DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Kard. Francis Arinze: nie znośmy celibatu – wysyłajmy misjonarzy

Kard. Francis Arinze: nie znośmy celibatu – wysyłajmy misjonarzy
Fot. Henryk Przondziono / Foto Gosc / FORUM

Celibat nie jest dogmatem, ale jest Kościołowi katolickiemu bardzo potrzebny. Na brak księży trzeba reagować wysyłając misjonarzy – tak, jak postulował w Fidei Donum papież Pius XII, mówi kard. Francis Arinze z Nigerii.

 

Francis Arinze, nigeryjski kardynał kurialny cieszący się sławą wiernego obrońcy Tradycji katolickiej, udzielił wywiadu brytyjskiemu portalowi „Catholic Herald”. Mówił o migracji, celibacie i kryzysie doktrynalnym.

 

Wiele lat temu hierarcha sam był uchodźcą wojennym - został mianowanym arcybiskupem nigeryjskiej Onitshy zaledwie na tydzień przed wybuchem wojny domowej. Musiał przenosić się w kraju z miejsca na miejsce, uciekając przed działaniami zbrojnymi. Jak mówi, wie dzięki temu, jak ważna jest kwestia uchodźców; nie można, podkreślił, odmawiać człowiekowi prawa do zmiany miejsca zamieszkania. Z drugiej strony, o ile to tylko możliwe, ludzie powinni pozostawać we własnych krajach; zachęcając Afrykańczyków do migracji Zachód postępuje źle, bo pozbawia afrykańskie kraje ich przyszłości. Co więcej wszystkie państwa muszą dobrze rozważyć, ile osób są w stanie przyjąć i rzeczywiście zasymilować. Trzeba być zatem zasadniczo otwartym na imigrantów, ale z dokonywaniem pewnych kluczowych rozróżnień, ocenił.

 

Kardynał mówił też o celibacie. Jak podkreślił, nie jest to dogmat i nie obowiązuje w całym Kościele katolickim. Bezżenność ma jednak „swoje bardzo dobre uzasadnienie”. - Sam Pan Jezus, św. Paweł, św. Jan... Wszyscy na ścieżkach historii, pomyślmy o Tomaszu z Akwinu, Robercie Bellarminie, Janie Bosko, Proboszczu z Ars, który przekształcił parafię z niegodnej tego imienia w przykładną. To nie może nie być nic warte – stwierdził.

 

Jak dodał, likwidacja celibatu z powodu upadku niektórych księży może zostać porównania do zakazu używania samochodów z powodu występowania wypadków drogowych. - Ludzie to doceniają. Nawet w tych częściach świata, w których kultura dopuszcza, by mężczyzna miał dwie żony, nawet tam szanuje się celibat: oznacza on zarówno ofiarę, jak i podkreśla wyłączne ukierunkowanie serca – wskazał.

 

Choć hierarcha nie wspomniał wprost Synodu Amazońskiego, to powiedział, że Kościół na brak kapłanów w danym regionie powinien reagować w zwyczajny sobie sposób: wysyłając tam misjonarzy.

 

Jak wskazał, sam otrzymał chrzest mając dziewięć lat; wcześniej wychowywano go w pogaństwie.

 

- Jestem tu dzięki irlandzkim misjonarzom. Gdyby nie przyjechali 100 lat temu do Nigerii, nie byłbym w ogóle kapłanem - być może w ogóle nie byłbym chrześcijaninem. Poświęcili się, opuścili swój kraj, przyjechali do Nigerii, aby podzielić się wiarą - tutaj, gdzie nie znali języka, gdzie komary roznosiły malarię, gdzie drogi nie były zbyt dobre – wskazał. Hierarcha przywołał tu encyklikę Fidei Donum Piusa XII, który zachęcał diecezje dysponujące wieloma księżmi do wysyłania misjonarzy.

 

Dziennikarz „Catholic Herald” zapytał kardynała także o kryzys doktrynalny w Kościele. Purpurat miał jasną odpowiedź. - Jeśli katolik mówi, że nie wiemy, w co wierzymy lub w co mamy wierzyć... Moja odpowiedź: jest taka książka, nazywana KKK. Katechizm Kościoła Katolickiego. Ma tylko 700 stron. Nie musisz czytać całej za jednym razem: jeśli będziesz czytać codziennie jedną stronę, to też dobrze. Ta książka jest najlepszym przedstawieniem naszej wiary w dzisiejszych czasach - stwierdził. Jak dodał, bazuje ona na dziełach świętych, papieży, soborów. - Kup sobie egzemplarz. Jeśli nie masz, to sprzedaj kurtkę. Nie potrzebujesz kurtki - przynajmniej latem – zażartował.

 

Źródło: catholicherald.co.uk

Pach


DATA: 2019-08-04 16:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nowa posoborowa wiara nie akceptuje misji. No chyba że chodzi o misję laicką, ekologiczną, bądź inną byle nie głoszącą potrzebę nawrócenia na jedyną, prawdziwą wiarę - katolicką.
11 miesięcy temu / Jacek
 
W Seminarium Warmii i Mazur na 1 rok teologii nie zgłosił się ani jeden kandydat. Nawet w Łodzi i w Krakowie na 1 rok zgłasza się 20-25 stanu maksymalnego. Skąd zatem brać kandydatów na księży?
11 miesięcy temu / Izydor Oracz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.