DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Kard. Claudio Hummes: kwestia żonatych kapłanów będzie wracała, aż do rozwiązania

Kard. Claudio Hummes: kwestia żonatych kapłanów będzie wracała, aż do rozwiązania
for. Max Rossi / REUTERS

Brazylijski kardynał, długoletni zwolennik wyświęcania żonatych mężczyzn na kapłanów powiedział, że należy rozwiązać kwestię święceń viri probati. „Musi zostać rozwijana i zakończona” – powiedział, komentując papieską adhortację posynodalną „Querida Amazonia”.

 

Jeden z liderów zeszłorocznego Synodu Amazońskiego, kard. Claudio Hummes odnosząc się to kwestii wyświęcania żonatych mężczyzn w odległych rejonach Amazonii, podkreślił, że papieska adhortacja nie kończy rozważań na ten temat. Dyskusję o możliwości wprowadzenia święceń viri probati, zdaniem hierarchy podejmie papież wraz z urzędami Stolicy Apostolskiej.

 

W tekście opublikowanym na łamach brazylijskiego „Estadão”, kard. Hummes powiedział, że ta kwestia „będzie ponownie podniesiona”, oraz musi zostać „rozwinięta i zakończona”. Znany co najmniej od 2006 r. orędownik wyświęcania żonatych mężczyzn na kapłanów, podkreślił konieczność kontynuowania tej kwestii aby „nie została odłożona na półkę”.

 

Papież Franciszek w adhortacji „Querida Amazonia” napisał; „Nie będę tutaj omawiał wszystkich zagadnień obficie wyłożonych w Dokumencie końcowym. Nie zamierzam go zastępować ani też powtarzać”. Stąd przekonanie, iż tezy zawarte w dokumencie końcowym Synodu Amazońskiego cały czas pozostają aktualne – wśród nich zaznaczona konieczność wyświęcania żonatych mężczyzn w rozległych rejonach Amazonii.

 

Takie przekonanie podziela kard. Hummes. Jego zdaniem Kościół „musi stosować się do swoich zaleceń”. Z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Brazylii, bp Walmor Oliveira de Azevedo podkreślił, że brak wspomnienia o kwestii wyświęcania żonatych mężczyzn w papieskim dokumencie nie oznacza, że Dokument końcowy synodu „można spalić”.

 

Źródło: ncregister.com

PR


DATA: 2020-02-14 15:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Moderniste prosze wyslac do Nigeri Syri Chin i niech nalezycie glosi slowo Najdroszego Pana Jezusa.
5 miesięcy temu / tradycja
 
Ten kardynał reprezentuje komunistyczną mentalność.
5 miesięcy temu / DNA
 
Sorry, ale poprostu niedobrze się robi " musi być rozwiązania i zakończona", czyli co? Musi być tak jak chce patologia?
5 miesięcy temu / A.
 
Szczerze, trudno takich ludzi postrzegać jako kardynałów czy w ogóle kapłanów. Śmiem wątpić, że w ogóle wierzą oni w Boga. Gdyby wierzyli, nie postępowaliby w taki sposób. Ich głównym celem jest takie przekształcenie Kościołą, by przestał być Bożym lub po prostu zniszczenie.
5 miesięcy temu / L
 
Kto ZABIJA wolnosc slowa...... Katolicka cenzura...TYNIEC ... przeca To swiete miejsce.... No i nie gej .. WOLNOSC SLOWA
5 miesięcy temu / voivod
 
Dla Amazonii jest proste rozwiazanie - wysłać księży pochodzacych z Ameryki Poludniowej, którzy przyjechali na studia, ale nie chcą wracać. Powinni tam pojechać i głosić Ewangelię. Do tego są powołani i kształceni.
5 miesięcy temu / Matka Polka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.