DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Kard. Becciu: Benedykt XVI przerwał milczenie, ponieważ chce pomóc Kościołowi

Kard. Becciu: Benedykt XVI przerwał milczenie, ponieważ chce pomóc Kościołowi
ALESSANDRO BIANCHI /REUTERS

„Jeśli Benedykt XVI zdecydował się na przerwanie milczenia, to uczynił to ze względu na swą wielką miłość do Kościoła” – powiedział kard. Angelo Becciu, odnosząc się do opublikowanego przedwczoraj artykułu, w którym papież-emeryt dzieli się własnymi spostrzeżeniami na temat kryzysu skandali seksualnych i jego genezy.

 

Włoski kardynał podkreśla, że tekst Benedykta XVI jest refleksją społeczno-teologiczną, która w żadnej mierze nie jest zamachem na jedność Kościoła i nie przeciwstawia się normom ustanowionym przez papieża Franciszka. Dodaje, że esej został wcześniej przekazany obecnemu papieżowi oraz kard. Pietro Parolinowi, sekretarzowi stanu Stolicy Apostolskiej.

 

„Myślę, że w tym tekście przemawia z głębi swego serca. Chce wesprzeć wspólnotę Kościoła, aby na nowo postawiła Boga w centrum swego życia, ponownie odkryła czym jest Eucharystia i by w sposób konsekwentny żyła Ewangelią” - mówi kard. Angelo Becciu. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych powiedział, że cieszy się z publikacji eseju Benedykta XVI. Dodaje, że jest to pokrzepiające. „Moim zdaniem Benedykt XVI chce w ten sposób pomóc Kościołowi przezwyciężyć ten straszny problem pedofilii” - stwierdził hierarcha w rozmowie z Radiem Watykańskim.

 

Purpurat jest zdania, że Benedykt XVI publikując esej o przyczynach kryzysu w Kościele czyni to jako naoczny świadek przemian, które dokonały się w Kościele w ostatnich dziesięcioleciach, a zarazem jako ten, który przez kilkadziesiąt lat wytrwale walczył z tym kryzysem, najpierw jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, a potem jako papież.

 

Przypomnijmy, że zdaniem papieża emeryta, do przyczyn obecnych skandali zaliczyć należy m.in. odrzucenie tradycji na rzecz „nowocześnie pojmowanego Kościoła” czy idee seksualnej rewolucji lat ’60, które przeniknęły w struktury Kościoła. Benedykt XVI wskazuje także na problem homoseksualnych sieci, które zawiązały się w części seminariów.

 

Dokument opublikowany pierwotnie w amerykańskiej stacji EWTN składa się z trzech części. W pierwszej z nich Benedykt XVI zarysowuje obszerny kontekst społeczny, podkreślając wagę wydarzeń z lat ’60 XX w., które „na niespotykaną w historii skalę”, w ciągu 20 lat kompletnie zredefiniowały podejście do dotychczasowego nauczania moralnego odnośnie ludzkiej seksualności. W drugiej części Benedykt XVI wyjaśnia jak ta sytuacja wpłynęła na formację i codzienne życie kapłanów. W trzeciej, ostatniej części, papież emeryt podaje rozwiązania i sposoby wyjścia z tej niezwykle bolesnej sytuacji.

 

 

Pełen tekst eseju o przyczynach kryzysu w Kościele, autorstwa Benedykta XVI można znaleść tutaj.

 

 

Źródło: KAI, vaticannews.va

WMa


DATA: 2019-04-13 08:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"czynił to ze względu na swą wielką miłość do Kościoła" - też mi ekspertyza. księże kardynale" jego wypowiedź to "musztarda po biedzie", ale dobre i to choć tak spóźnione jak. Dlaczego nie działał, jak miał "klucze królestwa".
4 miesiące temu / non paevalebunt
 
Niech sie biedny Kardynał Becciu wreszcie zdeklaruje jest za czy przeciw JAWNOŚCI. JAK widzimy SAM SOBIE ZAPRZECZA. Najpierw mówi : Dotkliwe grzywny dla tych, którzy naruszają tajemnicę zawodową w Watykanie. Nawet proponuje kary pieniężne. A następnie chwali p. Benedykta XVI, że PRZERWAŁ MILCZENIE . Zestawienie obu tych zdań brzmi humorystycznie i świadczy o dużej DYSPOZYCYJNOŚCI chwiejnego w poglądach Kardynała. Dziwne , że x.Becciu nie zauważa tych fragmentów eseju p. Benedykta XVI ujawniających PATOLOGIE W FUNKCJONOWANIU Urzędu i Władzy papieskiej. Wewętrznego GŁOSU SAMOKRYTYKI , który tłumaczy SAMOZNISZCZENIE Kościoła Katolickiego. To jest prawdziwa WARTOŚĆ WYPOWIEDZI wiekowego Papieża. To jest nadprzyrodzone działanie Pana Boga.
4 miesiące temu / iskierka
 
A skąd ta sugestia, że dokument Benedykta miałby być zamachem na jedność Kościoła?
4 miesiące temu / Ireneusz
 
No właśnie! To jest to, o czym pisałem wcześniej. Pierwszy odezwał się ten, który właśnie powinien zamilknąć.
4 miesiące temu / Ireneusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.