DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Kard. Angelo Scola zakończył posługę jako metropolita Mediolanu. Papież powołał jego następcę

Kard. Angelo Scola zakończył posługę jako metropolita Mediolanu. Papież powołał jego następcę
©Osservatore Romano / EIDON/MAXPPP

Papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Angelo Scoli z urzędu arcybiskupa metropolity Mediolanu i powołał na jego miejsce dotychczasowego biskupa pomocniczego tej archidiecezji Mario Enrico Delpiniego. Jedocześnie wyniósł do godności arcybiskupa. Archidiecezja mediolańska jest największą jednostką administracyjną Kościoła katolickiego.


Abp Mario Enrico Delpini urodził 29 lipca 1951 w Gallarate na północy Włoch. Święcenia przyjął 7 czerwca 1975 jako kapłan archidiecezji mediolańskiej. Ukończył studia w zakresie literatury na Uniwersytecie Katolickim Świętego Serca w Mediolanie i z teologii patrystycznej na rzymskim Augustinianum.

W latach 1975-87 wykładał literaturę klasyczną w różnych placówkach na terenie archidiecezji, po czym do 1989 uzupełniał wiedzę w Papieskim Seminarium Lombardzkim. Do 2006 pełnił szereg innych stanowisk jako nauczyciel i rektor, a następnie w kurii archidiecezjalnej. 13 lipca 2007 Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym tejże archidiecezji. Od 2012 był w niej wikariuszem generalnym i sekretarzem regionalnej Lombardzkiej Konferencji Biskupiej.

Dzisiejsza archidiecezja mediolańska, zajmująca powierzchnię nieco ponad 4,2 tys. km kw., jest największą pod względem liczby wiernych jednostką administracyjną Kościoła katolickiego na świecie, liczy bowiem prawie 5 mln osób ochrzczonych. Swymi początkami sięga czasów apostolskich, a za swego pierwszego biskupa uważa św. Barnabę (połowa I wieku). W ciągu swej wielowiekowej historii wydała ponad 40 świętych i 3 błogosławionych, a także czterech papieży. Ostatnim w tym gronie jest bł. Paweł VI, który jako Giovanni Battista Montini kierował tą archidiecezją w latach 1954-63.

Według oficjalnego wykazu biskupów, abp Delpini będzie 152. pasterzem Kościoła Mediolańskiego. Wśród jego poprzedników były takie wybitne postacie Kościoła powszechnego jak święci: Ambroży oraz Karol Boromeusz, a także Achilles Ratti - późniejszy papież Pius XI, bł. Alfred Ildefons Schuster, wspomniany Giovanni B. Montini - późniejszy Paweł VI i Carlo Maria Martini.

 

 

Źródło: KAI

WMa


DATA: 2017-07-07 17:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.