrutniejszą rzecz, jaką Watykan zrobił kiedykolwiek wobec Kościoła w Chinach”, w czerwcu 2019 roku purpurat udał się do Rzymu. W obecności kard. Parolina rozmawiał tam z papieżem Franciszkiem prosząc go o zmianę kursu wobec Państwa Środka. W swoim najnowszym artykule opublikowanym na autorskim blogu kard. Zen ubolewa, że mimo upływu czasu nic się nie zmieniło. Purpurat podkreśla też, że przed osobistą wizytą w Watykanie wysyłał do papieża już listy, ale nie otrzymywał żadnych odpowiedzi. 

 

Kard. Zen krytykuje też podstawowy cel porozumienia, czyli uznanie przez papieża siedmiu nielegalnie wyświęconych chińskich biskupów; według kardynała to w istocie zdrada prawowiernych katolików, którzy byli przez lata prześladowani przez chiński reżim, podczas gdy wyświęceni nielegalnie biskupi byli posłuszni komunistom.

 

Jak twierdzi kard. Zen, w połączeniu z wytycznymi Watykanu zachęcającymi księży do wstępowania do oficjalnego stowarzyszenia doszło oznacza to w istocie zamordowania Kościoła w Chinach. Kardynał przekonuje też, że kard. Pietro Parolin w sprawie Chin manipuluje papieżem.

 

„Minął pełny rok od mojej wizyty u papieża Franciszka, ale wciąż nie mam od niego żadnej odpowiedzi. Nie jestem pewien, czy moje listy mogą do niego dotrzeć, dlatego piszę na blogu to, co chcę powiedzieć, mając nadzieję, że w ten sposób jest szansa, by ktoś mu to pokazał” - napisał.

 

Źródło: lifesitenews.com

 

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-07-10 11:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@do do do Ewa napisał/a: ''Oprócz pytania o wiarę, nie widzę tutaj żadnej oceny niczyjej wiary'' - ja widzę. Pzdr.
25 dni temu / Do do do do Ewa
 
@Do do Ewa: Oprócz pytania o wiarę, nie widzę tutaj żadnej oceny niczyjej wiary, więc tym bardziej jej głębokości. Chodzi wyłącznie o użyte stwierdzenie "głęboka wiara nie wyklucza naiwności a przeważnie idzie z nią w parze", a dokładnie o generalizację w postaci słowa "przeważnie" - rozumiem to, że ktoś widzi częsty związek pomiędzy głęboką wiarą a naiwnością, z czym się nie zgadzam, bo uważam że go nie ma
26 dni temu / do Ewa
 
Kim ja/Ty jestem/jesteś, aby oceniać głębokość czyjejś wiary?
26 dni temu / Do do Ewa
 
@Ewa: Głęboka wiara ani nie idzie w parze, ani nie wyklucza naiwności - nie ma żadnego związku pomiędzy głęboką wiarą a naiwnością. Jeżeli jest takie twierdzenie że "głęboka wiara nie wyklucza naiwności a przeważnie idzie z nią w parze", to ja mam pytanie do twórcy tego twierdzenia o jego wiarę? Również nikt nie ma ani dalej, ani bliżej, podejrzewam że chodzi o koniec ziemskiego życia - proponuję zajrzeć do Pisma Świętego - Łk 12, 20
26 dni temu / do Ewa
 
Co do milczenia to pewnie zasada żeby odsuwac na bok głosy krytyki a mówić coraz więcej o synodalnosci naprzyklad.
27 dni temu / ahe
 
To że kard.Parolin ma,,udziały'' w tych umowach ma znaczenie też dla nas z racji tego że jest europejczykiem. Każda umowa jest przeważnie na zasadach coś za coś. A widoczne są chęci ekspansji na świat Chin.
27 dni temu / pne
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.