DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
 
 
 
 

Kard. Burke: biskupi muszą walczyć z kulturą śmierci!

Kard. Burke: biskupi muszą walczyć z kulturą śmierci!
Kard. Raymond Burke fot. TONY GENTILE/REUTERS

- Biskupi świata są zobowiązani przejąć inicjatywę w walce z kulturą śmierci. Nie mogą czekać na rozmowy prowadzone podczas krajowych konferencji – powiedział w środę kardynał Raymond Leo Burke, arcybiskup Saint Louis, miasta w amerykańskim stanie Missouri.

 

Hierarchowie kościelni, którzy ponoszą indywidualną odpowiedzialność w tym zakresie, często nie chcą stać się liderami. Wolą przeczekać sprawę i ewentualnie odnieść się do niej na krajowych konferencjach swoich episkopatów. Kardynał Burke w wywiadzie dla lifesitenews.com przestrzegł przed takim postępowaniem, gdyż tak ważne sprawy jak ta, dotycząca cywilizacji śmierci nie powinny wchodzić w tryby kościelnej biurokracji.

 

Duchowny podkreślił, że zaangażowanie biskupów powinno być nieustanne, gdyż tylko taka forma walki z tą ideologią jest skuteczna. Biskupi Kościoła nie mogą ograniczać się jedynie do jednorazowych oświadczeń. Były abp. Saint Loius w USA, podkreślił również konieczność zachęcania wiernych do angażowania się w działania mające na celu wyparcie kultury śmierci z dzisiejszego świata. - Prawo moralne musi być przestrzegane – powiedział kard. Burke.

 

Kard. Burke podkreślił również ogromne znaczenie idei Marszów dla Życia, które rokrocznie są organizowane na całym świecie. - Wzrost liczby uczestników marszów w obronie życia, wskazuje na zmiany w postrzeganiu aborcji przez młodych ludzi. Aborcja jest czołową kwestią społecznej sprawiedliwości. Musimy bronić prawa do życia – zakończył Burke, który obecnie jest prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. 

 

Amerykański duchowny wspomniał również o problemie jakim są obawy wielu księży w kwestii marszów dla życia. Wielu z nich nie chce w nich uczestniczyć, uznając, że są to sprawy polityczne, w które nie powinny angażować się osoby konsekrowane. Kardynał Burke stanowczo skrytykował taką postawę, przywołując papieską encyklikę „Caritas in Veritate” mówiącą o konieczności obrony życia od poczęcia.


Warto dodać, że na zaplanowanym na maj rzymskim Marszu Życia obecna będzie delegacja Instytutu im. Ks. Skargi oraz Krucjaty Młodych.


 

Paweł Ozdoba

Źródło: corrispondenzaromana.it


DATA: 2013-04-28 08:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kard. Burke był biskupem Saint Luis do 2008r. Od tego czasu jest prefektem Sygnatury Apostolskiej (ponownie od 16 marca 2013).
ponad 6 lat temu / Paweł
 
No nie ukrywam że był to mój cichy kandydat na konklawe :))) Wyrazisty, bezkompromisowy, odważny,zaangażowany w kult Miłosierdzia Bożego......Oby nie stracił nic ze smaku soli....
ponad 6 lat temu / Soplica
 
To jest odpowiednia postawa. Brawo!
ponad 6 lat temu / gg
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "14359"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.