DZIŚ JEST:   16   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
 
 
 
 

Kard. Burke: rozluźnienie zasad celibatu dla regionu Amazonii dotknie cały Kościół

Kard. Burke: rozluźnienie zasad celibatu dla regionu Amazonii dotknie cały Kościół
Kardynał Raymond Leo Burke. Fot. Dominik Cira / Sacra Liturgia

Amerykański hierarcha „nieuczciwymi” nazwał tłumaczenia organizatorów Synodu Amazońskiego, którzy przekonują, że pytania dotyczące kwestii celibatu ograniczą się jedynie do tej tamtej części świata. Zdaniem kard. Burke’a, jakiekolwiek ustalenia dotyczące celibatu dotyczyć będą także Kościoła Powszechnego.

 

„Jeżeli Synod podejmie to pytanie – czego moim zdaniem nie ma prawa robić – to zagrozi to dyscyplinie Kościoła Powszechnego (…) faktycznie, pewien biskup z Niemiec już zapowiedział, że jeżeli księża z rejonu Amazonii dostaną pozwolenie od Ojca Świętego na rozluźnienie zobowiązania ścisłej powściągliwości, to niemieccy biskupi poproszą o to samo” – podkreślał amerykański hierarcha w wywiadzie z LifeSite News.

 

Dziennikarze amerykańskiego portalu obecni byli także na konferencji prasowej poświęconej omówieniu kontrowersyjnego dokumentu roboczego przez zbliżającym się Synodem. Organizatorom zadali pytanie o następującej treści: „Podczas lektury Instrumentum Laboris odnieśliśmy wrażenie, że zawarte tam pomysły nie odnoszą się jedynie do rejonu Amazonii, ale także by nadać Kościołowi „amazońską twarz” (…) czy zatem ustalenia Synodu będą niosły implikacje i konsekwencje dla całego Kościoła?”. Dodatkowo zapytano, czy lepszą odpowiedzią na niedostateczną liczbę kapłanów nie będzie wysłanie więcej świętych misjonarzy w te tereny by umocnili kościoły domowe i rodziny oraz modlili się o nowe powołania.

 

Biskup Fabio Fabene, podsekretarz ds. Synodu odparł, że obrady dotyczyć będą wyłącznie regionu Panamazońskiego, a ustalenia tam zawarte ograniczą się jedynie do tamtych terenów. Z duszpasterskiego punktu widzenia, niektóre rozwiązania będą mogły być przeniesione np. do Kongo, gdzie mamy do czynienia z podobną sytuacją ekologiczną.

 

W odpowiedzi na pytanie dotyczące celibatu, bp Fabene odparł, że „nikt nie chce podważać celibatu”. Natomiast ustalenia wyświęcania żonatych mężczyzn (viri probati) będą podjęte skrupulatnie i w wyjątkowych sytuacjach. Zaraz potem głos zabrał główny sekretarz, kardynał Lorenzo Baldisseri, który podkreślił, że dyskusja o celibacie ma charakter dyscyplinarny a nie dogmatyczny, oraz, że w Piśmie Świętym nie jest powiedziane czy prezbiterzy, których wyświęcił św. Paweł żyli w celibacie.

 

Dodatkowo, kardynał powołał się na tradycje Kościołów Wschodnich oraz na wytyczne zawarte w Listach św. Pawła mówiące by „biskup miał jedynie jedną żonę”. Dziennikarze jednak podali przykład św. Piotra, który był żonaty, jednak postanowił żyć w celibacie ze względu na powołanie jakie wybrał gdy poszedł za Jezusem.

 

Kardynał Burke odniósł się do powyższej konwersacji. Jego daniem tłumaczenia obu hierarchów były „chaotyczne” i wprowadzały „zamęt”. O tym, że celibat w Kościele Rzymskim sięga czasów apostołów wyjaśniają badania przeprowadzone przez o. Christiana Cochiniego SJ, na którego powołał się amerykański hierarcha. Według publikacji, „żonaci mężczyźni mogli być wyświęcani na kapłanów jednak przez święceniami musieli zobowiązać się do zachowania całkowitej wstrzemięźliwości. Wskazują na to źródła patrystyczne jak i dokumenty pierwszych soborów. Kardynał dodał, że Chrystus powołując człowieka do swojej służby daje także siły do wytrwania w postanowieniu życia w całkowitej czystości.

 

Następnie hierarcha wskazał na encyklikę Pawła VI Sacerdotalis Caelibatus, w której papież mówił o świadomości braku wystarczającej ilości księży w coraz bardziej zaludniającym się świecie.

 

Papież wyraził przekonanie, że Kościół „ufa w swoich oczekiwaniach opartych na nieskończonej i tajemniczej Łasce, że jego pasterze prowadzący bogate życie duchowe zapewnią kolejne powołania, ponieważ wszystko jest możliwe w Bogu”. Zdaniem Pawła VI, „nie jesteśmy zaś skłonni wierzyć, że dzięki zniesieniu celibatu kościelnego natychmiast znacznie by wzrosła liczba powołań kapłańskich. Dzisiejsza bowiem praktyka Kościołów i innych wspólnot religijnych, które pozwalają swym duchownym na zawieranie małżeństw, zdaje się wskazywać na coś wręcz przeciwnego” (SC, 49).

 

Źródło: lifesitenews.com / opopka.org.pl

PR


DATA: 2019-06-23 11:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ostation usłyszałem od osoby niewierzacej że najbardziej ja odpycha w kościele to że niektórzy księża traktują kapłaństwo jak zwykły zawod. Obawiam się że po zniesieniu celibatu takich księży byłoby dużo więcej. I to będzie koniec kościoła.
3 miesiące temu / bjs
 
Co się stanie z kościołem, jak umrą ostatni sprawiedliwi?,,Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę, gdy powtórnie przyjdzie na ziemię?''
3 miesiące temu / panda
 
Jak długo jeszcze kard. Burke wytrzyma napór lewackich biskupów? Szedłem z procesją i może 3% okien udekorowanych mówię o fladze. To efekty działania naszych biskupów. Niewiele odbiegają od niemieckich. Za rok liczba flag spadnie do zera. To efekt braku lustracji , a potem tolerowania lobby homoseksualnego, lobby zbierającego majątek , lobby ignorantów moralnych.
3 miesiące temu / alex
 
Albo stworzą przy tej okazji nowy, odrębny obrządek AMAZOŃSKI, albo celibat PADNIE w całym Kościele zachodnim. Niemieccy progresiści tylko na to czekają! Czy tych wyświęconych viri probati będzie też obowiązywać zasada Kościołów wschodnich, że owdowiały kapłan nie może już wstąpić w ponowny związek małżeński?
3 miesiące temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.