DZIŚ JEST:   19   LISTOPADA   2018 r.

Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
 
 
 
 

Kard. Brandmüller: promotorzy kapłaństwa kobiet są heretykami obciążonymi ekskomuniką

Kard. Brandmüller: promotorzy kapłaństwa kobiet są heretykami obciążonymi ekskomuniką
Kard. Raymond Burke i kard. Walter Brandmuller, REUTERS/Remo Casilli

Jeden z autorów „dubiów” kard. Walter Brandmüller powiedział, że „promotorzy kapłaństwa kobiet są heretykami”. Podkreślił przy tym, że konsekwencją tego jest ekskomunika. Hierarcha przywołał nauczanie Kościoła w tej sprawie i przypomniał, że możliwość wyświęcania kobiet definitywnie wykluczył w swoim nauczaniu papież Jan Paweł II.

 

Kard. Walter Brandmüller opublikował w niemieckiej gazecie „Die Tagespost” komentarz do słów Annegret Kramp-Karrenbauer, bliskiej współpracownicy Angeli Merkel. Kramp-Karrenbauer powiedziała ostatnio, że dobrze by było, aby kobiety obejmowały kierownicze role w Kościele katolickim. Niemiecka polityk zasugerowała również, że kobiety w Kościele powinny mieć możliwość wyświęcenia na kapłana. Kard. Brandmüller zdecydowanie sprzeciwił się tej możliwości i powiedział, że „promotorzy kapłaństwa kobiet są heretykami”.

 

Purpurat na łamach „Die Tagespost” stanowczo przypomniał, że kwestia święcenia kobiet jest niezgodna z doktryną Kościoła, a poza tym została autorytatywnie wykluczona przez papieża Jana Pawła II. Kard. Brandmüller podkreślił, że każdy kto nalega na tę sprawę - aby umożliwić święcenia kobiet – „opuścił fundamenty wiary katolickiej”. Dodał również, że takie osoby wypełniają znamiona herezji, która w konsekwencji wyklucza z Kościoła przez ekskomunikę.

 

Annegret Kramp-Karrenbauer jest nazywana panią „Mini Merkel” i najprawdopodobniej zostanie następcą kanclerz Angeli Merkel. W swoim wywiadzie dla „Die Zeit” mówiła również, że zdaje sobie sprawę z tego, że obecnie nie jest możliwe wprowadzenie kapłaństwa kobiet, ponieważ nie zostałoby to zaakceptowane. W związku z tym postanowiła gorąco wspierać święcenia diakonatu dla kobiet, które w jej opinii są o wiele bardziej możliwe do zrealizowania.

 

Sam kard. Walter Brandmüller zareagował na te twierdzenia ze zdecydowanym oburzeniem. Hierarcha zauważył, że w niemieckim Kościele ciągle żywe są niektóre liberalne tematy. Wymienił tutaj kwestię kapłaństwa kobiet, zniesienia celibatu, interkomunii oraz możliwości zawierania związku małżeńskiego po rozwodzie. Podkreślił, że niedawno niemiecki Kościół dał wyraźny sygnał „tak” dla homoseksualizmu. Purpurat zdecydowanie skomentował, że wprowadzenie tych zmian nie jest możliwe, ponieważ „Kościół żyje zgodnie z formą, strukturą i prawami przekazanymi przez jego Boskiego Założyciela”. Kardynał dodał, że żaden człowiek, także papież, nie ma możliwości zmiany tych praw.

 

W swoim komentarzu hierarcha przypomniał również, że papież Jan Paweł II w swojej adhortacji apostolskiej „Ordinatio sacerdotalis” zdefiniował dogmat, który był oczywisty od 2000 lat, ale który ostatnio był kwestionowany przez działaczy feministycznych. Kardynał cytuje tutaj słowa papieża Jana Pawła II: „Na mocy mojej posługi, aby umocnić mych braci [...] oświadczam, że Kościół nie ma żadnego upoważnienia do udzielania święceń kapłańskich kobietom i że ten wyrok ma być ostatecznie utrzymywany przez wszystkich wiernych Kościoła”.

 

Kard. Brandmüller wyjaśnia, że ​​to papieskie oświadczenie - w którym papież wyraźnie odnosi się do jego autorytetu i gdzie mówi o kwestii wiary dla całego Kościoła i podejmuje „ostateczną decyzję”, „zobowiązując wszystkich wiernych” – „spełnia wszystkie wstępne warunki niezbędne do nieomylnej - to znaczy nieodwołalnej - decyzji dogmatycznej”.

 

Co ważne, kard. Brandmüller stosuje to oświadczenie nie tylko do świeckich, ale także do duchownych: „Trzeba to powiedzieć z całą powagą - także wobec tych, którzy sprawują urząd w Kościele”. „To nie jest kwestia opinii ani tłumienia opinii” – dodaje – „ale dotyczy dogmatu objawionego przez samego Boga”.

 

 

Źródło: onepeterfive.com

WMa

 

  


DATA: 2018-05-22 08:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie rozumiem dlaczego Kard. Walter Brandmüller potrafi przywołać jako OSTATECZNĄ DECYZJĘ PAPIEŻA J.P.II a nie pamięta o innych ważnych może najważniejszych - OSTATECZNYCH DECYZJACH Papieży K.K> w przedmiocie obowiązywania do końca czasów niezmienionego rytu Mszy św. Jeśli dokonano >transplantacji< Serca Kościoła usuwając stare >zużyte< serce na nowe radośnie bijące serce >protestanckie< to dlaczego się dziwi ZMIANOM ? A może z wiekiem wzrasta nie tylko Mądrość Boża ale i Bojaźń u wszystkich ludzi - a tym bardziej u Pasterzy. A w szczególe to mówienie o >ekskomunice< to takie >bajanie< teoretyczne. Bo niby kto miałby ją nałożyć? Papież Franciszek? Przecież hierarchowie niemieccy są konsultantami papieża i ekspertami w reformowanym (niszczonym) Kościele.
5 miesięcy temu / iskierka/3
 
"Kardynałowie będą się sprzeciwiali kardynałom" - wypełnia się proroctwo z Akity. Wydaje mi się, że to nawet gorsze niż zapowiadany "szum oceanu" i "zazdroszczenie umarłym". Ilu pasterzy porzuci wiernych? Jedni poprzez porzucenie praktyki Sakramentów (Europa Zachodnia), drudzy przez różne tradycjonalistyczne schizmy i bunty.
5 miesięcy temu / aaa
 
Jeśli kardynałowie przeczą nauce Kościoła - to pora by podjąc wielką modlitwe za Kościół i papieża.
5 miesięcy temu / ksiądz
 
...no tak. Ale kto będzie następnym Papieżem? Jaki imię wybierze? Już pierwsze momenty nowego pontyfikatu będą niezwykle ważne!!!
5 miesięcy temu / Kasandra
 
Spokojnie, przyjdzie czas, odbędzie się Sobór Watykański III, klepnie sprawę kapłaństwa kobiet. Wówczas wszyscy hierarchowie potulnie uznają "hermeneutykę ciągłości" w tej kwestii i stwierdzą, że nie ma żadnej sprzeczności między stwierdzeniem, że kobiety nie mogą być wyświęcone na kapłanów, a stwierdzeniem, że mogą być wyświęcane na kapłanów. Moja ironia nie powinna nikogo dziwić, wszak dokładnie to samo stało się z dogmatem "poza Kościołem nie ma zbawienia". Jeszcze za czasów Piusa XII każdy, kto twierdziłby, że w każdej sekcie heretyckiej, a nawet w każdej niechrześcijańskiej religii można znaleźć zbawienie zostałby uroczyście ekskomunikowany. Dziś doktryna ekumenizmu i wolności religijnej, uznające, że można zbawić się poza Kościołem Katolickim jest oficjalnie obowiązującą doktryną, z którą nie dyskutują nawet uznawani za "tradycjonalistów" hierarchowie. Po SVII w duchu "hermeneutyki ciągłości" uznano, że nie ma sprzeczności między tymi stanowiskami doktryna
5 miesięcy temu / Iw
 
na jakiej podstawie wypowiedział te słowa? Justyniana ?!, który żył kilka wieków póżniej??? Powołuje sie na Boga-ma przywilej rozmawiania z Nim osobiście??/
5 miesięcy temu / nikt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.