DZIŚ JEST:   19   LISTOPADA   2018 r.

Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
 
 
 
 

Kard. Arinze: nie możemy dzielić się Komunią jak piwem czy ciastem

Kard. Arinze: nie możemy dzielić się Komunią jak piwem czy ciastem
fot. You Tube / franciscanfriars

Nigeryjski kardynał w mocnych słowach skomentował podnoszone przez niektórych hierarchów pomysły interkomunii z protestantami. Zaznaczył, że jeżeli protestanci chcą przyjmować Komunię Świętą, sami muszą stać się katolikami.

 

- Komunia Święta jest przeznaczona wyłącznie dla katolików żyjących w stanie Łaski Uświęcającej i nie może być dzielona z innymi przyjaciółmi jak piwo czy ciasto  – powiedział były doradca poprzednich dwóch papieży.

 

Kardynał zaznaczył, że obecne próby rozszerzania dostępności Komunii dla np. rozwodników żyjących w ponownych związkach czy protestantów stanowią wielkie wyzwanie dla dotychczasowej nauki Kościoła.

 

- To nie my ustaliliśmy te nauki, lecz Chrystus – wskazał 85-letni hierarcha, który służył jako prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Sakramentów podczas pontyfikatów Jana Pawła II  i Benedykta XVI.

 

- Nie możemy być bardziej miłosierni niż Chrystus. Jeżeli ktokolwiek z nas twierdzi, że ma pozwolenie od Chrystusa do zmiany nauczania zawartego na kartach Ewangelii, chciałbym to pozwolenie zobaczyć na piśmie, z odręcznym podpisem – dodał.

 

Kardynał wskazał, że nawet jeżeli wszyscy biskupi opowiedzą się za usankcjonowaniem ponownych związków rozwodników poprzez pozwolenie na udzielanie Komunii, to unieważnienie już raz zawartego małżeństwa jest po prostu niemożliwe.

 

Kardynał życzył wszystkim chrześcijanom niekatolikom wszystkiego dobrego, lecz wskazał, że Komunia nie jest naszą własnością, którą możemy dzielić się z przyjaciółmi jak tylko chcemy.

 

W przypadku wątpliwości należy spojrzeć na doktrynę – wskazał. Eucharystyczna celebracja Mszy Świętej nie ma charakteru ekumenicznego. Eucharystia nie ma na celu także gromadzenia chrześcijan wszystkich wyznań oraz ludzi modlących się okazjonalnie. Msza Święta jest celebracją tajemnicy śmierci Chrystusa na krzyżu, który ofiarował swoje ciało i krew na pokarm dający życie wieczne.

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk

PR


DATA: 2018-05-25 15:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brawo, kolejny kardynał z Afryki, który broni wiary i Kościoła Świętego.
5 miesięcy temu / Matylda
 
Szczególnie w "Kościele" niemieckojęzycznym zwyciężyło myślenie: "Klient płaci, klient żąda"
5 miesięcy temu / BZS
 
Do tej pustej dyskusji doprowadzilo rozpropagowanie podejścia 'BO MI SIE NALEŻY'. Bo mi sie należy Komunia, bo nam sie należy Ślub itd. Otóż nie. Nikomu nic sie nie należy. Na kolana upaść przed Najswietszym Sakramentem- TO sie należy.
5 miesięcy temu / szczery
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.