DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Kard. Cupich: w naszej diecezji nie odmawiamy sakramentów jawnym homoseksualistom

Kard. Cupich: w naszej diecezji nie odmawiamy sakramentów jawnym homoseksualistom
Goat_Girl / https://www.flickr.com/photos/[email protected]/16527074323 / commons.wikimedia.org / licencja cc-by-2.0.

Kardynał Blase Cupich, wyznaczony przez papieża Franciszka w 2014 roku na przewodniczącego diecezji Chicago, powiedział, że w jego diecezji nie prowadzi się polityki odmawiania sakramentów czy pogrzebów ludziom żyjącym w jawnych związkach homoseksualnych.

 

Prowadzący program WTTW Chicago Tonight Phil Ponce poruszył kwestię dekretu biskupa Thomasa Paprockiego zabraniającego przyjmowania Komunii Świętej i udzielania pogrzebów osobom, które zawarły homo-małżeństwa. Zapytał biskupa Cupicha o jego stanowisko w tej kwestii. Ten odpowiedział, że nie zamierza wypowiadać się na temat „polityki innych diecezji”. Jednak podkreślił, że „nie jest to nasza polityka”.

 

Tymczasem pasterz archidiecezji chicagowskiej boryka się z oskarżeniami o przychylność wobec „lawendowej mafii” w Kościele. Wielokrotnie przekonywał, że problem nadużyć seksualnych wynika z klerykalizmu, a nie homoseksualnych praktyk. W jednym przypadku posunął się do skierowania na badania psychiatryczne kapłana, który spalił tęczową flagę. 

 

Z kolei w kwestii pseudomałżeństw homoseksualnych w kwietniu 2016 roku kardynał Cupich w wywiadzie dla „Chicago Tribune” skrytykował „czarno-białe” podejście do duszpasterstwa. Stwierdził, że lepiej „uznać, że życie ludzi jest bardzo skomplikowane, istnieją okoliczności łagodzące, (czynniki) psychologiczne, ich własna historia, a może nawet (czynniki) biologiczne”. Stwierdził, że taka postawa nie wiąże się z pomniejszaniem ideałów.   

 

W październiku 2015 roku, przy okazji Synodu Rodziny, arcybiskup Cupich mówił dziennikarzom w Watykanie, że „sumienie jest nienaruszalne i musimy je szanować przy podejmowaniu decyzji”.

Zapytany o Komunię dla par homoseksualnych, duchowny odparł, że homoseksualiści „też są istotami ludzkimi, mają sumienie, a moja rola pasterza polega na pomocy w rozpoznawaniu woli Bożej przy obiektywnym patrzeniu na moralne nauczanie Kościoła”.

 

CNSNews.com wielokrotnie pytał archidiecezję w Chicago, czy kardynał Cupich popiera nauczanie Kościoła katolickiego, stanowiące, że akty homoseksualne są „wewnętrznie nieuporządkowane” oraz że nie można ich zaakceptować w żadnych okolicznościach. Jednak biuro kardynała odmówiło udzielenia odpowiedzi.

 

Dla porównania biskup Paprocki w dekrecie powołującym się na Pismo Święte i prawo kanoniczne powtórzył, że małżeństwo może zaistnieć jedynie między jednym mężczyzną a jedną kobietą. Dodał, że jego obowiązkiem, jako biskupa diecezjalnego, jest kierowanie ludem Bożym w zgodzie z prawdą.

 

W sprawie Komunii Świętej hierarcha zarządził, że

 

a) „biorąc pod uwagę obiektywnie niemoralny charakter związku” homo-małżeńskiego tkwiące w nim osoby „nie powinny przystępować do Komunii Świętej, ani nie powinny być dopuszczone do Komunii Świętej”

 

b) „Pasterze świadomi takich sytuacji powinni zwracać się do tych osób prywatnie, wzywając je do nawrócenia i doradzając im, aby nie przystępowali do Komunii Świętej, dopóki nie zostaną przywróceni do jedności z Kościołem poprzez Sakrament Pojednania.

 

c) W niebezpieczeństwie śmierci, osoba żyjąca publicznie w związku małżeńskim tej samej płci może otrzymać Komunię Świętą – wiatyk – jeśli wyrazi skruchę z powodu swoich grzechów (c. 921)”.

 

Z kolei w kwestii pogrzebów biskup Paprocki zadekretował, że

 

a) „jeśli nie okazali przed śmiercią oznak skruchy, zmarli, którzy żyli otwarcie w małżeństwie homoseksualnym, publicznie gorsząc wiernych, mają być pozbawieni pogrzebu kościelnego. W razie wątpliwości właściwy proboszcz lub administrator parafialny powinien skonsultować się z lokalnym ordynariuszem, którego orzeczenia należy przestrzegać”. 

 

Źródło: cnsnews.com

 

AS

 

 


DATA: 2018-10-12 12:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie ma czegoś takiego jak małżeństwa homoseksualne
7 miesięcy temu / Andrzej
 
Niech żyje "ortodoksja" - czyli wierność prawdzie. Czyżby juz Armagedon?
8 miesięcy temu / wierzący
 
Po spowiedzi, czy bez?
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
"Kardynał Blase Cupich, wyznaczony przez papieża Franciszka w 2014 roku na przewodniczącego diecezji Chicago" - okazuje się, że chyba popiera homoherezję. Czyżby to był ten nowy paradygmat? Dlaczego mnie to już nie dziwi? Tylko, że pomału stajemy wobec wyboru, który musimy podjąć: albo Pismo Święte, albo takie kardynały Cupichy. Jezus wyraźnie powiedział, że spośród pasterzy wyjdą wilki aby niszczyć stado. Czyżby to był ten czas? Niewiarygodne do czego doprowadzili Kościół Katolicki
ponad 1 rok temu / Neptun
 
Tutaj rozeznanie woli Bożej nie jest potrzebne,bo wszystko jest zawarte w Biblii i w prostej obserwacji natury. Rozeznawanie woli Freuda - to chyba cel tego kardynała.
ponad 1 rok temu / Mataleo
 
Na naszych oczach powstaje nowy kościół i nowa religia skierowana na człowieka, taki peace and love. Hierarchia tego kościoła ma tylko jedno święto: święto św. Spokoja. Katolicyzm przetrwa. Zejdziemy do katakumb, Msze będą w garażach, prywatnych mieszkaniach, ale ten Kościół przetrwa. Reszta mnie nie interesuje, ale modlę się za tych wszystkich zagubionych i słabych. Tylko tyle mogę zrobić.
ponad 1 rok temu / szkielet
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.