DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Kard. Burke i abp Pozzo ostentacyjnie wyszli ze spotkania dot. „Summorum Pontificum”

Kard. Burke i abp Pozzo ostentacyjnie wyszli ze spotkania dot. „Summorum Pontificum”
fot. leonardobc / sxc.hu

W trakcie prezentacji tekstów po konferencji dotyczącej motu proprio „Summorum Pontificum” w Rzymie doszło do skandalu. Kardynał Burke oraz arcybiskup Guido Pozzo opuścili salę w trakcie wystąpienia watykanisty Sandro Magistra, który przedstawił analizę decyzji liturgicznych papieża Franciszka.


Pierwszy głos zabrał kardynał Raymond Leo Burke, który wskazał na motywy wydania motu proprio przez Benedykta XVI. Jak podkreślał, chodziło o potwierdzenie praw wiernych i o wzajemne ubogacanie się dwóch form rytu rzymskiego. Równocześnie przypomniał o cierpieniach, jakie towarzyszyły papieżowi w związku z upadkiem liturgii w okresie posoborowym.


Następnie profesor filozofii politycznej Giovanni Turco wskazał na znaczenie tego dokumentu w odniesieniu do praw i duchowego dobra rzymskich katolików. Dotknął także problemu pochopnej i szkodliwej rezygnacji z łaciny. Podkreślił także wagę błędów w tłumaczeniu ksiąg liturgicznych.


Na koniec Sandro Magister dokonał krytycznej analizy liturgicznych decyzji papieża Franciszka: ograniczeń nałożonych na Franciszkanów Niepokalanej, odwołania wszystkich pięciu konsultantów liturgicznych powołanych przez Benedykta XVI, czy zniesienia nadzoru nad dziwacznymi praktykami Drogi Neokatechumenalnej. Watykanista zauważył także, że papież wydaje się zachowywać przyjaźnie wobec wszystkich, poza katolickimi tradycjonalistami.


Kardynał Burke oraz abp. Pozzo opuścili salę. „Czy to dlatego, że było to dla nich środkiem ostrożności wobec uprzejmej, choć ostrej krytyki papieża Franciszka przedstawionej przez Magistra? Wycofanie się kardynała z dużej imprezy jest czymś rażącym. Wszelkie interpretacje są możliwe” – komentuje hiszpański bloger Francisco de la Cigoña.Źródło: katholisches.info

mat


DATA: 2013-10-16 12:05
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@DM; Jednak czy ważniejsza jest znajomość tradycji (choćby najlepszej) od poznawania Boga, który daje nam się poznawać. Nie trzeba odrzucać tradycji ale trzeba pamietać, że ona może stanowić prawo, które w Jezusie juz się wypełniło. My mamy otwierać się i szukać Jego nade wszystko.
ponad 7 lat temu / magis
 
@DM "Nie roztrzygnięto dotąd tematu ciągłości lub jej braku..." to zdanie swiadczy o jakimś niezrozumieniu tego problemu. Chyba, że w znaczeniu bardzo szerokim... podobnie możnaby poiwedzieć, że "nie roztrzygnięto jeszcze dotąd kto jest Mesjaszem" bo, tak naprawdę, nie dla wszystkich wierzących w Boga jest to oczywiste. Zawsze będą osoby, które będą pytać i, dopóki robią to z poszanowaniem prawdy, to bardzo dobrze. Wątpliwości - ludzka rzecz:)). Dla mnie, zwykłego katolika, masoneria jest lucyferyczną organizacją, której poglądy są absolutnie nie do pogodzenia z chrześcijaństwem. Przynależność do masonerii jest grzechem z mocy samego prawa w KK.
ponad 7 lat temu / magis
 
Czemu media wszystko przekrecają i nadymają? W Kościele jest 11 rytów mszy. Wszystkie mogą współistnieć, więc o co w ogóle chodzi?
ponad 7 lat temu / circ
 
@magis Inna uwaga/pytanie: Czy mozliwosc dyskutowania we wlasnym jezyku o subiektywnym odczuwaniu czy rozumieniu Boga doprowadzila do glebszego rozumienia tradycji? - Absolutnie nie. Doprowadzila do herezji, indyferentyzmu religijnego, wielkiego kryzysu wiary i osmieszania Kosciola. Kiedy kazdy sie zabiera do omawiania Boga, osiaga sie kolektywnie pewien najnizszy wspolny mianownik (intelektualny i moralny), ktorym - niestety - nastepnie kieruja sie hierarchowie w ustalaniu prawd wiary i moralnosci. Hierarchowie, elementy hierarchi, nie rozumieja znaczenia hierarchii. Sowje wskazowki czerpia z bledow ludzi, a nie prawdy najlepszej tradycji. Chcialabym nie miec racji, ale niestety ja mam.
ponad 7 lat temu / DM
 
@magis Nie roztrzygnieto ddtad tematu ciaglosci lub jej braku. Istnieja powody by uwazac, ze to nie dwa tysiace lat tradycji doprowadzily do Vaticanum II, a inflitracja przez "elementy" jej wrogie. Gdy jeden papiez nakazuje skladanie przysiegi antymodernistycznej i zakazuje katolikom uczestniczenia w organizacjach masonskich, a inny odwoluje ten zakaz i nie potepia wrogiej Kosciolowi ideologii, ideologii zwalczajacej wiare w Boga, ewidentnie brak tu ciaglosci. Ludzie staraja sie sobie z tym jakos radzic - przy braku prowadzenia, braku jasnosci. Coz, szukaja pocieszenia w tym balaganie, jakichs odpowiedzi - nawet nie znajac lacinskiego. Znaja znaczenie Mszy Swietej i uznaja tajemnice Boga. Z czasem nauczyliby sie...
ponad 7 lat temu / DM
 
Zasadnicza uwaga odnośnie Eucharystii. Od Soboru Watykańskiego II zaczęto Eucharystią nazywać NOM. Ale przed soborem Eucharystia była sakramentem Komunii św. Posoborowa nowomowa zmieniła to. Wierni Tradycji katolickiej muszą odróżniać Mszę św. (Najświętsza Ofiara) od Eucharystii (sakrament). Mszę św. kapłan sprawuje (wierny uczestniczy), a Eucharystii kapłan udziela (wierny przyjmuje). --- Por. Katechizm kard. Gasparriego rozdz. IX pkt. 398: http://bezcenzury.net78.net/katechizmy/katechizm%20kard.%20Gasparriego.htm
ponad 7 lat temu / Jurek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.