DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

Kapłaństwo kobiet na synodzie? Szokujące stanowisko biskupa

Kapłaństwo kobiet na synodzie? Szokujące stanowisko biskupa
Biskup Erwin Kräutler. Fot. Photo Jessica Gow / SCANPIX / Kod 10070 / FORUM

Brazylijsko-austriacki biskup Erwin Kräutler przyznał, że wielu biskupów popiera święcenia kobiet na diakonów. Wyraził także swoje poparcie dla święceń kobiet na kapłanów i przyznał, że synod może stanowić krok w tym kierunku.

 

Watykanista Edward Pentin z National Catholic Register zapytał uczestniczącego w synodzie amazońskim w Watykanie biskupa Kräutlera o ewentualne święcenia kobiet na kapłanów (a nie tylko diakonów). Biskup Kräutler stwierdził, że kobiety nie mają prawa przyjmowania święceń kapłańskich. W odpowiedzi na pytanie Edwarda Pentina czy chciałby, aby wyświęcania kobiet odpowiedział twierdząco. Podkreślił jednak, że nie dokona się to na synodzie. W odpowiedzi na pytania Edwarda Pentina przyznał jednak, że synod może stanowić krok w tym kierunku. Kłopoty językowe utrudniały komunikację, jednak najprawdopodobniej takie właśnie (sprzeczne z nauką Kościoła) stanowisko zajął biskup.

 

W tym kontekście warto przytoczyć słowa świętego Jana Pawła II z listu apostolskiego „Ordinatio Sacerdotalis”. Jak pisał papież „choć nauka o udzielaniu święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom jest zachowywana w niezmiennej i uniwersalnej Tradycji Kościoła i głoszona ze stanowczością przez Urząd Nauczycielski w najnowszych dokumentach, to jednak w naszych czasach w różnych środowiskach uważa się ją za podlegającą dyskusji, a także twierdzi się, że decyzja Kościoła, by nie dopuszczać kobiet do święceń kapłańskich ma walor jedynie dyscyplinarny.

 

Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22,32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne” – pisał papież-Polak.

 

W trudnych czasach kryzysu dotykającego wielu ludzi Kościoła pamiętajmy, że do tego typu sytuacji dochodziło już wcześniej. Wystarczy wspomnieć kryzys ariański czy schizmę zachodnią. Za każdym razem jednak Kościół święty wychodził z nich obronną ręką. Wszak zgodnie z obietnicą Chrystusa Pana, bramy piekielne go „nie przemogą”.

 

Źródło: remnantnewspaper.com/opoka.org.pl/pch24.pl

mjend

 


DATA: 2019-10-11 18:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ Karol: Sorry, ale ciągle zapominam, że DEMOKRACJA to dla niektórych swoista "IV osoba" Trójcy Świętej. Po co włazisz człowieku na KONSERWATYWNY portal, skoro tak uwielbiasz ową demokrację?!
10 miesięcy temu / Karol ten drugi
 
@Karol ten drugi Zapomniałem,że niektórzy mają monopol na wiarę, patriotyzm i jedynie sluszne poglądy i chcą ksztaltować wszystkich na,swoje podobieństwo.
10 miesięcy temu / Karol
 
Diabelstwo..
10 miesięcy temu / Katolik
 
Diakonat podobnie jak prezbiteriat i episkopat jest formą kapłaństwa więc kobiety nie mogą zostać ważnie wyświęconymi diakonisami nawet jeśli biskupi będą odprawiać nad nimi ceremonie. Zaciągną na siebie tylko formalną ekskomunikę za symulowanie udzielania sakramentów.
10 miesięcy temu / Do 12:19
 
Do 12.19... Nie ma w tym, co napisałeś ani roztropności, ani zdrowego rozsądku... Zło zawsze szuka dojścia drogą małych kroków... Przecież do sakramentu potrzebna jest forma i materia... Kobieta nie jest dysponowana do przyjęcia święceń że natury rzeczy... To jedynie w głowach przewrotnych teologów i duchownych mogą się zrodzić takie aberacje... Mam jednak swiadomość, że wielu obecnie ludzi jest zarażonych modernizmem i synkretyzmem religijnym, czytaj. zle pojętym ekumenizmem... Najpierw zastanów się co piszesz, gdyż wyjdą z tego wierutne bzdury.
10 miesięcy temu / Krakusik
 
wszelkie media powielają kłamstwo, a więc sondażownie kłamią, jest to machina zaprogramowana, zresztą abp Jędraszewski o tym mówi, diakonat kobiet NIE, ponieważ szantażystą w tej kwestii są wyznawcy, że tak powiem judeo-chrześcijaństwa w KK z naciskiem na duchowość kabalistyczno - platońską, tzw sojusz tronu i ołtarza. Ratunkiem jest trzymanie się zdrowej nauki Kościoła zawartej w nauczaniu Kościoła, która ledwo zipie i jest pomimo prześladowania uznawana jeszcze, bo nie wiemy co będzie jutro.
10 miesięcy temu / axe
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.