DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Kard. Christoph Schönborn: w mojej diecezji kobiety przewodniczą pogrzebom

Kard. Christoph Schönborn: w mojej diecezji kobiety przewodniczą pogrzebom
fot. YouTube / LifeSiteNews

„W zeszłym roku wydałem pozwolenie upoważniające kobiety do przewodzenia ceremoniom pogrzebowym” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Christoph Schönborn. Austriacki hierarcha będący zwolennikiem kobiecego diakonatu został wyznaczony przez papieża Franciszka do opracowania końcowego dokumentu synodu amazońskiego.

 

Austriacki hierarcha jest znanym orędownikiem wyświęcania tzw. diakonów stałych oraz dopuszczenia kobiet do niektórych stanowisk kościelnych. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego przyznał, że kobiety przewodzą ceremoniom pogrzebowym w jego diecezji. - W zeszłym roku wydałem pozwolenie upoważniające kobiety do przewodzenia ceremoniom pogrzebowym (…) w austriackim tradycyjnym katolicyzmie, widok kobiety w szatach liturgicznych podczas pogrzebu został dobrze przyjęty – przekonywał.

 

Kard. Christoph Schönborn został włączony przez papieża Franciszka do grupy duchownych odpowiedzialnych za kształt podsumowującego synod dokumentu. Wynik obrad ojców synodalnych zostanie przedłożony Ojcu Świętemu. Papież może (ale nie musi) zawrzeć go w posynodalnym dokumencie.

 

Austriacki hierarcha wchodzi w skład grupy, której zadania sprowadza się na razie do procesu „wsłuchiwania” się w obrady małych grup roboczych. Zdaniem kardynała, receptą na gwałtowny odpływ wiernych z rejonu Amazonii w stronę wyznań pentakostalnych jest nadanie świeckim odpowiednich uprawnień, by posługa dotychczas zarezerwowana wyłącznie dla kapłanów, stała się codziennością żyjących tam ludzi. Amazonia boryka się bowiem z niedostateczną liczbą kapłanów i kryzysem powołań.

 

Łączy się to oczywiście z rozszerzeniem posługi kobiet. „One już teraz robią co w ich mocy, a co nawet nie jest jeszcze  instytucjonalnie zatwierdzone; udzielają chrztu, przewodzą pogrzebom, usiłują błogosławić małżeństwa” – podkreślał kardynał. Ujawniając, że w jego diecezji taka forma posługi obecna jest od przynajmniej roku, hierarcha potwierdził przypuszczenia, że wprowadzone zmiany nie będą dotyczyć jedynie katolików w Amazonii, ale obejmą cały Kościół powszechny.

 

Kardynał wyraził także zaskoczenie, że w małych grupach – szczególnie portugalskojęzycznej – mówi się o święceniach żonatych mężczyzn (viri probati), bez wspominania o diakonacie stałym. W opinii kardynała, zanim żonaci, sprawdzeni zarówno pod względem życia rodzinnego jaki i cieszący się nienaganną opinią mężczyźni zostaną wyświęceni na kapłanów, powinni na początku przyjąć pierwszy stopień święceń kapłańskich – diakonat.

 

- Dlaczego nie zacząć od diakonów „viri probati”? Przygotujcie ich najpierw jako katechetów, diakonów zanim zapytacie czy chcą zostać księżmi – przekonywał. Kard. Christoph Schönborn popiera także zmiany w nauce Kościoła dotyczącej ludzkiej seksualności. W podlegającej mu Katedrze Wiedeńskiej zorganizował homospektakl, podczas którego na stopniu komunijnym paradował rozebrany do pasa w dół mężczyzna, a jedną z ról grał tzw. draq queen.

 

Kard. Schönborn krytykował także kardynałów formułujących swoje dubia w celu wyjaśnienia niejasności zawartych w papieskiej adhortacji Amoris Laetitia.

 

Źródło: lifesitenews.com / vaticannews.va

PR

 

CZYTAJ: Kardynał Schönborn autorem synodalnego dokumentu. Co to oznacza?

   


DATA: 2019-10-21 13:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kardynal jest modernistyczny, wiec jezeli wyswieci kobiety na diakonise piwstanie schizma. On majac 75 lat i juz idzie na emeryture nie piwinien wypowiadac sie w takiej kwestii.
3 miesiące temu / Patrick
 
,,przewodniczka pogrzebowa,, znaczy się? Bo ksiądz może w wyjątkowych przypadkach odmówić pogrzebu katolickiego lub niektórych jego form? Poważna sprawa jeśli robi to cały czas.
5 miesięcy temu / szpulas11
 
A jakiej religii ten Pan mówi? Na początku tejstubwarto byłoby wspomnieć o nurcie jaki reprezentuje.
5 miesięcy temu / Rocky
 
Czyli w diecezji wiedenskiej pogrzebeby odbywaja sie w nieposwieconej ziemi? Czy moze maja specjalna "moc", te panie od pogrzebow? Coz jak wierza, tak sie modla i zyja! A raczej umieraja...
5 miesięcy temu / Trad
 
Posoborowianin w pełnej krasie.
5 miesięcy temu / Sal
 
Jak nie wiadomo o co chodzi ... Te obrzydliwe kurialistki biorą niezłe pieniądze za brewerie wyczyniane na cmentarzach. Zarabiają lepiej od księży pracujących w diecezji wiedeńskiej, których dzięki Polakom nie brakuje. To one i inni świeccy napędzają zmiany w parafiach Wiednia. I nie idzie o dobro duchowe i przyszłość Kościoła w Austrii ale o chamski skok na kasę diecezji wiedeńskiej.
5 miesięcy temu / Franz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.