DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Kard. Hummes: Synod Amazoński będzie „historyczny”. Powodem temat celibatu?

Kard. Hummes: Synod Amazoński będzie „historyczny”. Powodem temat celibatu?
fot. YouTube / Centro Ático PUJ

Brazylijski kardynał Claudio Hummes został mianowany relatorem generalnym Synodu Amazońskiego. Jak zapewnia, jest z tego powodu bardzo szczęśliwy, bo zgromadzenie ma szanse być „historyczne”.

 

Synod Amazoński obradować będzie od 6 do 27 października tego roku. Zasadniczo ma zająć się duszpasterstwem rdzennej ludności amazońskiej oraz kwestiami ochrony przyrody. Od dawna mówi się jednak, że tak naprawdę zgromadzenie zajmie się raczej kwestią celibatu.

 

Chodzi o wprowadzenie możliwości udzielania święceń żonatym mężczyznom – tak zwanym viri probati - w tych regionach, w których brakuje księży. Teoretycznie miałoby to dotyczyć właśnie Amazonii czy niektórych wysp Pacyfiku; sam papież Franciszek podczas jednej z konferencji prasowych przyznał, że dopuszcza podobne rozwiązanie, choć zostawia otwartą kwestię konkretnych zadań, które miałyby być powierzone takim mężczyznom.

 

Wielu progresistów mówi jednak, że celibat można byłoby znieść także w krajach zachodnich; takie głosy padają na przykład w Niemczech i Austrii.

 

Synod Amazoński jest przygotowywany właśnie przez kard. Claudio Hummesa jako przewodniczącego REPAM – Panamazońskiej Rady Eklezjalnej; dużą rolę odgrywa także bp Erwin Kräutler jako przewodniczący brazylijskich struktur REPAM. Zarówno Hummes jak i Kräutler są gorącymi zwolennikami wyświęcania żonatych; temat ten zaczął być dyskutowany zresztą tuż po audiencji, jakiej w 2014 roku papież Franciszek udzielił bp. Kräutlerowi. Hierarcha relacjonował bowiem, że Ojciec Święty jest „otwarty” w sprawie viri probati.

 

Teraz papież kard. Claudio Hummesa uczynił relatorem generalnym Synodu Amazońskiego. To ważna funkcja, polegająca między innymi na wygłoszeniu otwierającego przemówienia, które nakreśla tory obrad. W rozmowie z brazylijskimi mediami kardynał przyznał, że jest z powodu papieskiej decyzji bardzo szczęśliwy. Jak podkreślił, październikowe zgromadzenie ma szansę stać się prawdziwie „historycznym”.

 

Hierarcha nie wyjaśnił, co przez to rozumie, ale jego wypowiedź koresponduje silnie z niedawnymi słowami bp. Franza-Josefa Overbecka z diecezji Essen w Niemczech. Biskup ten powiedział, że Synod Amazoński stanie się dla Kościoła katolickiego „cezurą” i po nim „nic nie będzie już takie, jak przedtem”.

 

Pach

Źrodła: Katholisches.info, pch24.pl


DATA: 2019-05-10 14:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Historycznie będzie zwłaszcza wtedy, gdy Pan Bóg zerwie maski z twarzy tych, którzy mają pakt z Judaszem a nie z Panem Jezusem. Oby Niebo wysłuchało naszych modlitw.
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
Hummes i Kräutler, typowo brazylijskie i generalnie południowo-amerykańskie nazwiska...
ponad 1 rok temu / Ioannes
 
A właściwie po co komu synody a nawet informacje o nich? Skoro jacyś duchowni koniecznie chcą przypomnieć o swoim istnieniu i pokazać, że coś robią, a nawet po prostu nudzą się, to jeżdżą na synody i inne podobne spotkania. Ich rola to duszpasterstwo, a nie parlamentaryzm. To, co jest dla Kościoła najważniejsze, jest od dawna znane i zmianom nie podlega: 10 przykazań, 8 błogosławieństw, 6 prawd wiary itp.
ponad 1 rok temu / K. Turzyński
 
Gdzie diabel nie moze tam babe posle.
ponad 1 rok temu / Nick
 
Smród szatana czuć nawet przez monitor komputera.
ponad 1 rok temu / Fuj
 
Fajny strój. Gdyby nie była ilustracja do tego artykułu, to nie domyśliłbym się, że to kardynał. Pektorał schował dyskretnie za połę marynarki. Dobrze chociaż, że do koszuli założył koloratkę!
ponad 1 rok temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.