DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Kard. Burke: dubia popiera wielu kardynałów, ale nie chcą o tym mówić

Kard. Burke: dubia popiera wielu kardynałów, ale nie chcą o tym mówić
Kard. Burke. ALESSANDRO BiANCHI/FORUM

Dubia przesłane Franciszkowi popiera więcej, niż tylko czterech kardynałów – powiedział kardynał Raymond Leo Burke. Jak wyjaśnił, z różnych powodów hierarchowie nie chcą jednak o tym głośno mówić.

 

Kardynał Raymond Leo Burke udzielił obszernego wywiadu hiszpańskiemu portalowi katolickiemu InfoVaticana. Mówił w nim między innymi o sprawie dubiów – zapytań odnośnie adhortacji posynodalnej Amoris laetitia przesłanych papieżowi Franciszkowi przez czterech kardynałów: Waltera Brandmüllera, Carlo Caffarrę, Joachima Meisnera i Leo Burke’a właśnie.

 

Amerykański purpurat zapewnił, że dubia popiera wyraźnie więcej kardynałów, ale „z różnych przyczyn nie chcą mówić tego publicznie”. Hierarcha potwierdził swoją wcześniejszą ocenę obecnej sytuacji w Kościele katolickim mówiąc, że publikacja Amoris laetitia doprowadziła do „bardzo niebezpiecznego zamieszania”. Nie wykluczył możliwej korekty nauczania Franciszka, ponieważ obecny chaos dotyka aż trzech fundamentalnych dla Kościoła obszarów: moralności, poszanowania Komunii świętej i jej właściwego przyjmowania oraz nierozerwalności małżeństwa. W sytuacji zamieszania rodzą się podziały, a kapłani występują przeciwko sobie. – Panuje niezgoda nawet między biskupami. To nie jest dobre dla Kościoła – stwierdził kardynał Burke.

 

Jak wyjaśnił, ani on, ani pozostali sygnatariusze dubiów, nie mieli jeszcze okazji porozmawiać z papieżem o swoich wątpliwościach. Burke zapewnił w każdym razie, że jeżeli dojdzie ostatecznie do publicznego skorygowania nauczania Franciszka, to dokona się to „z wielkim poszanowaniem” papieża.

 

Kardynał Burke mówił też o wielkich zagrożeniach współczesnego świata. Pytany o stanowisko kardynała Roberta Saraha w sprawie islamizmu oraz ideologii gender, Burke odparł, że podziela jego troskę. Jak podkreślił, gender nie jest niczym innym, jak tylko sztuczną i bardzo konkretną ideologią. Z kolei w naturze islamu leży pragnienie podboju świata. Jak podkreślił kardynał, Allah w Koranie jest „całkowicie odmienny od Boga wiary żydowsko-chrześcijańskiej”.

 

Burke był pytany także o sprawę Zakonu Maltańskiego. Przyznał, że trudno powiedzieć mu coś konkretnego, bo choć formalnie pozostaje patronem Zakonu, to obecnie jest całkowicie wykluczony od jakiegokolwiek wpływu na rozwój wypadków. Wyraził jedynie nadzieję, że nowy Wielki Mistrz Zakonu poradzi sobie z wyprostowaniem wszystkich spraw. Kardynał zauważył też, że obecnie dzieją się u Maltańczyków „bardzo dziwne rzeczy”. Chodzi o dotację w wysokości 30 milionów franków szwajcarskich. Purpurat wskazał, że nikt nie wie, skąd tak właściwie pochodzą te pieniądze. Zakon jednak je zaakceptował.  Burke ma nadzieję, że także ta kwestia zostanie wyjaśniona.


Pach

Źródło: Katholisch.de


DATA: 2017-04-19 10:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Irrec: powiedz to św. Pawłowi. A poza tym: jesteśmy przeciw ale nie będziemy tego mówić. Może się kto domyśli. Nie ma już proroków, tylko pieski kulące ogon pod siebie.
ponad 1 rok temu / ma
 
Jak można się sprzeciwić, czy krytykować nieomylnego papieża? Czy katolik ma prawo się postawić papieżowi?
ponad 1 rok temu / Irrec
 
Hilary White, amerykańska publicystka katolicka, nazwała niedawno jednego z biskupów "prywatnie ortodoksyjnym". Najwyraźniej jest to obecnie dość często spotykane zjawisko. Szkoda jedynie, że ci "nieortodoksyjni" nie są tak nieśmiali i intensywnie udzielają się na forum publicznym.
ponad 1 rok temu / Romeus
 
Milczeć na zło wiedząc,że to jest grzech oznacza jedno TCHÓRZOSTWO. TCHÓRZE TO BARDZO NIEBEZPIECZNI SOJUSZNICY DEFORMATORÓW DZIEŁA BOŻEGO, KTÓRYM JEST KOŚCIÓŁ KATOLICKI DEMORALIZACJA, PROFANACJA I DESAKRALIZACJA NIE WZIĘŁY SIĘ ZNIKĄD SĄ OWOCEM TCHÓRZLIWEGO NIEREAGOWANIA I SKRYWANIA ZŁA. A ZŁO SKRYWANE NIESTETY ROŚNIE I TO ROZZUCHWALA DIABŁA I JEGO SOJUSZNIKÓW, BO WIEDZĄ, ŻE TCHÓRZE NIE BĘDĄ IM PRZESZKADZAĆ W PROWADZANIU SZATAŃSKICH REFORM TO JEST BARDZO SMUTNE I BOLESNE, ŻE MĘSTWO I ODWAGA W MOIM KOŚCIELE PRZESTAJE ISTNIEĆ I CORAZ MNIEJ JEST ODWAŻNYCH BŁOGOSŁAWIONYCH , KTÓRZY CIERPIĄ PRZEŚLADOWANIE DLA SPRAWIEDLIWOŚCI.
ponad 1 rok temu / Megi
 
To dobra wiadomosc! Boze mlyny mela powoli! Kiedy wczytamy sie w te wazne zagadnienia, ktore porusza na biezaco kard. Raymond Leo Burke informacje, ktore podaje do publicznej wiadomosci, to wyraznie widac, ze jego linia postepowania jest spojna, konsekwentna, ze trzyma reke na pulsie. Z Panem Bogiem
ponad 1 rok temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Milczeć na zło wiedząc żznaczy jedno TCHÓRZOSTWO
ponad 1 rok temu / Megi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.