DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

Kardynał Eijk o kryzysie wiary w Holandii

Kardynał Eijk o kryzysie wiary w Holandii
Kard. Willem Eijk, fot. REUTERS/Max Rossi

Upadek wiary katolickiej w Holandii może być ważną lekcją dla Kościoła na całym świecie. Co więcej, taki sam proces będzie zachodził także i w innych krajach w różnych częściach świata – zauważa kardynał Willem Jacobus Eijk. Czas pokazuje, że kryzys nie trwa wiecznie, pokolenie progresistów powoli już odchodzi, w holenderskim Kościele wciąż są wierni wyznający i praktykujący swoją wiarę.

 

Już w 1947 doszło do spotkania świeckich i kapłanów, w trakcie którego zdiagnozowano zagrożenia stojące przed Kościołem w Holandii. Diagnoza ta została później przedstawiona w książce zatytułowanej „Onrust in de Zielzorg” Autorzy „odnotowali zmęczenie duszpasterstwem, dostrzegli także – zauważa kard. Eijk – że więź istniejąca między katolikami a Kościołem nie opierała się już na treściach wiary, tylko na więzi o charakterze społecznym. Wiara była postrzegana jako zbiór przykazań i system abstrakcyjnych prawd pozbawionych wpływu na życie codzienne. Przynależność do Kościoła była przede wszystkim czynnikiem wspólnotowym: ktoś szedł do katolickiej szkoły podstawowej, następnie do katolickiego liceum, należał do katolickich stowarzyszeń – zwłaszcza sportowych i harcerskich. Katolikiem było się ze względu na przynależność społeczną wskutek dorastania w ramach katolickich struktur, a nie za sprawą przeżywanej wiary”.

 

W tej sytuacji holenderski katolicyzm nie mógł sprostać wyzwaniom lat 60-tych. Doszło do znaczącego wzrostu dochodów, ludzie zaczęli żyć bardziej niezależnie, stali się indywidualistami – a ta tendencja później uległa jeszcze pogłębieniu. Dotychczasowe przynależności i struktury straciły na znaczeniu. „Hiperindywidualista nie chce bytu, który go przerasta, nie chce rodziny, państwa, Kościoła czy Boga. Jeśli prezentuje potrzebę związaną z którąś z tych rzeczywistości, to jest to potrzeba związana z utylitarnymi celami, to jest: związana z interesami – zazwyczaj ekonomicznymi – których jednostka nie może samodzielnie zrealizować polegając na własnych siłach. W tym klimacie nie sposób wyobrazić sobie przynależności do wspólnoty takiej jak Kościół; wspólnoty posiadającej wspólne przekonania, a tym bardziej posiadającej nad sobą papieża bądź hierarchię nauczającą prawd wiary (i moralności), kierowaną przez Ducha Świętego i mającej udział w autorytecie Chrystusa” – zauważa hierarcha w wywiadzie z Andreą Galli, udostępnionym właśnie włoskim czytelnikom.

 

Laicyzacja objęła wiele obszarów życia holenderskiego społeczeństwa. Katolicy i protestanci stracili większość parlamentarną w roku 1967, formacje protestanckie szybko zresztą utraciły zasadnicze cechy „chrześcijańskiej demokracji”. W przeciwieństwie do innych krajów, nim doszło do debaty publicznej dotyczącej legalizacji aborcji, dyskutowano już o wprowadzenie eutanazji… Dziś partie odwołujące się w jakimś zakresie do chrześcijaństwa posiadają 27 ze 150 mandatów poselskich, udawało im się torpedować plany rozszerzenia eutanazji o przypadki związane z niską „jakością życia”: poczuciem samotności czy zaawansowanym wiekiem.

 

„Jednym z zamiarów Drugiego Soboru Watykańskiego było otwarcie Kościoła na społeczeństwo; do tego też doszło. Natomiast społeczeństwo bynajmniej nie otworzyło się na Kościół; przeciwnie: wyrzuciło Kościół ze sfery życia publicznego. Wówczas Kościół popadł w jeden z największych kryzysów wiary w swojej historii, zajmuje dziś pozycję, która nie najlepiej umożliwia przekazywanie wiary społeczeństwu. Wielu wiernych i duszpasterzy jest zdezorientowanych co do treści ich wiary. Kościół będzie zdolny do ewangelizowania świata tylko wówczas, gdy zaprowadzi porządek w swoim własnym domu” – podkreśla holenderski hierarcha.

 

„Wielu mówi o zagrożeniu schizmą, ale ja uważam inaczej. Myślę raczej – tłumaczy kardynał Eijk – że to co stało się już u nas w Holandii, będzie mieć miejsce w różnych częściach świata. Wskutek zmiany pokoleniowej nastąpiło ciche uzdrowienie. (…) Bo tak ostatecznie, to kto pozostał w Kościele? Duchowieństwo i świeccy pokolenia ’68, tych lat zamętu, posiadający ultra-progresywne przekonania, już prawie odeszli. W Holandii wciąż istnieją ci, którzy wierzą, modlą się, posiadają osobistą relację z Chrystusem”.

 

We Włoszech ukazała się właśnie książka pt. „Dio vive in Olanda”, wywiad-rzeka przeprowadzony z kardynałem Willemem Jacobusem Eijkiem przez Andreę Galli. Jak zauważa Sandro Magister, „hiperindywidualizm” diagnozowany przez kard. Eijka wpłynął także – za sprawą holenderskich hierarchów – na przebieg Drugiego Soboru Watykańskiego. Postawa ta zawiera w sobie jednak tendencję do samounicestwienia.

 

Źródło: magister.blogautore.espresso.repubblica.it

mat


DATA: 2020-09-23 14:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przytaczanie OPINII przez biskupa/człowieka , który przez swoje dorosłe życie i aktywność wzrastał , funkcjonował i budował NOWY EKUMENICZNY KOŚCIÓŁ na gruzach K.K.i nadal poucza i sili się na diagnozy jest OBURZAJĄCE i żenujące. Co do lekcji to NIE POWINNI ich udzielać ludzie SKOMPROMITOWANI , którzy sami popełnili błędy i sie POGUBILI .
1 miesiąc temu / iskierka
 
to wyłącznie wina hierarchów ,ludzie którzy urodzili się w latach 60tych czy później taki kościół zastali ,nie znają innego
1 miesiąc temu / chyba
 
Kryzys w Kościele zaczął się wcześniej ... w 1962 roku.
1 miesiąc temu / Tom
 
SVII zaczął się nie w 1968 roku, tylko sześć lat wcześniej.
1 miesiąc temu / ena
 
Jest wynikiem Soboru Watykańskiego II i ludzi którzy to pchali.
1 miesiąc temu / Linkc
 
Bóg mieszka także i w Holandii, tyle że szczególnie tam musi się ukrywać!
1 miesiąc temu / Janusz z Koloni
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.