DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Kard. Burke: odmowa przyjęcia imigrantów nie jest grzechem

Kard. Burke: odmowa przyjęcia imigrantów nie jest grzechem
Kardynał Raymond Leo Burke. Fot. Dominik Cira / Sacra Liturgia

- Musimy ocenić czy imigracja jest efektem tego, że imigranci nie mają warunków do bezpiecznego życia w swoich krajach czy też tego, że w imigracji dostrzegli oni szasnę na lepsze życie – powiedział kard. Raymund Leo Burke, podczas Rzymskiego Forum Życia, gdzie wygłosił też referat.

 

Hierarchę zapytano o to, czy fakt, że niektórzy politycy odmówili przyjmowania imigrantów może być problematyczny z punktu widzenia Kościoła. Kard. Burke ocenił, że to tak naprawdę pytanie o grzech społeczny: czy taki istnieje w przypadku poszczególnych polityków.

 

Wydaje mi się, że w tym przypadku ważną rolę odgrywa odpowiedzialność za wspólnotę. Zgodnie z nauczaniem Kościoła, każdy przypadek imigracji trzeba ocenić indywidualnie. Chodzi o to, czy imigracja jest efektem tego, że imigranci nie warunków do bezpiecznego życia w swoich krajach czy też dostrzegli szansę na lepsze życie w nowych krajach – zwrócił uwagę kardynał.

 

Duchowny powołał się przy tym na skutki polityki migracyjnej ostatnich lat w Niemczech, we Włoszech czy Francji a także w Stanach Zjednoczonych. – W USA są miejsca, gdzie muzułmańscy imigranci właściwie legalizują swoje prawa – powiedział. Podkreślił, że kwestia przyjmowania lub nie imigrantów to kwestia odpowiedzialności za wspólnotę i właściwej oceny możliwości.

 

Rola Kościoła wobec imigrantów

 

Jedno z pytań, jakie zadano kardynałowi podczas spotkania dotyczyło również problemu niezdolności do obrony swojej kultury przez kraje europejskiej przed kulturą islamską. – To jest trudne, ponieważ obecnie mieszkańcy krajów Zachodu nie są w stanie bronić swojej wiary, praw i – by odnieść się do „Humane Vitae” – nie rozmnażają się – zaznaczył kard. Burke.

 

Duchowny zaznaczył, że w tym kontekście Kościół ma do odegrania ważną rolę. – Trzeba pokazywać imigrantom, czym jest obecny kryzys kultury, jej bankructwo oraz wskazywanie na wartości. Na wartości życia ludzkiego, jego godności, seksualności jako elementu pewnej całości osoby ludzkiej, na wartość małżeństwa i rodziny a także czci dla Boga – powiedział.

 


DATA: 2019-05-18 19:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Weźmy np. u nas Ukraińców. Wspierają naszą gospodarkę. To oni dzwigaja nasz kraj do poziomu Niemiec i myślę że przez to otwierają sobie także drogi do Niemiec. A czy Polska mogłaby ich nie przyjąć gdyby miała np. inne zapatrywania na rozwój kraju?.Myślę że tak. Bo przyjąć to jedno a dawanie pracy i wszystkiego to drugie.
5 miesięcy temu / pl
 
Przyjmowanie imigrantów muzułmańskich do siebie jest grzechem. Gdyby hierarchowie Kościoła Katolickiego zaczęli czytać Pismo Swięte, Nowy Testament, II List Jana mówi wyraźnie, aby nie przyjmować do siebie innowierców. Czy Nowy Testament i zawarte w nim Słowo Boga w Trójcy Swiętej Jedynego przestało obowiązywać Kardynałów i Papieży ?
6 miesięcy temu / oj tam
 
Wiem! Jak ktoś miał wątpliwości to nie miał piątej klepki, tam, gdzie zazwyczaj wszyscy ją mają.
6 miesięcy temu / agricola
 
Postaw Europo Chrystusa w centrum, na pierwszym miejscu swego życia a wszystko będzie na swoim miejscu i obronisz swą tożsamość i wiarę.
6 miesięcy temu / Czloax
 
Do: Pitgol Nie, słowa Kardynała są jak najbardziej rozsądne i zgodne z Pismem Świętym. Patrz Pierwszy List do Tymoteusza rozdział 5 werset 8: "A jeśli kto nie dba o swoich, a zwłaszcza o domowników, wyparł się wiary i gorszy jest od niewierzącego". Oficjalne stanowisko Watykanu w tej sprawie od zawsze powinno było być takie, jak Kardynała Bourke'a. Pozdrawiam, Michał Obrębski
6 miesięcy temu / Michał Obrębs
 
Jeden z nielicznych duchownych, który ma odwagę o tym mówić... U nas Prymasowi nie przeszłoby to przez gardło... Jednak, którzy myślą jak amerykański kardynał chciał suspendować...
6 miesięcy temu / Krakusik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.