DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Kard. Dolan wysłał do 222 kardynałów książkę George'a Weigela

Kard. Dolan wysłał do 222 kardynałów książkę George'a Weigela
fot. Tom Hannigan [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Kard. Timothy Dolan z Nowego Jorku rozesłał do wszystkich kardynałów świata książkę George’a Weigela o następnym konklawe, informują media. Rzecz budzi oburzenie liberałów, bo Weigel ma opinię konserwatysty i znany jest z umiarkowanej krytyki obecnego pontyfikatu.

 

Ukazały się niedawno dwie książki o następnym konklawe. Pierwsza z nich to praca Edwarda Pentina. Ten amerykański watykanista znany czytelnikom z łamów konserwatywnego National Catholic Register zastanawia się nad tym, kto może zostać następnym papieżem. W książce pt. Nowy papież (The Next Pope) przedstawia sylwetki kilkunastu purpuratów, którzy w jego ocenie mają szansę zostać następcą św. Piotra po Franciszku. Książka prezentuje kilku kandydatów konserwatywnych bliskich samemu Pentinowi, co prowokuje do postawienia tezy o próbie ich podpromowania przez dziennikarza, tym więcej, że Pentin wyraźnie deklaruje nadzieję na to, że z jego pracą zapoznają się wszyscy kardynałowie.

 

To niejedyna tego rodzaju praca. Publikację o tym samym tytule (sic: The Next Pope) ogłosił też właśnie George Weigel, autor monumentalnej biografii św. Jana Pawła II. Weigel nie zastanawia się nad konkretnymi kandydaturami, ale nad tym, czym jest papiestwo i konklawe jako takie – i jakie wyzwanie czekają na nowego papieża. Wymienia wśród nich konieczność odzyskania utraconych dusz w krajach zachodnich, które poddały się głębokiej laicyzacji oraz konieczność przeprowadzenia potężnej reformy finansowej w Watykanie.

 

Okazuje się, że pozycja Weigela otrzymała teraz niecodzienne wsparcie. Kard. Timothy Dolan, arcybiskup Nowego Jorku, wysłał rzeczoną książkę do wszystkich 222 kardynałów świata, informuje liberalny National Catholic Reporter (nie mylić z National Catholic Register). Sprawa jest tym ciekawsza, że Weigel, choć jest publicystą ostrożnym i wstrzemięźliwym, zalicza się w poczet umiarkowanych krytyków pontyfikatu Franciszka, dostrzegając w nim wiele poważnych niebezpieczeństw, zwłaszcza w związku z narastającym kryzysem doktrynalnym w Kościele. Timothy Dolan cieszy się opinią konserwatysty; swoją kościelną karierę zawdzięcza papieżom Janowi Pawłowi II i zwłaszcza Benedyktowi XVI. W swojej książce George Weigel wspomina też o tak zwanej mafii z Sankt Gallen, grupie liberalnych kardynałów pod kierunkiem nieżyjących już Carla Marii Martiniego i Godfrieda Danneelsa; grupa na konklawe w latach 2005 i 2013 żywo wspierała kandydaturę Jorge Maria Bergoglia.

 

Środowiska modernistyczne próbują krytykować publikację Weigela i działania kard. Dolana twierdząc, jakoby mogło dojść do naruszenia konstytucji apostolskiej Universi dominici gregis, która zakazuje wspierania kandydatów na następcę św. Piotra za życia papieża. Jednak w pracy Weigela nie ma poparcia dla żadnego konkretnego purpurata i rzecz traktuje o ogólnych zasadach. Inny jest przypadek książki Pentina, ale tej przecież kard. Dolan nie rozesłał.

 

Źródła: PCh24.pl, catholicnewsagency.com

 

Pach


DATA: 2020-07-16 13:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

On reprezentuje konserwatyzm ale w systemie modernistycznym. "Konserwatysta" akceptuje bądź nie zauważa sprzeczności między Magisterium przedsoborowym a SWII i czasami posoborowymi, dobrze się czuł za JPII albo BXVI, uznaje istnienie skrzydła konserwatywnego i liberalnego wewnątrz Kościoła, nie widzi konieczności powrotu do tradyjnej eklezjologii z "Satis cognitum" Leona XIII, 'Mystici Corporis Christi" i "Humani generis" Piusa XII, odrzucenia ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego na podstawie chociażby "Mortalium animos" papieża Piusa XI, wolności religijnej i sumienia na podstawie "Quanta cura", "Syllabusa błędów" Piusa IX i szeregu dokumentów Leona XIII, wykorzenienia herezji i pozbycia się heretyków z Kościoła bo de facto wyznawanie prawowiernej doktryny nie jest dla niego konieczne do zbawienia.
26 dni temu / M.
 
"Timothy Dolan cieszy się opinią konserwatysty" - ta opinia nie jest chyba zgodna z rzeczywistością. To kard. Dolan pozwolił grupom LGBT+ na udział w paradach św. Patryka w Nowym Jorku. To on przyzwala na działalność lawendowej mafii w swojej archidiecezji a także na prelekcje aktywistów w tym duchownych LGBT+. Więcej na ten temat mógłby powiedzieć Michael Voris, który w swoim czasie gościł w PCh24. A to, że swoją kościelną karierę zawdzięcza JP2 i B16 - to nie wiele znaczy. Christoph Schönborn, Walter Kasper zostali nominowani kardynałami przez JP2 a Reinhard Marx przez B16 - a przecież odlecieli i propagują herezje... Występując w programach o. B. Groeschel'a na EWTN, Dolan często coś powiedział niedorzecznego, ze nie wiadomo było gdzie to przyszyć a gdzie przyłatać.
27 dni temu / MP
 
Kard. Dolan konserwatywny? Buchacha
27 dni temu / Adam
 
Celem rozesłania tej książki nie jest promocja autora i tez w niej zawartych, ale jasny sygnał od modernistyczno-pro homoseksualnych kardynałów o tym że Papież Franciszek się już dla nich wyczerpał, pora na emeryturę w jakiejś Amazońskiej parafii, Oni współcześni moderniści potrzebują przecież teraz kogoś bardziej postępowego a o to Papież Franciszek jak wiemy dobrze zadbał w trakcie swego pontyfikatu najgorszego od czasów Pawła VI, mianując wielu nowych modernistycznych Kardynałów, matematyka podobnie jak mafia z st.Gallen jest nieubłagana. Módlmy się aby Duch Święty nie opuszczał prawdziwych pasterzy Kościoła, a niewiernym nauce Jezusa Chrystusa przyniósł zawczasu dar pokuty i nawrócenia, jak też i nam grzesznikom.
27 dni temu / Panibieda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.