DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2019 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Kard. Burke: ryt trydencki to nie „wyjątek”. To forma równoważna zwyczajnej

Kard. Burke: ryt trydencki to nie „wyjątek”. To forma równoważna zwyczajnej
fot. pch24.pl

Ojciec Święty określił nadzwyczajną formę rytu rzymskiego mianem „wyjątku”. To błąd, bo obie formy są równoważne, podkreśla kardynał Burke, powołując się na Summorum Pontificum.

 

Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego nie jest żadnym wyjątkiem, ale formą równoważną zwyczajnej. Podkreślił to kardynał Raymond Leo Burke w rozmowie z włoskim portalem La Fede Quotidiana.

 

W wywiadzie, który z papieżem Franciszkiem przeprowadził ks. Antonio Spadaro SJ, wydawca jezuickiego pisma Civiltà Cattolica, Ojciec Święty określił regulacje odnośnie nadzwyczajnego rytu rzymskiego wprowadzone przez Benedykta XVI mianem „wspaniałomyślnych” względem osób przywiązanych do dawnej liturgii. Powiedział jednakże, że ryt ten pozostaje „wyjątkiem”.

 

Nadzwyczajna forma jest „mszą Kościoła wszystkich czasów” i z tego powodu nie może zostać porzucona, odpowiada na to kardynał Burke. Motu proprio Summorum Pontificum Benedykta XVI jest w tej kwestii jednoznaczne, podkreślił.

 

Jak czytamy w Summorum Pontificum, forma nadzwyczajna i zwyczajna są „to dwie formy tego samego rytu rzymskiego”.


Źródło: Kath.net

Pach


DATA: 2016-12-06 07:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

zoro przez takie wypowiedzi miejsc z formą Nadzwyczajną Rytu Rzymskiego czyli Tradycyjną nie będzie przybywać.Należy być lisem .Obecnie jest celebrowana Forma Zwyczajna Rytu Rzymskiego czyli Pawła VI.Nie jest realne jej wyeliminowanie.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Moim zdaniem to msza modernistyczna jest jakimś "wyjątkiem" względem mszy św. trydenckiej i samo określenie co do mszy św. że jest wyjątkiem jest nie na miejscu, jest to msza św. i koniec, nikt tego nie zmieni. Ile lat sprawowana jest msza modernistyczna a ile weków trydencka (która zresztą nadal jest sprawowana)?
ponad 2 lata temu / zorro
 
Poszukajcie w internecie rozmowy dr. Stanisława Krajskiego z ks. Tomaszem Jochemczykiem, tradycjonalistą, który jeszcze jako kleryk miał praktykę w jakiejś parafii w Polsce. I tam poznał dwóch starszych kapłanów, którzy w ukryciu i w pod osłoną nocy odprawiali Msze święte w starym przedsoborowym rycie. Dlaczego się ukrywali? Ano wygląda na to, że w Polsce takie msze były zakazane! Jeśli jakiś kapłan chciał odprawiać Mszę trydencką to nie mógł robić tego oficjalnie. Bardzo ciekawy wywiad jest na youtube pt."Wybór katolika między modernizmem, a Tradycją katolicką.".
ponad 2 lata temu / tradycja
 
W połowie 90-tych jako młody, niezorientowany w sprawach Mszy św. ministrant, zapytałem księdza w parafii o Mszę św. w języku łacińskim (nawet nie o stary ryt rzymski), ponieważ przeczytałem w Konstytucji o Liturgii Świętej, że języki narodowe jedynie w ramach wyjątku mogą być wprowadzane do Liturgii. Powiedział, że język łaciński jest ZAKAZANY i abym się tym nie zajmował.
ponad 2 lata temu / hmm
 
do Majki- niestety, ale działania i poglądy obecnego Papieża prowadzą w tym kierunku. Miejmy nadzieję, że Duch Św. w przyszłości nie oprze się na niemieckim episkopacie.
ponad 2 lata temu / ruisdael
 
Ojcowie Soborowi, Soboru Watykański II, jak sądzę, doszli do zasadniczych postulatów, że dobrze będzie, żeby w celu uaktywnienia i nabytku nowych wiernych, wiary Katolickiej wprowadzić ryt mszalny w językach narodowych, co miało przyczynić się do upowszechnienia tej wiary. Jednak episkopaty poszczególnych Kościołów narodowych, widocznie zauważyły, że to nie przyniosło przypuszczalnego efektu, i że lepiej jest wrócić do rytu trydenckiego, który przez swoją inność jakby tworzy bliższy kontakt kapłana z Bogiem, bo zwraca się do Niego w języku bardziej godnym, szlachetnym(łacina), bo nie używanym powszechnie, a tym samym tworzy bardziej uroczystą wzniosłość modlitewną uczestników mszy.
ponad 2 lata temu / NN
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.