DZIŚ JEST:   22   LUTY   2020 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Kard. Brandmuller: Luter był heretykiem. Dobrze, że Kościół go ekskomunikował

Kard. Brandmuller: Luter był heretykiem. Dobrze, że Kościół go ekskomunikował
Daniel Pach / Forum. Jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra w Bielsku-Bialej

Podczas gdy większość niemieckich hierarchów, z kardynałem Walterem Kasperem na czele, wychwala Marcina Lutra jako wielkiego reformatora, który chciał dobrze, kardynał Walter Brandmüller nie ulega poprawności i stawia sprawę jasno.

 

- Traktuję go oczywiście jako heretyka. Słusznie się stało, że został wyłączony z Kościoła – powiedział o herezjarsze Marcinie Lutrze kardynał Walter Brandmüller, były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych.

 

Jak wskazywał wybitny historyk Kościoła, Marcin Luter był wprawdzie niezwykle inteligentny i wprost genialne uzdolniony, ale cierpiał jednocześnie na poważne problemy psychiczne. Według Brandmüllera, Luter był prawdopodobnie niezdolny, by zakwestionować swoje własne działania.

 

Słowa te padły w filmie dokumentalnym o Lutrze przygotowanym przez telewizję ARD. Dziennikarze pytali o ocenę także prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kardynała Gerharda Müllera, który zajął zupełnie inne niż Brandmüller stanowisko.

 

Kard. Müller zwrócił uwagę, że ostro krytykowany przez Lutra handel odpustami był „oszustwem względem wiernych” i w swojej walce przeciwko temu zjawisku Luter miał rację. Według kardynała Kościół katolicki popełnił błąd, ekskomunikując Lutra bez zwrócenia uwagi na cele, które mu przyświecały. – Powinno się krytyczniej rozróżnić, czego on właściwie chciał – stwierdził Müller.

 

Rok 2017 to, zwłaszcza w niemieckim Kościele, rok szczególne intensywnego dialogu Kościoła katolickiego z protestantami. 500-lecie reformacji zdaniem wielu powinno stać się okazją do jakiegoś rodzaju zbliżenia między katolikami a luteranami. Najwięcej uwagi niemieccy biskupi poświęcają w tym kontekście ewentualności wprowadzenia interkomunii.


Pach

Źródło: Katholisch.de


DATA: 2017-04-17 07:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy Europa jest jeszcze chrzescijańska
ponad 2 lata temu / Czesław
 
Jest oczywiste, że Kościól chwali Lutra z głęboko skrywaną ironią. Tylko czy luteranie się tego domyślą? Przecież Kościół nie podziela opinii Lutra, że Bóg i szatan to ta sama osoba. Por. Teologe.de
ponad 2 lata temu / Metodyk
 
Może niepokoić fakt, że prefekt Kongregacji Nauki Wiary podważa słuszność ekskomunikowania Lutra. Źle się dzieje!
ponad 2 lata temu / RZ
 
Cy unijno europejski regionalny Kościół niemiecki, podczas tak zwanych "intensywnych rozmów" z heretyckimi odstępcami od Kościoła,może decydować o interkomunii,z pominięciem Papieża w Rzymie?
ponad 2 lata temu / stan
 
Ks. Kard. Brandmuller zaimponował mi , może to nie jest prwda w powiedzeniu " gdzie 2 Niemców , tam 3 herezje "
ponad 2 lata temu / bocian
 
"ewentualności wprowadzenia interkomunii" - i choćby przyszło 1000 pastorów, a z nimi 100 teologii doktorów, i każdy nie wiem jak się wytężał, nie przeistoczą, bo to nie księża. Amen.
ponad 2 lata temu / Brzechwa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.