DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Kard. Eijk prosi papieża o wyjaśnienie wszelkich wątpliwości w sprawie Amoris laetitia

Kard. Eijk prosi papieża o wyjaśnienie wszelkich wątpliwości w sprawie Amoris laetitia
Kard. Willem Eijk, fot. REUTERS/Max Rossi

Holenderski hierarcha kard. Willem Eijk, publicznie poprosił papieża Franciszka, aby ten wyjaśnił wątpliwości narosłe wokół interpretacji encykliki Amoris laetitia. „Ludzie są zdezorientowani, a to nie jest dobre” – powiedział hierarcha i zaproponował, aby papież przygotował w tej sprawie osobny dokument.

 

Jak informuje serwis katolisch.de, holenderski metropolita Utrechtu, kard. Willem Eijk zwrócił się z prośbą do Ojca Świętego Franciszka, aby rozwiał wszelkie niejasności związane z zapisami zawartymi w encyklice Amoris laetitia. Portal podkreśla, że hierarcha chce, aby papież „wniósł światło” do zamieszania wokół pytania „jak radzić sobie z osobami, które po rozwodzie ponownie wstąpiły w związek małżeński”. W wywiadzie opublikowanym w holenderskiej gazecie „Trouw”, kard. Willem Eijk powiedział: „Ludzie są zdezorientowani, a to nie jest dobre". Hierarcha odnosi się tutaj do dwuznacznego nauczania wywodzącego się z dokumentu papieża.

 

„Mamy słowa samego Chrystusa, że ​​małżeństwo jest jedno i nie mogę być one złamane. To właśnie utrzymujemy w archidiecezji. Dopiero wówczas kiedy sąd kościelny ogłosi nieważność małżeństwa i stwierdzi, że de facto nigdy go nie było, osoby te będą mogły przyjąć Komunię świętą” – powiedział kard. Willem Eijk.

 

Holenderski hierarcha proponuje, aby papież Franciszek napisał dodatkowy dokument, w którym usunie wszelkie wątpliwości. Sam kard. Eijk popiera ściślejszą interpretację Prawa Kanonicznego w tym zakresie. Jego zdaniem, katolikom nie wolno pozwolić na ponowne małżeństwo, jeśli ich rozwód nie został przedstawiony trybunałowi małżeńskiemu Kościoła. W przeciwnym razie, według metropolity Utrechtu pary, które wstąpiły w ponowny związek małżeński, nie mogą mieć dostępu do Komunii Świętej.

 

Jak donosi portal katholisch.de, kard. Eijk krytykuje także debatę na ten temat w Kościele. „Jedna konferencja biskupów ustanawia inne zasady niż te obowiązujące gdzie indziej” – zwraca uwagę hierarcha. „To co jest prawdą w jednym miejscu, nie może nagle stać się nieprawdą w innym miejscu” – tłumaczy kard. Eijk.

 

Warto podkreślić, że oświadczenie holenderskiego purpurata ma znaczną wagę, ponieważ jest szanowanym ekspertem w dziedzinie teologii moralnej. Przypomnijmy, że w 2015 r. kard. Eijk był jednym z sygnatariuszy „Listu Trzynastu Kardynałów” do papieża Franciszka, w którym domagano się sprawiedliwego postępowania podczas drugiego Synodu Biskupów w sprawie małżeństwa i rodziny.

 

Ponadto, tuż przed drugim Synodem Rodziny,  kard. Eijk znalazł się w gronie jedenastu kardynałów, którzy opublikowali książkę  poświęconą tradycyjnej katolickiej nauce o małżeństwie, zatytułowanej  „Jedenastu Kardynałów mówiących o małżeństwie i rodzinie: Eseje z pasterskiego punktu widzenia”.

 

 

Źródło: onepeterfive.com, katolisch.de

WMa

 

 

 


DATA: 2018-01-27 08:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A gdzie w tym wszystkim sa polscy "dostojnicy"? Czyzby byli wyznawcami Swietego Spokoju???
ponad 1 rok temu / olek z gliwic
 
"Amoris laetitia" to tylko "czubek góry lodowej". BTW. Dlaczego ten dokument zaczyna się od słowa "Amoris" a nie "Caritatis"?
ponad 1 rok temu / nunc et semper
 
"Duch zaś otwarcie mówi, że w czasach ostatnich niektórzy odpadną od wiary, skłaniając się ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów" (1 Tm 4, 1).
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
"Każde dobro, jakie otrzymujemy, i wszelki dar doskonały zstępują z góry, od Ojca świateł, u którego nie ma przemiany ani cienia zmienności" (Jk 1, 17). "Paroksyzmy ku zmianie? Paniczna awersja przed niezmiennością prawdy jest przejawem niewiary w Boga. Jednym z przymiotów Boga jest niezmienność. Raz objawiona przez Boga prawda, zawsze jest i pozostaje prawdą. Pójdźmy po rozum do głowy, pokornie przyznając, że niezmienność Bożej prawdy jest naszym ocaleniem. Poza prawdą jest bowiem pustka, nicość, bezsens, rozpacz i potępienie." ks. J. Bałemba verbumcatholicum
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
"Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi" (Mt 5, 37). "Żadna fałszywa nauka z prawdy nie pochodzi" (1 J 2, 21). "Kto głosi herezje, jest heretykiem. Herezję należy nazwać po imieniu i odrzucić! Sytuacja coraz bardziej pobrzmiewa tragigroteską na skalę globalną. Czy tylko garstka wiernych i duchownych, których odsądza się od czci i wiary, jest uczciwa w dopuszczeniu prawdy do głosu?" "Niejedna dusza już nie da się nabrać na argument interpretacji ? że bałagan, który panuje od ponad pięćdziesięciu to wina niewłaściwych interpretacji.Należy to wyartykułować klarownie: od ponad pięćdziesięciu lat w strukturach "kościoła posoborowego" serwuje się elementy obce katolickiej doktrynie, kultowi, moralności i dyscyplinie." Sacerdos Hyacinthus ks. J. Bałemba
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
@Ruben. Największy polski święty? Święty Spokój.
ponad 1 rok temu / Aha
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.