DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 

Kara to nie zemsta, a przejaw Bożego Miłosierdzia

Kara to nie zemsta, a przejaw Bożego Miłosierdzia
Fot. Maciek Markowski/FORUM

Dziś - jak najsłuszniej - wiele mówi się o Bożym miłosierdziu. Niestety, szatan - odwieczny zwodziciel, ojciec kłamstwa - nie jest w stanie tej prawdy znieść i dlatego chce ją zniekształcić. Za jego podszeptem wielu, nawet najszczerszych katolików, zdaje się mylić miłosierdzie z pobłażliwością. Taki tok myślenia powoduje, że gdzieś na margines spychana jest Boża sprawiedliwość. A przecież druga z sześciu Prawd Wiary nie pozostawia wątpliwości: Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze. No to jak to jest? Czy pobłażliwe miłosierdzie znosi sprawiedliwość Boga? Trudno przyjąć taką interpretację bez narażenia się na herezję. Zatem pozostaje inne rozwiązanie – kara, jako „instrument” Bożej sprawiedliwości jest jednym z przejawów Bożego miłosierdzia. Dlaczego tak?


Nasze życie ziemskie jest czasem miłosierdzia, który został nam dany po to, żebyśmy mogli przygotować się do wieczności. Pragnieniem Pana Boga – jako dobrego Ojca – jest, byśmy po naszej ziemskiej wędrówce osiągnęli zbawienie i mogli z Nim przebywać przez całą wieczność. Dlatego wyciąga Swą rękę do każdego z nas, bez względu na nasze przewiny. Chce nam pomóc, puka do naszych mniej lub bardziej zatwardziałych serc. Miłosierdzie Boże pozwala nam podnieść się po każdym upadku.

 

On stworzył nas bez naszego udziału, ale bez naszej „wiedzy i zgody” nas nie zbawi. Jeśli człowiek chcemy osiągnąć zbawienie, musimy się nawrócić, żałować za grzechy i postanowić poprawę. Trzeba podjąć pracę nad sobą i - ufając Miłosiernemu Bogu - codziennie przemieniać swoje serce. Wtedy dopiero możemy owocnie skorzystać z sakramentu spowiedzi. Jeśli jednak ktoś będzie grzeszył zuchwale, albo odkładał nawrócenie „na później”, licząc na Miłosierdzie Boże, to takie zachowanie jest grzechem przeciwko Duchowi Świętemu. Ze względu na zatwardziałość serca takiego nieszczęśnika, ten straszny grzech jest nieodpuszczalny. Taki delikwent ściągnie na siebie sprawiedliwą karę.

 

Przypominał o tym sam Pan Jezus, gdy objawiał Swe orędzie Miłosierdzia św. Siostrze Faustynie Kowalskiej: Choćby dusza była jak trup rozkładająca się i choćby po ludzku już nie było wskrzeszenia, i wszystko już stracone - nie tak jest po Bożemu, cud miłosierdzia Bożego wskrzesza tę duszę w całej pełni. O biedni, którzy nie korzystają z tego cudu miłosierdzia Bożego; na darmo będziecie wołać, ale będzie już za późno. (Dzienniczek 1448)


Bóg nie jest pobłażliwy, bo nas kocha

Stwórca wie, jak trudno jest człowiekowi wyrzec się swoich wygód, złych przyzwyczajeń, nałogów i tysiąca innych rzeczy, które go od Niego oddalają. On jest naszym cierpliwym, miłosiernym, kochającym Ojcem. Ale musimy pamiętać, że jest też sprawiedliwy i mądry. Więc, prowadząc nas ku Niebu, stosuje z jednej strony zachęty, ofiarowując nam różne słodycze duchowe; a z drugiej – kary, czy napomnienia, żebyśmy ostatecznie odwrócili się od rzeczy zbędnych czy złych i osiągnęli zbawienie duszy. Dlatego tu nie ma miejsca na pobłażliwość. Takie pobłażliwe rozumienie „miłosierdzia” jest wyjątkowo perfidną, prowadzącą na manowce, pułapką Złego, bo w żaden sposób nie zachęca do nawrócenia i pracy nad sobą. W związku z tym trzeba podkreślić, że sprawiedliwy Bóg nie przestaje być Ojcem Miłosierdzia, tak samo, jak będąc miłosierny, nie rezygnuje ze sprawiedliwości. Nie pozwala Mu na to miłość do człowieka. Istota ludzka ma dla Boga zbyt dużą wartość, by jej niecne występki traktować pobłażliwie. Gra toczy się o zbyt wysoką stawkę – o naszą wieczność. Cóż by to był za ojciec, gdyby pobłażał grzechom swojego dziecka i ostatecznie skazał je na zatracenie wieczne…

 

Przez wstrząs do nawrócenia

Nierzadko zdarza się, że dopiero w momencie jakiegoś wstrząsu – osobistej tragedii, przeżytej choroby etc. niektórzy ludzie dochodzą do opamiętania. Takie bolesne wydarzenie, które często określamy jako karę za popełniane grzechy czy też za naszą obojętność względem spraw świętych, staje się początkiem nawrócenia. Kara nie jest więc Bożą zemsta, ale daną nam szansą. Człowiek zaczyna wtedy szukać głębszego fundamentu, niż tylko to życie doczesne. Katechizm Kościoła Katolickiego ujmuje to w ten sposób: Bóg w swoim miłosierdziu nie opuścił grzesznego człowieka. Kary będące następstwem grzechu (…) stanowią także lekarstwo, które ogranicza szkody spowodowane przez grzech. (KKK 1609). A świadectwo tej katechizmowej prawdzie dał św. Rafał Kalinowski: Bóg w miłosierdziu swoim podźwignął mnie ze stanu niewiary waśnie wtedy, kiedy wkrótce miała nastąpić chwila próby i cierpienia, które bez wiary stają się albo drogą upadku, albo – co może jeszcze gorzej – pychy i wyrzutów Opatrzności. (…) Chorobę uznaję, jako dowód miłosierdzia Bożego. (…) Najlepszą pomocą we wszystkich naszych utrapieniach jest uznać to, iż są one wynikiem miłosiernej względem nas woli Bożej.

Nawróćmy się!

Miłosierny Bóg jest cierpliwy, przebacza nam największe nawet grzechy, daje czas na nawrócenie i naprawienie wyrządzonego zła. Ale żeby nas ocalić od wiecznego potępienia, także przestrzega nas - niekiedy w surowy sposób poprzez bolesne wydarzenia - przed konsekwencjami złych czynów. W ekonomii Bożej kara jest przejawem Miłosierdzia i Jego Miłości do nas. Nie czekajmy jednak na to, aż dopiero jakaś tragedia otworzy nasze oczy, serca i dusze. Nie zamykajmy się na działanie Bożej łaski, ale w każdym wydarzeniu starajmy się znaleźć Jego wolę. On chce z nami przebywać całą wieczność. W swym Miłosierdziu daje nam czas. I czeka na naszą odpowiedź. Zatem – nawróćmy się. Teraz!Bogusław Bajor

 

 


DATA: 2017-04-21 12:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Michu: Pan Bóg nikogo nie będzie zmuszał do żalu i sprawiedliwej pokuty za grzechy. Piekła dostąpią ci którzy za grzechy żałować nie będą, a tym samym dobrowolnie odrzucą Boże Miłosierdzie.
ponad 2 lata temu / ?
 
Jedno mnie w tej wizji piekła frapuje. Jeśli jest wieczne, to jest to kara bezwzględna. Tak sobie myślę, czy ktoś poza największymi zbrodniarzami zasługuje na wieczną karę? Czasem niektórzy dziwią się, że kościół mało mówi o piekle. Chyba dlatego, że to nie dotyczy w mniemaniu kościoła zwykłych ludzi, tylko margines największych zwyrodnialców.
ponad 2 lata temu / Michu.
 
Szczęść Boże, rozważania o miłosierdziu i sprawiedliwości są niezwykle interesujące i ważne,byśmy wiedzieli, że jedno drugiego nie wyklucza a oba istnieją. Musimy tylko zdać sobie sprawę z tego co tak naprawdę znaczy sprawiedliwość Boża, a co to Miłosierdzie Boże, a to wszystko rozpatrzeć w duchu Bożej miłości do nas, ale miłości rozumianej sensytywnie. Chciałbym się jeszcze podzielić spostrzeżeniami dotyczącymi głoszenia przez księży podczas Novus Ordo Missae podstawowych prawd wiary. Mimo iż język tej liturgii jest mocno "wykrzywiony" i nieraz taki delikatny, pobłażliwy, to sporo księży artykułuje podstawowe prawdy i mówi o nich. Ale szczególnie chciałbym pochwalić pewnego księdza z parafii św. Elżbiety w Cieszynie, który w sposób krótki, dosadny, oczywisty rozprawia się z pewnymi mitami na temat wiary mówiac, iż istniej piekło, Boża sprawiedliwość, jeden, święty, apostolski Kościół, poza którym nie ma zbawienia. Niech Wam wszystkim Bóg błogosławi! Z Bogiem!
ponad 2 lata temu / Tomasz K.
 
Miłosierdzia nie ma bez Sprawiedliwości Trybunałem Sprawiedliwości i Miłosierdzia jest Sakrament Pokuty i Pojednania gdzie Kapłan odpuszcza grzechy skruszonemu grzesznikowi .Wśród hord islamistów czyli żołnierzy brak jest kobiet i dzieci bo zostały zmordowane przez tych zwyrodnialców.Islamiści przybyli do Europy na dżichad czyli wojnę im mamy pomagać jak twierdzą chorzy na umyśle euro-komuniści Polska Czechy Węgry ich nie przyjmą nie doczekanie raczej zapłacą karę pod przykrywką fałszywego miłosierdzia .Chrześcijanie są w Syrii im to pomaga Caritas Polska zbierając pieniądze to nie jest egoizm tylko konkretna pomoc.Syryjczycy uciekli z Polski do Niemiec za większym socjalem to są fakty.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Szatan nie może już oddawać hołdu Bogu, bo jego potępienie jest nieodwracalne.Dlatego kłamstwem jest mowienie o nawróceniu diabła i dusz w piekle cierpiących.
ponad 2 lata temu / Megi
 
Skąd wiesz że odda? Szatan Ci tak powiedział?
ponad 2 lata temu / do Wiesław
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.