DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Kard. Dziwisz kawalerem Orderem Orła Białego

Kard. Dziwisz kawalerem Orderem Orła Białego
Jakub Porzycki/FORUM

Emerytowany metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz uhonorowany został najwyższym odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego. Nadanie orderu odbyło się w sobotę, 28 stycznia w kapitularzu katedry wawelskiej, bezpośrednio po uroczystości ingresu abp. Marka Jędraszewskiego.

 

Podczas ceremonii nadania orderu prezydent Polski Andrzej Duda przypomniał, że ma on głęboką symbolikę związaną z wolną Polską i jest nadawany za znamienite zasługi dla RP.

 

- Całe dotychczasowe życie było znamienitą zasługą dla Rzeczpospolitej. Ta służba, którą Eminencja rozpoczął wstępując do seminarium, była drogą służby dla Boga, Kościoła, bliźniego, ale przede de wszystkim dla narodu Polskiego - powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent wskazał szczególne znaczenie posługi Kawalera Orderu Orła Białego, jako sekretarza Jana Pawła II, zwłaszcza w momencie zamachu z 13 maja 1981 roku, kiedy to kard. Dziwisz podejmował decyzje, które papieżowi ocaliły życie.

 

Prezydent podziękował za 11 lat posługi krakowskiej oraz za zgodę na pochowanie w podziemiach katedry wawelskiej ciał prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki.

 

Kardynał Dziwisz przyznał, że nadane mu odznaczenie przyjmuje jako wyraz uznania dla spraw, które dokonały się podczas minionych lat, również dla dobra Polski. - Służąc Chrystusowi i Jego Ewangelii, zawsze miałem świadomość, że w ten sposób najlepiej służę człowiekowi, a także Polsce. Przecież nasz naród od ponad tysiąca lat, mniej lub bardziej wiernie, rzeźbi swoją tożsamość na fundamencie ewangelicznych wartości dobra i miłości, godności człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boże. Ta sama świadomość towarzyszyła mi podczas wieloletniej pracy u boku Jana Pawła II w Watykanie - powiedział arcybiskup senior.

 

Purpurat przyznał, że posługa w Krakowie była zobowiązująca, gdyż podwawelski Gród z jego dziedzictwem nauki i kultury, wiary i świętości, jest wspaniałym klejnotem w koronie Rzeczypospolitej.

 

 

Źródło: KAI

ged


DATA: 2017-01-28 16:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ja też mam wątpliwości.Co takiego szczególnego uczynił?
ponad 2 lata temu / Servus
 
A ja mam wątpliwości.
ponad 3 lata temu / marcin849
 
Kardynał Stanisław Dziwisz był i jest strażnikiem pamięci po jednym z najwybitniejszych Polaków Karolu Wojtyle. Powinien pozostać w Krakowie i w Centrum JP II nadal kontynuować tą misję.
ponad 3 lata temu / KRK
 
Kardynał Stanisław Dziwisz zasłużył na to wysokie wyróżnienie i dobrze, że został odznaczony teraz a nie po śmierci.
ponad 3 lata temu / Krakus
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.