DZIŚ JEST:   23   KWIETNIA   2019 r.

Św. Wojciecha, patrona Polski
Św. Wojciecha, męczennika
Św. Gerarda,biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Izabella Parowicz

Karaibski koktajl


Była to najpiękniejsza wyspa, jaką kiedykolwiek widziały ludzkie oczy. Nie jest ona górzysta, lecz sprawia wrażenie, jak gdyby jej ziemie dotykały nieba. Jest to wielka wyspa, większa od Sycylii, z linią brzegową długości ośmiuset mil. Obfituje ona w doliny, pola i równiny; jest ona niewysłowienie żyzna; zarówno wzdłuż linii brzegowej, jak i w interiorze napotkać można położone blisko siebie, gęsto zaludnione miasta.

Tak pisał o Jamajce w swoich Kronikach o panowaniu Królów Katolickich Andrés Bernáldez, szesnastowieczny hiszpański duchowny, który zapewne usłyszał podobny opis z ust samego Krzysztofa Kolumba. Pierwsi mieszkańcy tej trzeciej co do wielkości wyspy Karaibów, Indianie Arawak, nazywali ją Xaymaca – krajem lasu i wody. Kolumba, który postawił na niej stopę w roku 1494, podczas swej drugiej wyprawy, zachwyciły zapierające dech w piersiach krajobrazy i rajskie wybrzeża o szmaragdowych wodach, a przede wszystkim – gościnność gospodarzy. Tubylcy – zrazu niepewni – wypłynęli ku hiszpańskim karawelom w niewielkich łodziach, a słysząc zapewnienia o pokojowych intencjach przybyszów obdarowali ich chlebem, rybami i owocami. Wielkim rozczarowaniem okazał się jednakże brak złota. Po kilku dniach spędzonych na Jamajce odkrywcy popłynęli w kierunku Kuby.

Za czasów Kolumba Jamajkę zamieszkiwało rolnicze, stosunkowo rozwinięte plemię Tainów, które wierzyło w jednego boga, stwórcę wszelkiej natury. Mimo iż odkrywców uderzyła niespotykana gęstość zaludnienia wyspy, wkrótce liczba tubylców szacowana na sześćdziesiąt tysięcy zaczęła się gwałtownie kurczyć wskutek chorób przywleczonych z Europy, brutalnego traktowania, jak również zbiorowych samobójstw popełnianych w rezultacie picia soku z korzenia manioku. Kolonizatorzy próbowali rozwiązać problem zapewnienia siły roboczej...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1919 – bolszewicy rozpoczęli akcję otwierania relikwii przechowywanych przez rosyjską Cerkiew prawosławną. Miała się ona przyczynić do zachwiania wiary ludu, poprzez obalenie powszechnego wśród prawosławnych przekonania, że ciała świętych nie ulegają po śmierci rozkładowi. Do końca roku otwarto 39 relikwiarzy, zaś w roku następnym dalszych 58.

 
 

Ponad 54 proc. Polaków uważa, że należy zaostrzyć przewidziane przez prawo kary, gdyż jest to sposób na ograniczenie przestępczości – wynika z badań Kantar Public dla Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. 31 proc. ankietowanych twierdzi, że sankcje przewidziane obecnie są wystarczające, jeśli byłyby stosowane konsekwentnie.

 

Rektor-archiprezbiter katedry Notre-Dame w Paryżu ksiądz prałat Patrick Chauvet powiedział w poniedziałek w rozgłośni franceinfo, że ma zamiar „złożyć skargę” w związku z „nieumyślnym zniszczeniem” świątyni.

 

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych, komentuje arcybiskup Kolombo. Kardynał Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.