DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Kard. Gerhard Müller: W Niemczech chcą zbudować na nowo cały Kościół

Kard. Gerhard Müller: W Niemczech chcą zbudować na nowo cały Kościół
Fot. MA / PCh24.pl

„Kto tylko posłucha obradujących uczestników, bez wątpienia dostrzeże, że agenda jest całkowicie europejska” – komentuje sytuację zaistniałą podczas synodu amazońskiego kardynał Gerhard Müller. W wywiadzie opublikowanym na łamach „Il Foglio”, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przekonuje, że zmiany wprowadzone podczas zgromadzenia będą miały konsekwencje dla całego Kościoła powszechnego.

 

 

Według kardynała, zmiany dotyczące wyświęcania żonatych mężczyzn oraz udostępnienia wyższych stanowisk kościelnych kobietom interesują bezpośrednio episkopat niemiecki. W tym roku wstąpił on na „drogę synodalną”, która rzuci nowe światło i ponownie rozpatrzy nauczanie Kościoła dotyczące m.in. ludzkiej seksualności czy dostępu do stanowisk kościelnych dla kobiet oraz świeckich. Podnoszona jest także kwestia celibatu; nie brakuje hierarchów sugerujących, że uznanie święceń viri probati (sprawdzonych, doświadczonych mężczyzn) na kapłanów, będzie inspiracją i błogosławieństwem nie tylko dla Amazonii, ale i dla całego Kościoła powszechnego.  

 

W Niemczech „chcą praktycznie zbudować na nowo cały Kościół” – przekonuje kard. Müller. „Uważają, że Chrystus żył wyłącznie dwa tysiące lat temu, przekonują, że nie był człowiekiem współczesnym i nie otrzymał podobnej do nich edukacji. Dlatego uważają, że ich zadaniem jest załatać rzekome dziury, które pozostawił po swoim nauczaniu” – uważa niemiecki kardynał.

 

„Dowodem na to są słowa kard. Marxa; Zastanówmy się, gdyby Chrystus głosił dzisiaj, to czy mówiłby to samo co dwa tysiące lat temu? Chrystus nie jest jedynie postacią historyczną jak Cezar. Jezus Chrystus zmartwychwstał i żyje, sprawuje Mszę poprzez swoich reprezentantów, wyświęconych kapłanów. Jest podmiotem Kościoła, a jego słowo jest wieczne” – podkreśla były prefekt KNW.

 

Ten sam błąd stanowi, w przekonaniu kardynała, podstawę Instrumentum laboris, dokumentu przygotowawczego przed Synodem Amazońskim. „Nie mówi się tam o objawieniu, wcielonym Słowie, odkupieniu, krzyżu, zbawieniu czy życiu wiecznym, ale w zamian jako źródło objawienia stawia indiańskie rytuały i ich wizję kosmosu” – czytamy.

 

W odniesieniu do celibatu kardynał Müller podkreśla, że nie można w miejsce prawa boskiego wstawiać swoich, ziemskich praw. „To Chrystus wybrał dwunastu, wyświęcił ich i posłał na cztery strony świata. To Bóg jest tym, który wybiera. Nie może stworzenie domagać się praw przysługujących Stwórcy” – wyjaśnia. „Kapłański celibat nie można zrozumieć inaczej jak w kontekście eschatologicznej misji Chrystusa, który stworzył nowy świat. To nowe stworzenie. Bez tych kategorii sekularyzm nie może zrozumieć nierozerwalności małżeństwa, celibatu czy dziewictwa poszczególnych zakonów. Dlatego problem celibatu łączy się z problemem wiary”.

 

Dlatego też, w ocenie kardynała, kryzysu niedostatecznej liczby kapłanów nie można rozwiązać rozluźniając przepisy dotyczące celibatu czy powołując więcej osób świeckich na te stanowiska.

 

Odnośnie poruszanych na synodzie kwestii ekologicznych, niemiecki hierarcha przyznaje, że Kościół powinien włączać się w problemy światowe za pomocą odpowiedniej etyki, nauki społecznej czy antropologii, ale pierwszym jego zadaniem Kościoła jest głosić Chrystusa. „Chrystus nie powiedział Piotrowi by zajmował się polityką rzymskiego imperium, Piotr nie wdaje się w dialog z cesarzem. Trzymał się na dystans, nie był przyjacielem Heroda czy Piłata, ale umarł śmiercią męczeńską” – przypomina kardynał Müller.

 

 

Źródło: lifesitenews.com

PR         

 

 

 


DATA: 2019-10-10 12:31
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niemcy już zbudowali tysiące swoich kościółków, więc taka chyba jest ich wiara, jak u Judasza: dla Jezusa Tak - ALE NA NASZYCH WARUNKACH!!! Tylko kompletny dureń może, znając Ewangelię w ogóle brać pod rozwagę, co by było gdyby dzisiaj Jezus przeszedł! - to paranoja w galopie! Istotą Ewangelii jest właśnie to, że stało się to i to, wtedy i wtedy, poprzez WOLĘ BOŻĄ! - tylko dureń albo mason może dywagować w ten sposób. Panie Marx, gdyby Pan Jezus przybył dzisiaj na Ziemię, to takich jak Pan potraktowałby jak to stado w Genezaret . . .
ponad 1 rok temu / AndrzejBR
 
Trzwba bronic wiary i zejść do podziemia
ponad 1 rok temu / Magda
 
?Dowodem na to są słowa kard. Marxa; Zastanówmy się, gdyby Chrystus głosił dzisiaj, to czy mówiłby to samo co dwa tysiące lat temu?" Ale nie głosi dzisiaj! Głosił dwa tysiące lat temu i kazał swoim uczniom przekazywać tę naukę dalej, aż do skończenia świata. Bóg zesłał Syna "w pełni czasów", w czasie który sam wybrał dla tego wydarzenia właśnie po to, żeby takie Marksy nie bełtały ludziom w głowach. Marx, gdyby żył w czasach Chrystusa, byłby na bank jednym z faryzeuszy. To juz drugi Marx w historii Niemiec, który szykuje ludziom piekielną rewolucję.
ponad 1 rok temu / TZ.
 
Ale to już nie będzie Kościół katolicki, tylko po-katolicki. Natomiast dzisiejsze Niemcy są tak naprawdę w stanie schizmy i herezji. Chociaż ostatni papieże nie nie zrobili, aby wymusić dyscyplinę.
ponad 1 rok temu / Piotr
 
Do ?: Św. Piotr mógł być wdowcem. A gdyby miał żonę to wędrując po świecie żeby głosić Ewangelię i tak by się z nią zbyt często nie widział czyli żeby zachowywać naukę Chrystusa praktycznie żyłby w celibacie. O żonach, teściowych, dzieciach pozostałych apostołów nic nam nie wiadomo, ale też by tych żon praktycznie nie widzieli.
ponad 1 rok temu / Rose
 
Nie jest problemem zniesienie celibatu tylko sodomia. To jest problem - to rozważenie seksualności w domyśle usankcjonowanie wszelkich zboczeń. Posiadanie żony to nie jest zboczenie, to nie sodomia. Natomiast nazywanie zboczeńców normalnymi skończy się katastrofą. Już raz Bóg Sodomę zniszczył - to chyba wiedział co robi czy może jest niepoczytalny?
ponad 1 rok temu / Jot
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.