DZIŚ JEST:   07   KWIETNIA   2020 r.

Św. Jana Chrzciciela de la Salle
 
 
 
 

Kard. Joseph Zen: Jedność Kościoła w Chinach jest złudna

Kard. Joseph Zen: Jedność Kościoła w Chinach jest złudna
fot. REUTERS/Bobby Yip/File Photo

Kard. Pietro Parolin manipuluje papieżem Franciszkiem. Przekonał go, że osiągnięto dobry kompromis w relacjach z Chinami. Tak naprawdę doszło do wielkiego zła - pisze kard. Joseph Zen, emerytowany biskup Hong Kongu.

 

Kardynał Joseph Zen opublikował uzupełnienie do swojego listu otwartego, który skierował do kardynała Giovanniego Battisty Re, nowego dziekana Kolegium Kardynalskiego, w reakcji na krytykę z jego strony. „Suplement do moich odpowiedzi kardynałowi G. B. Re”, datowany na 10 marca, ukazał się 21 marca na blogu chińskiego hierarchy.

 

O liście otwartym portal PCh24.pl informował już wcześniej, tuż po jego publikacji. Kardynał Zen kwestionował w nim prawdziwość stwierdzenia kard. Re, że porozumienie Watykanu z Chinami jest kontynuacją linii św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Domagał się też pokazania dowodu, że Benedykt XVI to porozumienie zaaprobował.

 

Kardynał Zen podziękował w suplemencie abp. Carlo Marii Viganò za stanięcie w jego obronie. „Ale nie zgadzam się z nim, kiedy mówi, że [kard.] Parolin jest narzędziem użytym przez papieża Franciszka; moje osobiste wrażenie jest takie, że Parolin manipuluje papieżem, przynajmniej jeśli chodzi o sprawy związane z Kościołem w Chinach” – napisał emerytowany biskup Hongkongu.

 

Jednocześnie wyraził zdziwienie, że kard. Parolin „stał się tak potężny, że zdominował całą Kurię rzymską”, odprawiając Komisję ds. Kościoła w Chinach i usuwając z funkcji: arcybiskupa Savio Hona i kardynała Fernardo Filoniego. Te działania miały zdaniem kard. Zena ułatwić podpisanie porozumienia Watykanu z Chinami w roku 2018.

 

Kard. Zen, który jest krytykiem tego porozumienia, uważając je za szkodliwe dla Kościoła w Chinach, stwierdził, że nie jest ono jednakże największym problemem. „Wskazówki duszpasterskie z 28 czerwca 2019 są ewidentnie złe, niemoralne, ponieważ legitymizują schizmatycki Kościół” – napisał, nawiązując do oficjalnego, aprobowanego przez komunistów Patriotycznego Stowarzyszenia Chińskich Katolików. Wierny Rzymowi Kościół działa do tej pory w podziemiu.

 

Wskazał także na chaotyczność i sprzeczności zawarte w tych wytycznych, uważając, że uprawomocniają one fałszywy pogląd o „niezależnym” od nadzoru papieża chińskim Kościele katolickim. Kardynała Zena nie przekonują zapewnienia kard. Parolina, iż słowo „niezależny” nie oznacza tutaj „absolutnej niezależności”, gdyż w porozumieniu Watykanu z Chinami papież jest głową Kościoła katolickiego. Chiński hierarcha uważa, że dopiero ujawnienie tego porozumienia mogłoby to potwierdzić.

 

Wyliczając zarzuty wobec kard. Parolina, chiński duchowny stwierdza, że większe szanse na zjednoczenie Kościoła w Chinach było około roku 2000, gdy nie uznawano Kościoła popieranego przez komunistów. Z kolei wyświęcani przez papieża biskupi, choć oficjalnie nieuznawani przez komunistów, byli jednak potajmenie akceptowani.

 

Kard. Zen uważa, że „w ciągu ostatnich 20 lat (...) błędna polityka Stolicy Apostolskiej” doprowadziła do porzucenia wiernej Rzymowi wspólnoty podziemnej, a nawet potraktowania jej jako „niewygodnej, niemal jako przeszkody dla jedności”.

 

„We wspólnocie uznawanej oficjalnie przez rząd oportuniści stają się coraz liczniejsi, nieustraszeni i aroganccy, ponieważ zostali zachęceni przez ludzi wewnątrz i wokół Watykanu, odurzonych iluzjami Ostpolitik” – napisał kard. Zen. I zakończył retorycznym pytaniem: „Czy to ponownie zjednoczony Kościół katolicki? Tylko dlatego, że przekonano papieża, by uwierzył, iż to rzeczywistość?”

 

Źródła: catholicnewsagency, oldyosef.hkdavc.com


jjf


DATA: 2020-03-24 07:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kończy pytaniem czy to ponownie zjednoczony Kościół katolicki. Otóż jest zjednoczony jak to zwykle wygląda w komunizmie. W czasach komunizmu kiedyś też obowiązywała oficjalna linia i propaganda co mówić i robić i jak ktoś powiedział coś w stylu kardynała to był to glos wolności w morzu czegoś innego.
13 dni temu / p
 
czy głos biskupa Zena nie dociera do Ojca Św ? dla rzucenia większego światła na sytuację Chińskich katolików potrzebny byłby punkt widzenia kard Parolin Czekam na artykuł .
14 dni temu / taki tam
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.