DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Izabella Parowicz

Karaibski koktajl


Była to najpiękniejsza wyspa, jaką kiedykolwiek widziały ludzkie oczy. Nie jest ona górzysta, lecz sprawia wrażenie, jak gdyby jej ziemie dotykały nieba. Jest to wielka wyspa, większa od Sycylii, z linią brzegową długości ośmiuset mil. Obfituje ona w doliny, pola i równiny; jest ona niewysłowienie żyzna; zarówno wzdłuż linii brzegowej, jak i w interiorze napotkać można położone blisko siebie, gęsto zaludnione miasta.

Tak pisał o Jamajce w swoich Kronikach o panowaniu Królów Katolickich Andrés Bernáldez, szesnastowieczny hiszpański duchowny, który zapewne usłyszał podobny opis z ust samego Krzysztofa Kolumba. Pierwsi mieszkańcy tej trzeciej co do wielkości wyspy Karaibów, Indianie Arawak, nazywali ją Xaymaca – krajem lasu i wody. Kolumba, który postawił na niej stopę w roku 1494, podczas swej drugiej wyprawy, zachwyciły zapierające dech w piersiach krajobrazy i rajskie wybrzeża o szmaragdowych wodach, a przede wszystkim – gościnność gospodarzy. Tubylcy – zrazu niepewni – wypłynęli ku hiszpańskim karawelom w niewielkich łodziach, a słysząc zapewnienia o pokojowych intencjach przybyszów obdarowali ich chlebem, rybami i owocami. Wielkim rozczarowaniem okazał się jednakże brak złota. Po kilku dniach spędzonych na Jamajce odkrywcy popłynęli w kierunku Kuby.

Za czasów Kolumba Jamajkę zamieszkiwało rolnicze, stosunkowo rozwinięte plemię Tainów, które wierzyło w jednego boga, stwórcę wszelkiej natury. Mimo iż odkrywców uderzyła niespotykana gęstość zaludnienia wyspy, wkrótce liczba tubylców szacowana na sześćdziesiąt tysięcy zaczęła się gwałtownie kurczyć wskutek chorób przywleczonych z Europy, brutalnego traktowania, jak również zbiorowych samobójstw popełnianych w rezultacie picia soku z korzenia manioku. Kolonizatorzy próbowali rozwiązać problem zapewnienia siły roboczej...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd na zebranie państw Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Powodem absencji szefa polskiego rządu ma być zamieszanie jakie wywołały słowa Benjamina Netanjahu mówiące o Polakach pomagających Niemcom w holokauście.

 
 

Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu zatrzymali w obwodzie turkiestańskim cztery osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną i rozbudzanie konfliktów religijnych.

 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez niemiecką gazetę „Die Welt”, do Niemiec wraca co trzeci nielegalny imigrant wydalony z tego kraju. „Bezpośrednio po wydaleniu wsiada się w autobus powrotny do Niemiec. To niedopuszczalne” - mówi Armin Schuster z CDU.

 

Senat stanu Kentucky przegłosował ustawę zabraniającą przeprowadzenia aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka. Dokument trafi następnie do stanowej Izby Reprezentantów, gdzie Republikanie stanowią większość. Głos bijącego serca jest słyszalny dla lekarza już około szóstego tygodnia życia dziecka. 

 

Polski premier podsumowując konferencję bliskowschodnią ocenił, że Polska znalazła się w centrum wydarzeń i procesów, które ukształtują nowy światowy porządek. Jego zdaniem, dziś mówi się o „procesie warszawskim” jako nowej drodze do wzmacniania pokoju na świecie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.