DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 

Kard. Eijk: brak jasności w sprawie sakramentów dla rozwodników jest powodem zamętu

Kard. Eijk: brak jasności w sprawie sakramentów dla rozwodników jest powodem zamętu
Kard. Willem Eijk, fot. REUTERS/Max Rossi

„Kościół potrzebuje większej jasności w sprawach wiary. Od tego zależy powodzenie nowej ewangelizacji. U wielu katolików panuje jednak pod tym względem wielki zamęt” – zauważa kard. Willem Eijk. Prymas Holandii podkreśla, że interkomunia i brak jasności w sprawie sakramentów dla rozwiedzionych są powodami zamętu wśród wiernych.

 

W obszernym wywiadzie o kryzysie współczesnego Kościoła, kard. Willem Eijk przypomina o spustoszeniu, jakie spowodowało w jego kraju odejście od katolickiego nauczania. Arcybiskup Utrechtu wskazuje na dwa krytyczne punkty, które przyczyniają się dziś do pogłębiania zamętu wśród wiernych. Pierwszy z nich to interkomunia wprowadzona przez niemiecki episkopat. Natomiast drugi to brak jasności w sprawie sakramentów dla osób rozwiedzionych, które zawarły nowy związek.

 

Kard. Eijk podkreśla, że nie może być tak, by w tym samym Kościele dwa episkopaty przyjmowały różne i wykluczające się rozwiązania. A tak jest na przykład z dopuszczaniem do komunii protestantów, których małżonkiem jest katolik. Episkopat Niemiec wydał dokument, który de facto na to pozwala. Tymczasem małżeństwa mieszane są nie tyko w Niemczech, ale także w sąsiedniej Holandii, gdzie biskupi trwają przy katolickiej praktyce. Oznacza to, że podczas komunii protestanci z małżeństw mieszanych podchodzą do ołtarza ze złożonymi na piersi rękami nie po komunię, lecz po błogosławieństwo.

 

Kard. Eijk przypomina zniszczenia, jakie dokonały się w jego kraju na skutek ultraliberalnych reform w jego rodzimym Kościele po Soborze Watykańskim II. Hierarcha tłumaczy, że kiedy w 1965 r. rozpoczynał liceum, wszyscy bez wyjątku chodzili z rodzicami do kościoła. Kilka lat później z całej klasy w kościele pozostał tylko on i jeszcze jeden kolega. Na katechezy przychodzili jeszcze księża. Mówili na nich o wszystkim, tylko nie o Jezusie. W konsekwencji dzisiejsze pokolenie dziadków nie zna wiary i dlatego nie mogło jej przekazać swym dzieciom, ani wnukom.

 

Prymas Holandii zauważa, że Kościół w jego kraju radykalnie się zmienił. Katolików jest mało, ale młodzi, którzy dziś przychodzą do kościoła przyjmują bez zastrzeżeń katolickie nauczanie i trwają w żywej relacji z Panem Jezusem. Inne jest też nowe pokolenie kapłanów, ożywił się kult maryjny. „U nas w Holandii się to wszystko rozpoczęło, ale mam nadzieję, że również my staniemy się źródłem odnowy” – dodaje kard. Eijk w wywiadzie dla Life Site News i L’Homme Nouveau.

 

Hierarcha podkreśla, że przy trwającym jeszcze zamęcie, bardzo ważne jest dbanie o jasność w sprawach wiary i solidną katechezę również dorosłych. W kontekście kryzysu, który przechodzi dziś Kościół, prymas Holandii apeluje do świeckich, by nie wątpili w moc modlitwy, sakramentów i osobistych wyrzeczeń. Zaleca im również codzienny udział we Mszy świętej. Za jedną z kluczowych kwestii uznaje wytrwałość w głoszeniu Ewangelii. Przypomina, że ludzie mają prawo do całej Ewangelii, również z tymi słowami Jezusa, które mówią na przykład o nierozerwalności małżeństwa. „Naszym obowiązkiem jest również przestrzeganie ludzi przed piekłem” – zauważa kard. Eijk. 

 

Ze szczególnym apelem zwraca się natomiast do rodziców, aby w sposób jasny rozmawiali ze swymi dziećmi o wierze i modlitwie. Mówiąc o przyszłości Kościoła w Holandii, przyznaje, że jest dobrej myśli. „Wierzę w moc Chrystusa. On zatryumfuje. Nie my, ale On w nas” – dodaje arcybiskup Utrechtu.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2019-05-16 19:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Od malego kamyczka zaczyna sie lawina. To jest Swieta Prawda. Od pierwszego rozwodu ile to sie narobilo problemow. Rodzice maja swiecic dobrym przykladem swoim dzieciom. Ich powinnoscia jest pokazac dzieciom I wnukom czym jest wiernosc I milosc I cierpienie. Sakrament to znaczy cierpienie. Ale ludzie w dzisiejszych czasach wola byc parobkami diabla. Parobkami zlych rzadow, zlych nierzadow. Zlych Sejmow. Zlych mediow. Parobkami zlych autorytetow. A to wszystko za kase za za slawe za lajno. Wyrzucaniem gnoju na niewolnikow powoduja smrod I choroby swoich niewolnikow, swojego narodu. Wtenczas rozrywa sie serce, steruje sie zemsta i wylewa sie krew do mozgu I gdzie indziej. To wszystko powoduje grzech I nieposluszenstwo Bogu. To wlasnie niewiernosc tatusia czy mamusi funduje swoim dzieciom I wszystkim braciom I siostrom I ch potomkom.
9 miesięcy temu / wisdomek
 
Biskup Holandii ma umiejętność stanięcia w Prawdzie. Jest to jeden z darów Ducha Świętego, brakuje tego biskupom w Polsce, czyżby nie przyjęli tego daru? Poza tym on wie, że należy przestrzegać przed Piekłem, a u nas, biskupi tego nie wiedzą, to tak, jakby stali już wiele lat za murzynami, bo w Afryce wiara żyje. A w Polsce pogłębiają kryzys Kościoła. Proboszcz parafii p.w. Św. Wojciecha w Starogardzie Gd. pousuwał w ubiegłym roku krzyże nad Stacjami Drogi Krzyżowej i pomimo obietnic, nie przywraca tych 14 krzyży. Bp. Kasyna do którego napisałem o audiencję w tej sprawie, nie jest zainteresowany błędem tego proboszcza, który dał zły przykład, bo skoro ze ścian kościoła można usuwać krzyże, to tym bardziej można je usuwać ze ścian domów. Widocznie sprawa musi trafić do Sądu o obrazę uczuć religijnych, skoro nie ma dobrej woli ani proboszcz, ani biskup diecezjalny. Nie widzą, że dołączyli do walczących z krzyżem? Myślę, że Bóg przywróci im wiarę. Króluj nam Chryste!
9 miesięcy temu / ry.janszarmach3
 
A dlaczego tak się dzieje,że ludzie są skołowani?Otóż sami duchowni do tego się przyczynili.Zaprzestali mówić o grzechach,ich "ważności",konsekwencjach trwania w nich,zaczęli milczeć do wiernych na temat kary za te grzechy,nie wspominają o potępieniu wiecznym,o piekle.Nie chcą straszyć wiernych.Ktoś powiedział,że największym zwycięstwem szatana jest to,że przestano w jego istnienie wierzyć.Ile niedziel minęło od ostatniej spowiedzi?Od wielu,wielu lat nic na temat systematyczności przystępowania do spowiedzi nie słychać od księży.Efekt?Taki,że do Komunii Św.przystępują ludzie,którzy na jednej spowiedzi "jadą"od rekolekcji do rekolekcji.Nie chcę nawet myśleć ile jest świętokradczych Komunii,bo wielu wiernych uważa,że nie ma grzechu ciężkiego więc nie musi oczyszczać regularnie sumienia.Myślę,że właśnie brak stanowczości księży,brak trwania papieskiego w Tradycji skutkuje tym co jest w Holandii i co zaczyna się u nas.Od małego kamyczka zaczyna się lawina.
9 miesięcy temu / rgt
 
Mówiąc o przyszłości Kościoła w Holandii, przyznaje, że jest dobrej myśli. Europie grozi wojna i Holandii też chyba ten Kardynał widzi co się dzieje.
9 miesięcy temu / Gosc
 
Potwierdzam obserwacje z Holandii. Jest mało ale gorliwych katolików, w tym wielu młodych.
9 miesięcy temu / zymbion
 
Manifest wiary kard. Müllera Cyt. "Jeśli ktoś ma świadomość grzechu ciężkiego, przed przyjęciem Komunii powinien przystąpić do sakramentu pojednania" 1385.Z wewnętrznej logiki sakramentu wynika, że rozwiedzeni żyjący w związkach cywilnych, których sakramentalne małżeństwo przed Bogiem jest wciąż ważne, podobnie jak i wszyscy ci chrześcijanie, którzy nie są w pełnej komunii z wiarą katolicką, wreszcie wszyscy ci, którzy nie są odpowiednio usposobieni, nie mogą owocnie przyjąć Najświętszej Eucharystii 1457, ponieważ w ten sposób nie prowadzi ich ona do zbawienia. Wyjaśnianie tego jest uczynkiem miłosierdzia względem duszy."
9 miesięcy temu / Nick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.