DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 50  >   CREDO

Kard. Burke: zatwardziałość serca usiłuje zniszczyć Boży dar małżeństwa

Kard. Burke: zatwardziałość serca usiłuje zniszczyć Boży dar małżeństwa
FOT.Wilson White Photography/Mercury Press/Caters News Agency/FORUM

Tylko w Sercu Jezusa odkrywamy prawdę o małżeństwie i rodzinie. Tylko w Sercu Jezusa znajdujemy łaskę, by żyć tą prawdą w miłości – wiernej, nierozerwalnej i otwartej na życie.

 

Kiedy faryzeusze zapytali Jezusa, czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu, On przypomniał im dwa opisy stworzenia człowieka z Księgi Rodzaju: Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? (…) Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela (Mt 19, 3–6).

 

Chrystus przypomniał faryzeuszom obiektywny porządek, który Bóg wpisał w naturę od początku (Mt 19, 8). Ten porządek nie zmienia się wraz ze zmianami czasu i przestrzeni, jak sugerowali faryzeusze, powołując się na praktykę Mojżeszową dopuszczającą rozwód. Dzielenie życia i miłości z Bogiem jest bowiem darem wielkim i trwałym. Jezus uczy naturalnego prawa moralnego – prawa wpisanego przez Boga w każde ludzkie serce. Uczy tego, czego wymaga od człowieka sama natura.

Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz oddalać wasze żony, lecz od początku tak nie było (Mt 19, 8) – powiedział Jezus, odpowiadając na przywołanie autorytetu Mojżesza, którym faryzeusze chcieli uzasadnić dopuszczalność rozwodu. Chrystus wyjaśnia, że Mojżesz pozwolił na taką praktykę wyłącznie z powodu zatwardziałości serc, które odrzucają nauczanie prawa moralnego i nie chcą do niego dostosować swego życia. Zatwardziałość serca wypacza Boży dar małżeństwa egoizmem i grzechem.

 

Innymi słowy, jasne jest, że praktyka Mojżesza nie respektowała w pełni pierwotnego planu Boga co do małżeństwa i że Chrystus, wcielony Syn Boży, oczyszcza praktykę Mojżeszową, odnosząc małżeństwo do jego pierwotnej świętości i prawdy. Jeśli bowiem mężczyzna prawowicie poślubił kobietę, wówczas nie może poślubić innej, dopóki związek małżeński trwa. Inne postępowanie jest więc grzechem ciężkim.

 

Chrystus wyjaśnia znaczenie Boskiego prawa naturalnego o nierozerwalności małżeństwa oraz pogwałcenie tego prawa przez praktykę oddalania żony, stwierdzając wprost: Kto oddala swoją żonę – chyba że w wypadku nierządu – a bierze inną, popełnia cudzołóstwo (Mt 19, 9).

 

Żadnych kompromisów

Małżeństwo rozumiane jako uczestnictwo w wiernej i wiecznej miłości Boga – Ojca, Syna i Ducha Świętego – jest w swej istocie więzią trwałą i nierozerwalną. Jeśli mężczyzna jest związany małżeństwem z kobietą, to nawet jeśli ona go opuści, jego zbawienie zależy od wierności rzeczywiście istniejącemu związkowi małżeńskiemu, przeto nie może on zawrzeć innego małżeństwa. Relacja z inną kobietą, w której mężczyzna zachowuje się jak jej mąż, jest cudzołóstwem – jednym z najcięższych grzechów.

 

Nauczanie naszego Pana o świętym małżeństwie jest w pełni wiążące. Nie uznaje też żadnych kompromisów ani układów. Uczniowie jasno pojęli prawdziwe znaczenie nauczania Chrystusa o małżeństwie, gdyż z miejsca zauważyli: Jeśli tak ma się sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić (Mt 19, 10). Pan Jezus jednak szybko ich uspokoił zapewnieniem, że chce nie tylko przywrócić małżeństwu jego pierwotne piękno, ale także obdarzyć łaską ludzi powołanych do życia w małżeństwie, tak aby mogli żyć prawdą swojego związku małżeńskiego: Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane (Mt 19, 11). Jeśli małżonkowie oddają swe serca Jezusowi Chrystusowi, jeśli przezwyciężają zatwardziałość swych serc będącą jawnym zaprzeczeniem miłości małżeńskiej, On nie przestaje napełniać ich serc swoją miłością. A wówczas ich małżeństwo staje się w świecie znakiem Bożej miłości.

 

Zatwardziałe serca

W naszych czasach zatwardziałość serca szczególnie mocno i nader powszechnie wypacza, zniekształca i na nowo usiłuje zniszczyć Boży dar świętego małżeństwa. Mentalność antykoncepcyjna, rozwód za obopólną zgodą, pornografia w internecie, promiskuityzm seksualny, teoria gender – czyż nie są to niezbite dowody na szczególną twardość ludzkich serc?

Niestety zatwardziałość serca przeniknęła także do Kościoła i przejawia się ogromnym zamętem wokół kwestii nierozerwalności małżeństwa i niemożności przyjmowania sakramentów przez ludzi żyjących w nieregularnych związkach. Co więcej, toczy się dyskusja o rzekomych pozytywnych elementach związków pozamałżeńskich, a nawet związków homoseksualnych – jakby w grzechu śmiertelnym mogło być coś pozytywnego. Zanika również wiara w łaskę czystości, którą Chrystus wlewa w życie małżonków, oczyszczając ich i dodając odwagi do życia prawdą swojej miłości – wiernej, trwałej i otwartej na życie.

 

Te niepokojące sytuacje w świecie i w Kościele nie mogą jednak dostarczać nam powodów do zwątpienia i zniechęcenia. Nie mogą nas zrazić do miłości, jaką mamy żywić wobec grzeszników, nawet jeśli brzydzi nas popełniany przez nich grzech. Chrystus zawsze pozostaje prawdziwy i hojny w swojej miłości. Z Jego świętego, przebitego Serca nigdy nie przestaje wlewać się w nasze serca przeobfita łaska. Najświętsze, królewskie Serce Jezusa pokonało grzech i śmierć. Wobec narastających wyzwań, jakie dzisiejszy świat stawia przed życiem chrześcijańskim, tym chętniej oddawajmy nasze serca Najświętszemu Sercu Jezusa, które pobudza nas do modlitwy i pokuty, do zgłębiania naszej wiary i odważnego przekonywania do niej innych. Tym chętniej angażujmy się w apostolstwo na rzecz małżeństwa i jego najpiękniejszego kwiatu – rodziny.

 

Podnieśmy teraz nasze serca, razem z Niepokalanym Sercem Maryi, do chwalebnego, przebitego Serca Jezusa, zawsze gotowego je przyjąć, szczególnie przez Ofiarę Eucharystii, w której na nowo Pan uobecnia swoją Ofiarę na Golgocie. Dajmy Mu nasze serca, aby je wszystkie uzdrowił z grzechu i rozpalił Bożą Miłością. Tylko w Sercu Jezusa odkrywamy prawdę o małżeństwie i rodzinie. Tylko w Sercu Jezusa znajdujemy łaskę, by żyć tą prawdą w miłości – wiernej, nierozerwalnej i otwartej na życie.

 

Kardynał Raymond Leo Burke

 

Artykuł został opublikowany w 50 numerze magazynu "Polonia Christiana"

 

 

 

 

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W obecnym czasie trwa zmasowany atak na małżeństwa. Wszedzie rozwody, klotnie i niszczenie dzieci. Szatan zamachnal sie na obraz Bozy jakim jest rodzina, wiedzac ze malo ma czasu. Jesli nie ma Boga w rodzinie, ktory na wrazną prosbę czlowieka pomoże w batalii ze złym duchem, rodzina zostanie rozbita...
ponad 1 rok temu / Gryd
 
 

Biskup pomocniczy archidiecezji kolońskiej, Dominik Schwaderlapp zawiesza uczestnictwo w Drodze Synodalnej tzn. procesie dialogu na temat wewnętrznych reform w Kościele katolickim w Niemczech. Hierarcha stwierdził, że „linia, którą podąża większość ma na celu zmianę moralności seksualnej Kościoła”.

 
 

Sąd Okręgowy w Szczecinie zdecydował się skazać na bezwzględne więzienie dwóch mężczyzn, którzy w lipcu 2019 roku zaatakowali ks. Aleksandra Ziejewskiego ze Szczecina. Napastnicy pobili kapłana i uciekli z miejsca zdarzenia, ale niewiele później zostali ujęci przez policję.

 

Abp Wiktor Skworc zdecydował o odwołaniu dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych. Zarządzenie hierarchy zaleca przywrócenie normalnego harmonogramu Mszy świętych i nabożeństw w parafiach położonych w Archidiecezji Katowickiej.

 

Urzędnicy w hrabstwie Howard w amerykańskim stanie Maryland pozwolili na otwarcie kościołów, ale zabronili podczas liturgii spożywać komukolwiek Komunii świętej, co w istocie dla katolików oznacza zakaz celebracji Mszy św. Władze powołują się na zasady zdrowia publicznego dla miejsc kultu zakazujące dystrybucji i konsumpcji jakichkolwiek pokarmów lub napojów w ramach nabożeństwa.

 

Finansowana ze stołecznej kasy jednostka kultury, teatr „Biennale Warszawa” gościł w swoich progach niecodzienne wydarzenie – Społeczną Szkołę Antykapitalizmu. W ramach przygotowanych zajęć swoimi doświadczeniami dzieliły się feministki, proaborcjonistki i komunista. Nie brak opinii, że pod nazwą jednego z praktycznych paneli mogły znaleźć się elementy z zakresu tzw. „czarnej taktyki”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.