DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Kard. Burke o ostatnim synodzie i skutkach reformy liturgicznej

Kard. Burke o ostatnim synodzie i skutkach reformy liturgicznej
Fot. Dominik Cira / Sacra Liturgia 2013

„Relatio post Disceptationem”, raport przedstawiony w trakcie prac ostatniej sesji synodu biskupów, był jednym z najbardziej szokujących dokumentów, jakie mógłbym sobie wyobrazić – powiedział kardynał Raymond Leo Burke. Jak  dodał hierarcha w rozmowie z serwisem Gloria.tv, katolicy muszą dziś w sposób szczególny świadczyć o pięknie sakramentalnego małżeństwa. Duchowny podjął także temat posoborowej „reformy” liturgicznej.

 

- Dorastałem w pięknych dla Kościoła czasach, w których o wierze pouczano nas z dużą troską, tak w domu jak i katolickiej szkole, zwłaszcza dzięki Katechizmowi Baltimorskiemu. Pamiętam piękno Świętej Liturgii, także Mszy świętej sprawowanej w naszym małym, rolniczym miasteczku – powiedział kardynał Burke, pytany o jego osobiste doświadczenia z okresu poprzedzającego prace soborowe. Jak dodał, tuż po zakończeniu prac Drugiego Soboru Watykańskiego uczył się jeszcze w niższym seminarium duchownym. Jak wszyscy, uważnie śledził rozpoczynające się wówczas zmiany.

 

- Doświadczenie, jakie było nam dane po soborze, było tak silne, a w niektórych przypadkach tak brutalne, że jeszcze jako młody człowiek zacząłem kwestionować niektóre sprawy pytając, czy tego naprawdę chciał sobór? Widziałem, że wiele spośród tego, co piękne w Kościele, przestawało być w Nim obecne, bądź nie było już dłużej uważane za coś pięknego. Myślę na przykład o tradycji chorału gregoriańskiego, czy o użyciu łaciny w celebracji świętej liturgii. Później tak zwany „duch” Drugiego Soboru Watykańskiego wpłynął na inne obszary, m.in. na życie moralne i nauczanie wiary. Zobaczyliśmy wówczas wielu księży porzucających pracę duszpasterską, tak wiele zakonnic porzucających życie konsekrowane – powiedział hierarcha.

 

Kardynał Burke uważa, że w dekadach, jakie nastąpiły po ostatnim soborze, katolicy utracili poczucie centralnego charakteru liturgii w ich życiu. - Obserwowałem eksperymenty liturgiczne, a o niektórych z nich wolałbym zapomnieć. Obserwowałem spadek pobożności i spadek uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. To były dla mnie wskazówki potwierdzające, że stało się coś niedobrego - tłumaczył.

 

Duchowny odniósł się także do kwestii ostatniej sesji synodu biskupów, poświęconej rodzinie. Potwierdza, że obawy artykułowane przez katolików na całym świecie są uzasadnione. - Myślę, że raport przedstawiony w połowie sesji synodu, zakończonego 18 października, jest prawdopodobnie jednym z najbardziej szokujących publicznych dokumentów Kościoła, jakie mógłbym sobie wyobrazić. To przyczyna poważnego alarmu. Szczególnie ważne jest to, by dobre katolickie rodziny, żyjące pięknem sakramentu małżeństwa, poświęciły się właśnie zdrowemu życiu małżeńskiemu, by wykorzystywały każdą okazję do świadczyć o pięknie prawdy o małżeństwie; o prawdzie, której codziennie doświadczają w ich życiu – zauważa kard. Burke.

 

Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu:


mat


DATA: 2014-12-15 12:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak pokazuje historia wszelkich odszczepieńców, każdy z nich był święcie przekonany że wyznaje jedne jedyne słuszne poglądy, a inni błądzą. Pycha jest typową cechą heretyków, a pokora cechą świętych. Współczesny Jedyny Święty Kościół Katolicki cały czas jest tym Kościołem w którym działa Jezus. Tym Kościołem z którego wywodzą się pokorni święci. Tym Kościołem który nie jest heretycki bo "ex cathedra" nie odszedł od żadnego z dogmatów. Tym Kościołem którego bramy piekielne w postaci pyszałkowatych heretyków-modernistów nie przemogą. Tym Kościołem którego pyszałkowaci heretycy-rozłamowcy nie rozwalą, bo nadal stoi na Piotrowej Skale, zgodnie z wolą Jezusa. Tym Kościołem do którego należy kardynał Burke. Kardynał który z pokorą przyjmuje modernistyczne szykany, a mimo to nie zamierza z Kościoła ani uciekać ani Go rozwalać.
ponad 5 lat temu / do Iw
 
Do lw. Podziwiam cię za cierpliwość w tłumaczeniu. Szczere uznanie dla jasności wypowiedzi. I to właśnie jest czynienie miłosierdzia dla zagubionych aby nie zginęli z nędzy i głodu.
ponad 5 lat temu / Leo
 
@do Arek - czy ty w ogóle rozumiesz co to znaczy "heretyk"? Bo po twoim wpisie mam wrażenie, że nie. Heretyk to wyznawca herezji, poglądu religijnego sprzecznego z dogmatami, jak mówi słownik JP. Bractwo św. Piusa X w żaden sposób nie odeszło od nauczania KK, a zwłaszcza od dogmatów. Jeśli dziś są suspendowani, to dlatego, że nie godzą się na posoborowe błędy w postaci głoszenia przez Kościół wolności religijnej, ekumenizmu, kolegializmu i zmasakrowania Najświętszej Ofiary przez modernistów. Co do trzech pierwszych błędów to były one wielokrotnie POTĘPIANE! przez papieży przedsoborowych. To raczej SVII i autorzy tych zmian łącznie z aprobującymi te błędy papieżami zakwestionowali dotychczasowe nauczanie Kościoła w tym zakresie. Tym czasem jeśli coś było prawdą przez wieki i dziś jest prawdą, prawda jest niezmienna niezależnie od czasów i okoliczności. I papież łącznie z biskupami mają obowiązek tę prawdę przekazywać, a nie ją zmieniać według własnego "widzimisię"
ponad 5 lat temu / Iw
 
Heretyk-rozłamowiec krytykuje heretyków-postsoborowców zapominając o tym że bramy piekielne nie przemogą Kościoła Katolickiego
ponad 5 lat temu / do Arek
 
+
ponad 5 lat temu / Leo
 
Kapłan wspaniały to prawda. Ale swoją drogą to abp. Lefebvre na ten temat zrywał sobie gardło.Szkoda że nikt jego słów nie brał wtedy do serca. Dzisiaj mówią to księża Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X więc swoim stwierdzeniem Ameryki nie odkrył... Gratuluję mu odwagi bo lada dzień będzie posądzony o najcięższy GRZECH w postępowym (czytaj posoborowym/heretyckim) Kościele. Ten grzech to.... KRYPTOLEFEBRYZM- a za to może być suspendowany.
ponad 5 lat temu / Arek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.