DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Kard. Dolan wysłał do 222 kardynałów książkę George'a Weigela

Kard. Dolan wysłał do 222 kardynałów książkę George'a Weigela
fot. Tom Hannigan [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Kard. Timothy Dolan z Nowego Jorku rozesłał do wszystkich kardynałów świata książkę George’a Weigela o następnym konklawe, informują media. Rzecz budzi oburzenie liberałów, bo Weigel ma opinię konserwatysty i znany jest z umiarkowanej krytyki obecnego pontyfikatu.

 

Ukazały się niedawno dwie książki o następnym konklawe. Pierwsza z nich to praca Edwarda Pentina. Ten amerykański watykanista znany czytelnikom z łamów konserwatywnego National Catholic Register zastanawia się nad tym, kto może zostać następnym papieżem. W książce pt. Nowy papież (The Next Pope) przedstawia sylwetki kilkunastu purpuratów, którzy w jego ocenie mają szansę zostać następcą św. Piotra po Franciszku. Książka prezentuje kilku kandydatów konserwatywnych bliskich samemu Pentinowi, co prowokuje do postawienia tezy o próbie ich podpromowania przez dziennikarza, tym więcej, że Pentin wyraźnie deklaruje nadzieję na to, że z jego pracą zapoznają się wszyscy kardynałowie.

 

To niejedyna tego rodzaju praca. Publikację o tym samym tytule (sic: The Next Pope) ogłosił też właśnie George Weigel, autor monumentalnej biografii św. Jana Pawła II. Weigel nie zastanawia się nad konkretnymi kandydaturami, ale nad tym, czym jest papiestwo i konklawe jako takie – i jakie wyzwanie czekają na nowego papieża. Wymienia wśród nich konieczność odzyskania utraconych dusz w krajach zachodnich, które poddały się głębokiej laicyzacji oraz konieczność przeprowadzenia potężnej reformy finansowej w Watykanie.

 

Okazuje się, że pozycja Weigela otrzymała teraz niecodzienne wsparcie. Kard. Timothy Dolan, arcybiskup Nowego Jorku, wysłał rzeczoną książkę do wszystkich 222 kardynałów świata, informuje liberalny National Catholic Reporter (nie mylić z National Catholic Register). Sprawa jest tym ciekawsza, że Weigel, choć jest publicystą ostrożnym i wstrzemięźliwym, zalicza się w poczet umiarkowanych krytyków pontyfikatu Franciszka, dostrzegając w nim wiele poważnych niebezpieczeństw, zwłaszcza w związku z narastającym kryzysem doktrynalnym w Kościele. Timothy Dolan cieszy się opinią konserwatysty; swoją kościelną karierę zawdzięcza papieżom Janowi Pawłowi II i zwłaszcza Benedyktowi XVI. W swojej książce George Weigel wspomina też o tak zwanej mafii z Sankt Gallen, grupie liberalnych kardynałów pod kierunkiem nieżyjących już Carla Marii Martiniego i Godfrieda Danneelsa; grupa na konklawe w latach 2005 i 2013 żywo wspierała kandydaturę Jorge Maria Bergoglia.

 

Środowiska modernistyczne próbują krytykować publikację Weigela i działania kard. Dolana twierdząc, jakoby mogło dojść do naruszenia konstytucji apostolskiej Universi dominici gregis, która zakazuje wspierania kandydatów na następcę św. Piotra za życia papieża. Jednak w pracy Weigela nie ma poparcia dla żadnego konkretnego purpurata i rzecz traktuje o ogólnych zasadach. Inny jest przypadek książki Pentina, ale tej przecież kard. Dolan nie rozesłał.

 

Źródła: PCh24.pl, catholicnewsagency.com

 

Pach


DATA: 2020-07-16 13:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

On reprezentuje konserwatyzm ale w systemie modernistycznym. "Konserwatysta" akceptuje bądź nie zauważa sprzeczności między Magisterium przedsoborowym a SWII i czasami posoborowymi, dobrze się czuł za JPII albo BXVI, uznaje istnienie skrzydła konserwatywnego i liberalnego wewnątrz Kościoła, nie widzi konieczności powrotu do tradyjnej eklezjologii z "Satis cognitum" Leona XIII, 'Mystici Corporis Christi" i "Humani generis" Piusa XII, odrzucenia ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego na podstawie chociażby "Mortalium animos" papieża Piusa XI, wolności religijnej i sumienia na podstawie "Quanta cura", "Syllabusa błędów" Piusa IX i szeregu dokumentów Leona XIII, wykorzenienia herezji i pozbycia się heretyków z Kościoła bo de facto wyznawanie prawowiernej doktryny nie jest dla niego konieczne do zbawienia.
3 miesiące temu / M.
 
"Timothy Dolan cieszy się opinią konserwatysty" - ta opinia nie jest chyba zgodna z rzeczywistością. To kard. Dolan pozwolił grupom LGBT+ na udział w paradach św. Patryka w Nowym Jorku. To on przyzwala na działalność lawendowej mafii w swojej archidiecezji a także na prelekcje aktywistów w tym duchownych LGBT+. Więcej na ten temat mógłby powiedzieć Michael Voris, który w swoim czasie gościł w PCh24. A to, że swoją kościelną karierę zawdzięcza JP2 i B16 - to nie wiele znaczy. Christoph Schönborn, Walter Kasper zostali nominowani kardynałami przez JP2 a Reinhard Marx przez B16 - a przecież odlecieli i propagują herezje... Występując w programach o. B. Groeschel'a na EWTN, Dolan często coś powiedział niedorzecznego, ze nie wiadomo było gdzie to przyszyć a gdzie przyłatać.
3 miesiące temu / MP
 
Kard. Dolan konserwatywny? Buchacha
3 miesiące temu / Adam
 
Celem rozesłania tej książki nie jest promocja autora i tez w niej zawartych, ale jasny sygnał od modernistyczno-pro homoseksualnych kardynałów o tym że Papież Franciszek się już dla nich wyczerpał, pora na emeryturę w jakiejś Amazońskiej parafii, Oni współcześni moderniści potrzebują przecież teraz kogoś bardziej postępowego a o to Papież Franciszek jak wiemy dobrze zadbał w trakcie swego pontyfikatu najgorszego od czasów Pawła VI, mianując wielu nowych modernistycznych Kardynałów, matematyka podobnie jak mafia z st.Gallen jest nieubłagana. Módlmy się aby Duch Święty nie opuszczał prawdziwych pasterzy Kościoła, a niewiernym nauce Jezusa Chrystusa przyniósł zawczasu dar pokuty i nawrócenia, jak też i nam grzesznikom.
3 miesiące temu / Panibieda
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.