DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Kard. Eijk: potępienie nauczania Lutra na Soborze Trydenckim jest wciąż aktualne

Kard. Eijk: potępienie nauczania Lutra na Soborze Trydenckim jest wciąż aktualne
fot. Carolus, Wikimedia Commons / licencja CC

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Holandii zdominowała polemika wokół słów katolickiego prymasa tego kraju, kard. Willema Eijka. Oświadczył on, że potępienie nauczania Marcina Lutra na Soborze Trydenckim, np. na temat Eucharystii, jest zawsze aktualne. Dlatego także dzisiaj protestanci nie mogą przyjmować Komunii Świętej w Kościele katolickim.

 

W wywiadzie dla protestanckiego dziennika „Reformatorisch Dagblad” hierarcha wyjaśnił, że orzeczeń soborowych się nie odwołuje. To, co zostało powiedziane na Soborze Trydenckim jest nadal ważne, tym bardziej że Sobór Watykański II miał jedynie charakter duszpasterski. Na Soborze Trydenckim dokonano korekty nadużyć w Kościele, które doprowadziły do rozłamu w XVI w.

 

Słowa 60-letniego arcybiskupa Utrechtu, który z wykształcenia jest bioetykiem, a do 2002 r. był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy Kongregacji Nauki Wiary, wywołały gwałtowną reakcję holenderskich protestantów. Pastor Arjan Plaisier, sekretarz Kościoła Protestanckiego w Holandii napisał do niego list otwarty z prośbą o wyjaśnienia. Wezwał kardynała, by, dla dobra wszystkich, na wspólnym spotkaniu wyjaśnił, co z dokumentów Vaticanum II wynika dla rozumienia tradycji katolickiej, znaczenia soboru i koncepcji dialogu ekumenicznego.

 

Jednocześnie rzeczniczka episkopatu Holandii Anna Kruse wyraziła zdumienie reakcjami protestantów. Podkreśliła, że w swym wywiadzie kard. Eijk opowiedział się za dialogiem i że przywołał potępienia trydenckie wyłącznie „z teoretycznego punktu widzenia”, nie mając jakiegokolwiek zamiaru obrażenia protestantów.

 

Źródło: KAI

pam


DATA: 2014-01-24 16:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Fakt pozostanie faktem, ze protestanta mozna obrazic mowiac mu PRAWDE!!! Protestantyzm to dzisiejsze ZBOCZENIE, LEWACTWO, szatan jest ich przywodca!!! Bo po czynach ich poznacie!!! Kosciol, ktory odrzucil BOZE OBJAWIENIE i BOZA OBECNOSC jest siedliskiem dzisiejszych dewiacji!!! Luter w piekle sie smazy za swoje postepki i bedzie tak pokutowal do czasu nawrocenia wszyskich protestantow i uznaia prawdziwego BOGA!!!
ponad 6 lat temu / okirex
 
Jednocześnie rzeczniczka episkopatu Holandii Anna Kruse wyraziła zdumienie reakcjami protestantów. Podkreśliła, że w swym wywiadzie kard. Eijk opowiedział się za dialogiem i że przywołał potępienia trydenckie wyłącznie ?z teoretycznego punktu widzenia?, nie mając jakiegokolwiek zamiaru obrażenia protestantów. Zakochałem się w Pani Rzecznik. Pucio, Pucio.
ponad 6 lat temu / Leo
 
@DK,Maria i Pielgrzym; nic dodać nic ująć. Więcej nie trzeba w tym temacie mówić.
ponad 6 lat temu / Jasio
 
Eminencjo, dziękuję za przypomnienie słów PRAWDY...
ponad 6 lat temu / steve
 
Dialog jest pozyteczny, gdy prowadzi do pokojowego wspolistnienia mimo roznic. Dialog miedzy osobami rozwinietymi intelektualnie i dazacymi do prawdy moze zaowocowac zmiana pogladow - po jednej lub obu stronach. Oburzony w tym wypadku ujawnia, ze albo nie dorosl intelektualnie i emojonalnie do dialogu, albo nie zalezy mu na dazeniu do prawdy, a jedynie na sprowadzaniu istotnych roznic do wspolnego mianownika. Osoba uczciwa i inteligentna nigdy nie bedzie preferowala jakiegos najnizszego wspolnego mianownika nad prawde. Niech sie czlowiek o obnizonych standardach oburza. Jest ich dzis wielu. Gwaltem lacza wszystkie religie w jedna. Ohyda.
ponad 6 lat temu / DM
 
Dobrze prymas mówi. Nasi też powinni o tym przypominać. Czytając niektóre wypowiedzi na portalach katolickich mam wrażenie, że komuś zależy aby zrównać heretyków z katolikami, że wszystkie wyznania są sobie równe. Za tego prymasa modliłam się podczas konklawe (jego wylosowałam w akcji ,,zaadoptuj kardynała") - tym bardziej cieszy, że nie jest to jakiś letni, liberalny hierarcha.
ponad 6 lat temu / Maria
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.