DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Kard. Hollerich przyznaje „bez żalu”: pandemia przyśpieszyła proces dechrystianizacji Europy

Kard. Hollerich przyznaje „bez żalu”: pandemia przyśpieszyła proces dechrystianizacji Europy
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Jedną z konsekwencji pandemicznych obostrzeń jest osłabienie chrześcijaństwa w Europie. Wielu z tych, którzy w ostatnich miesiącach przestali chodzić do kościoła, już do nie go nie powróci – mówi kard. Jean-Claude Hollerich, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej COMECE w wywiadzie dla dziennika L’Osservatore Romano.

 

Jego zdaniem pandemia przyśpieszyła proces dechrystianizacji Europy o 10 lat. Hierarcha przewiduje, że zmniejszy się również liczba pierwszych Komunii i dzieci na katechizacji. Przyznaje, że mówi to bez żalu, bo jego zdaniem proces ten i tak by się dokonał. A ponadto ci, którzy przestali chodzić do kościoła byli jego zdaniem jedynie „katolikami kulturowymi”.

 

Kard. Hollerich podkreśla, że dla Europy nadszedł czas ewangelizacji. Zastrzega jednak, że trzeba to robić najpierw czynami, wspieraniem, a dopiero potem słowami. Luksemburski arcybiskup zauważa, że pomocy potrzebuje dziś w szczególności Afryka, która na skutek obecnego kryzysu gospodarczego jeszcze bardziej zubożała. – Trzeba wykorzystać tę sytuację, żeby uczynić gest solidarności, musimy pomóc tym ludziom, aby znaleźli nową równowagę w gospodarce bez wysyłania do Europy kolejnych uchodźców – mówi luksemburski arcybiskup.

 

W przypadku Afryki potrzebny jest wielki plan rozwoju podobny do powojennego Planu Marshalla. Tym razem jest to jednak trudniejsze, bo jak twierdzi kard. Hollerich, „po wojnie Europa powróciła do swych demokratycznych systemów, a my wiemy, że w Afryce są systemy polityczne, które niekiedy nie pozwalają na rozwój narodów afrykańskich”. Zastrzega, że w planie rozwoju Afryki Europa musi współpracować z Chinami, których wpływy na tym kontynencie stale rosną.

 

Mówiąc o sytuacji Unii Europejskiej, przewodniczący COMECE wyraził nadzieję, że przezwycięży ona aktualny kryzys. – Myślę, że na początku pandemii istniało prawdziwe niebezpieczeństwo, że nie uda się nam utrzymać w nowym porządku świata. Teraz jednak widać, że Europa wykonuje swoje zadania – twierdzi kard. Hollerich. Przyznaje także, że największym rozczarowaniem były dla niego zachowania całkowicie inspirowane nacjonalizmem, jakby nie istniała już solidarność. W sposób szczególny zabolało go zamknięcie niemieckiej granicy i to w chwili, gdy przypadała 80. rocznica okupacji Luksemburga. Był to jak zauważył brak wyczucia dla historii Europy.

 

KAI

TK


DATA: 2020-09-03 16:56
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szukaj kapłanów co jeszcze nie zwietrzali i ciągle mają smak soli. Pan Jezus nas poprowadzi i przez te zawirowania. Grube sita wzięte i odsiewają ziarno od plewy. Biada tym ludziom przez których te zgorszenia przychodzą.Dawniej się tym wszystkim bardzo denerwowałem ,teraz się trochę za nich pomodlę i pilnuję własnej duszy.To już nie jest czas na cokolwiek .Młyny ruszyły i nikt ich nie zatrzyma ,Prawica opadła.
4 miesiące temu / Tomasz
 
@racjonalista Stwierdzenie, że nie dają ŻADNYCH efektów jest błędem logicznym. Albowiem wyraża magiczną wiarę w to, że modlitwa jako jedyna czynność we Wszechświecie pozostaje bez żadnego efektu, np. fal dźwiękowych. Oczywiście można się domyśleć, o co chodziło autorowi tej wypowiedzi, a o przeświadczenie, że modlitwa nie odbiega od efektów placebo co powinien jednak udowodnić. Jednak używanie nonsensownych zdań nie przystoi prawdziwemu ateiście, wyedukowanemu w kosmologii, neurobiologii i ewolucjonizmie. No chyba że mamy do czynienia z ateistą przygodnym. Dalej, liczenie, że modlitwy i błagania powinny "dać efekt" na naiwny pogląd, że modlitwa powinna działać dkoładnie jak magia - tzn. zaklinać rzeczywistość. Z tego, co obserwujemy, to ateiści niektórzy zaklinają rzeczywistość tworząc konstrukty myślne, np. teorię gender czy wieloświaty IV rzędu. Modlitwa jest wyrazem wiary, ale ateista wszędzie obsesyjnie domaga się dowodów na istnienie Boga, tęskniąc za cudem
4 miesiące temu / aaa
 
Czyli ewangelizacja ma polegać na politycznym rozdawnictwie? Coś się kardynałowi własne polityczne opinie pomyliły z nauką chrześcijańską. Ewangelizacja to głoszenie Chrystusa na cały świat. Już pomijam, że polityka rozdawnictwa dla Afryki skompromitowała się wiele razy - jak wlewanie wody do dziurawego garnka.
4 miesiące temu / Husarzowy
 
Wreszcie zrozumieli że żadne błagania i modlitwy nie dają żadnych efektów.
4 miesiące temu / racjonalista
 
jakość nie ilość -tak zrozumiałam jego słowa
4 miesiące temu / ewa
 
A o nawracaniu wielkiego kalifatu Europy Zachodniej to nie myślał?
4 miesiące temu / Katolnatitaniku
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.