DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Typowa dla tradycjonalistów hipokryzja! Piszecie, że wierni chcący przyjąć Komunię Św. do ust są traktowani jak trędowaci, a sami używacie pogardliwych sformułowań typu "nadstawianie ręki", a stwierdzenie "znalazła się jednak kobieta, która pragnęła godnie przyjąć Komunię Świętą" zawiera sugestię, że przyjęcie Komunii na rękę jest niegodne. Osobiście też wolę przyjmować Komunię Św. do ust, ale z dystansem patrzę na spór "tradycjonalistów" z "progresistami", bo uważam, że nie forma jest najważniejsza. Nie wiem, czy "progresistom" chodzi tylko o koronawirusa, czy też na siłę chcą zmieniać dominującą formę. Ale to "tradycjonaliści" dzielą wiernych na "godnie" i "niegodnie" przyjmujących Ciało Pańskie. A trzeba zauważyć, że pierwotnie Eucharystia miała formę "łamania" między sobą chleba. Rezerwacja tego przywileju dla samego duchowieństwa to jeden z przejawów klerykalizacji. Mam nadzieję, że będziecie mieli odwagę i dobrą wolę, by opublikować mój komentarz, a ni
1 miesiąc temu / Krzysztofl
 
Marcin - gdy upadnie Komunia święta to nie wkłada się jej do żadnego pojemnika, lecz należy ją podnieść i spożyć. Wydaje mi się, że powinien to zrobić kapłan, a nie wierny. Akurat to, co zrobiono w Sokółce i Legnicy było profanacją Ciała Pańskiego bo tam włożono je do vasculum. Cud w Sokółce został opisany przez o.Benedykta Huculaka, który wyjaśnił, że cud ten jest odpowiedzią na znieważenie Ciała Pańskiego.
1 miesiąc temu / buria
 
Byłem świadkiem kiedy podawano komunie Świętą na reke, to był młody ksiądz któremu, upadł Najświętszy skarame t na podłogę w kościele a przyjmował to młody chłopiec może 16lat po czym njak upadło ciało Jezusa Chrystusa podniósł je i włożył do ust. A podobno czytałem o tym powinno być niezwłocznie przez kapłana zabrane i odłożone do specjalnego pojemnika.
2 miesiące temu / Marcin
 
Rekoma kaplanow i wiernych chca powszechnej profanacji.Glupcy za zagrozenie zdrowia doczesnego przez medialna pandemie wyprzedadza nawet zycie wiczne i jeszcze rece zdezynfekuja po dotknieciu Pana Jezusa Chrystusa jedynego Zbawiciela.Gdyby stali historycznie pod Krzyzem na Golgocie a Pilat by krzyknal ze jest grypa w powietrzu do by zwiewali przed zbawieniem az by sie kurzylo adorujac ksiazeczki zdrowia w domach oprawione w ramki na scianie.Tylko slepy nie widzi co sie dzieje.Masonski wirus w Kosciele jest na 100%
7 miesięcy temu / Nick
 
Ślubowanie czegokolwiek Maryi w Kościele Rzymskokatolickim nie jest legalnym kanonicznie ślubowaniem, proponuję zapoznać się z KPK. I w formie, którą proponujesz nie będzie ślubowaniem uroczystym.
8 miesięcy temu / abc
 
Pisałem o tym do pch24.pl, ale nie uzyskałem odpowiedzi, więc napiszę w komentarzu. Najprościej złożyć uroczyste ślubowanie Maryi, że nigdy do końca życia nie przyjmę komunii świętej na rękę. W razie potrzeby powołuję się na tekst przysięgi lub na świadków. Jeżeli mam pełne prawo wyboru formy, to wybieram jedną do końca życia. I droga zamknięta. Jeśli nakazują przyjąć do ust, to mówię, że ślubowałem Maryi i tylko Bóg mnie może zwolnić z przysięgi. Taką przysięgę może złożyć każdy katolik. To załatwia sprawę. Kto nalega, żeby przyjąć do ust łamie uroczyste ślubowanie złozone Bogu i automatycznie popełnia grzech. Każdy może takie ślubowanie złożyć, skoro ma prawo wyboru formy. Proste. Genialny pomysł, podchwyćcie to. Legalne kanonicznie ślubowania skutecznie wyprą komunię na rękę. Ja tak zrobiłem i zachęcam do masowego ślubowania.
8 miesięcy temu / ZlozylemSlubowa
 
I faktycznie nie sposób nie zgodzić się z @abc. Każde inne spostrzeżenie to twierdzenie, że wiem lepiej niż Urząd Nauczycielski Kościoła co jest istotą Depozytu Wiary, do strzeżenia którego Pan Bóg powołał właśnie Urząd Nauczycielski Kościoła. Czy protestanci nie popełnili tego samego błędu? Oni też twierdzili, że wiedzą lepiej od papieża, jaka jest autentyczna - czyli wykładana w przeszłości - nauka Kościoła. Owca ma iść za pasterzem, a jeśli on źle poprowadzi, to on będzie ponosił odpowiedzialność, nie owca. Jeśli owca twierdzi, że wie lepiej od pasterza, naraża się na niebezpieczeństwo pobłądzenia, za które sama będzie sobie winna. A ponadto niech nie twierdzi wówczas, że dalej jest w owczarni...
8 miesięcy temu / Mecenas
 
Przyjmowanie komunii na rękę w dobie zagrożenia epidemiologicznego to zwykła higiena o którą apelowali lekarze. Ma to sens tylko przy spełnieni dwóch warunkach: 1. przyjmujący na rękę będą obsłużeni w pierwszej kolejności bo nie nachuchają kapłanowi na ręce i na pewno nie obliżą jego palców. 2. Kapłan przed eucharystią umyje ręce w zakrystii. Stawianie sprawy w innym wymiarze to niepotrzebna ideologizacja, wprowadzanie sztucznych podziałów i zwykły "klerykalizm religizujący".
8 miesięcy temu / Kapłanie, myj
 
Ten osobnik po prostu nie rozumie, co to jest Nauczanie Kościoła Katolickiego, od zarządzeń KK administratorów! Komunia Święta jest Depozytem Wiary, i żaden urzędnik nie może nawet dyskutować z Depozytem, on ma go bronić nawet za cenę śmierci! Bełkocące przepisy kolejnych konferencji, są tego najlepszym zobrazowaniem - nie Nauczają a wprowadzają CHAOS! Co widać na przykładzie zdeprawowanego rozumu tego od abecadła . . .
8 miesięcy temu / AndrzejBR
 
@Mecenas Aktualne stanowisko Kościoła jest inne: KEP -Komunikat z 12.03 - zachęca do Komunii na rękę a przypomina jedynie, że nie można nikogo zmuszać do takiej formy - Wskazania 21.03. Wierny ma prawo wyboru i biskupi zalecają - wybierz na rękę. Jaki więc powód, aby wybrać do ust? Jeśli jest nim stanowisko "Komunia na rękę to profanacja", to jest to właśnie sprzeczne z dokumentem, który przywołujesz, pozwalającym na Komunię na rękę, bo oznaczałoby, że Kościół legalizuje profanację w swoim nauczaniu. Czyli oznacza odrzucenie nauczania Kościoła. A, jak słusznie napisałeś, wierny nie jest od oceniania nauczania Kościoła, ale do przyjmowania go w pokorze. Powstaje więc wątpliwość, co do dyspozycji takiej osoby do przyjęcia Komunii w ogóle, a nie co do takiego czy innego sposobu przyjęcia.
8 miesięcy temu / abc
 
Nie mogę się nadziwić, że wielu z głęboko wierzących katolików woli bazować na jakimś artykule z internetu, zamiast opierać na oficjalnym i aktualnym stanowisku Kościoła, a ten jest w tej chwili niezwykle czytelny: zawsze można przyjąć Pana Jezusa na kolanach do ust, ale bez ryzyka grzechu można Go przyjąć także na stojąco i do rąk. Roma locuta, causa finita. Czy jest jeszcze coś, nad czym możemy deliberować? Jeżeli Kościół postanowiłby coś, co podważa Jego główne zadanie, a zatem troskę o zbawienie swoich wiernych, oznaczałoby to, że Kościół przestałby być Kościołem. I są tacy, co tak twierdzą. To chociażby sedewakantyści oraz inni, którzy nie pozostają w pełnej łączności z Kościołem. A jeśli chcesz trwać w Kościele, Twoim obowiązkiem jest wierzyć w to, co Kościół podaje do wierzenia. Chyba, że uważasz, że jesteś mądrzejszy i twierdzisz, że kiedyś było lepiej. Wierny nie jest od oceniania nauczania Kościoła, ale od przyjmowania go w pokorze. Bez historyzowania.
8 miesięcy temu / Mecenas
 
@abc: 69% osób identyfikujących się w USA jako katolicy uważa, że chleb i wino stają się Ciałem i Krwią Chrystusa jedynie symbolicznie, nie wierzą w transsubstancję. Takie są efekty posoborowej "odnowy" liturgicznej wraz z upowszechnieniem Komunii św. na rękę. Jeżeli w Kościele katolickim mielibyśmy uczciwych i dobrych duchownych i świeckich, byłaby to lekcja dla całego świata katolickiego, że dokonane zmiany miały fatalny skutek dla wiary i że trzeba jak najszybciej wrócić do tradycyjnej liturgii i tradycyjnego przyjmowania Komunii św.
8 miesięcy temu / M.
 
CZy aby ocenić kanibalizm potrzebuje ktoś ekstra dokumentu KK?!
8 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Wyzywanie kogoś od ''tradsów'' pozwala wyrobić sobie pełen obraz spustoszenia umysłu osobnika tak się wyrażającego. Tak, jestem Katolikiem, a nie powszechniakiem, który łyka modernizm jak okoń muchę. Nigdy nie podawano Komunii do ręki co najwyżej na płócienko, i nigdy nie było to częścią Liturgii, a wyjątkiem w sytuacjach zagrożeń. Chociaż, taki Judasz uczynił to, no i jak skończył?!
8 miesięcy temu / AndrzejBR
 
?Kochaj bliżniego jak siebie samego? Kto ma prawo zmieniać to przykazanie Jezusa Chrystusa? Nie dbasz o to czy będziesz zdrowy? Dbaj chociaż o bliżniego i nie kaź mu na siłę zgrywać bohatera.
8 miesięcy temu / Jana
 
@[email protected] Kwestionowanie autentyczności tekstu, który jest powszechnie uznany za autentyczny należy poprzeć solidnymi historycznymi dowodami, a takich nie ma.
8 miesięcy temu / abc
 
Do abc- wygooglaj sobie artykuł:"Historia nadużycia w postaci Komunii na rękę" znajdujący się na stronie jednej z poznańskich parafii. Wiele wyjaśnia, o św. Cyrylu piszą tam, że przez to zalecenie, o którym wspominasz, aby przenieść ręką Krew Pańską z ust na czoło czy oczy zakwestionowano autentyczność tekstu - dokładnie pisze tam tak "To raczej dziwaczne czy nawet zabobonne zalecenie spowodowało, że uczeni kwestionowali autentyczność całego tekstu".
8 miesięcy temu / [email protected]
 
@ Czytelniczka Nie chodzi o powrót do starożytności tylko o to, że argument "Komunia na rękę to profanacja" nie wytrzymuje konfrontacji z faktem że 900 lat był to sposób dopuszczony w Kościele. Czy na prawą czy na lewą - nie do ust tylko do ręki a to oznacza że dotknięcie ręką Ciała Pańskiego nie jest tozsame z profanacją, niewiarą w rzeczywistą obecność tp. Pokazanie kilku przykładów odejścia od wiary tam gdzie jest Komunia na rękę niczego nie przesądza. Należałoby wykazać, że nie ma ani jednego wiernego, który by przyjmował w ten sposób Pana Jezusa i nie odszedł od wiary oraz że tam gdzie jest Komunia tylko na język nie ma nigdzie odejścia od wiary. Co do Katechezy Św. Cyryla to są tam też inne zalecenia, które gdyby współczesny trads przeczytał to by spadł z krzesła jak np. przeniesienie ręką Krwi Pańskiej z ust na czoło czy oczy.
8 miesięcy temu / abc
 
Jeszcze odnośnie "powrotu do starożytności". Pius XII w "Mediator Dei" wyraźnie napisał: "Nie należy jednak mniemać, iż dawny zwyczaj, dlatego tylko że tchnie starożytnością, jest lepszy i stosowniejszy, czy to sam przez się, czy to w odniesieniu do późniejszych czasów i nowych warunków." A gdyby był zarzut, że to było pisane dawno i przed Soborem Watykańskim II, to dodam, iż sami Ojcowie Soborowi stwierdzili, że zmian w liturgii można dokonywać tylko wtedy "gdy tego wymaga prawdziwe i niewątpliwe dobro Kościoła". Jakie dobro przyniosła Kościołowi Komunia na rękę począwszy od lat 60 XX wieku wzwyż? Wskazówka: stan Kościoła Katolickiego w takich krajach jak Holandia, Belgia, Niemcy, Francja...
8 miesięcy temu / Czytelniczka
 
Odnośnie argumentu pt. "powrót do korzeni". Jeżeli starożytny tekst Św. Cyryla Jerozolimskiego potraktujemy jako "instrukcję" przyjmowania Komunii do rąk własnych, to tam wyraźnie pisze, że Komunię powinno się przyjąć na PRAWĄ dłoń, a nie na lewą. Prawa dłoń ma swoją symbolikę - w starożytności i w liturgii Kościoła była postrzegana jako bardziej szlachetna. Dlaczego jesteśmy więc instruowani, by robić to na odwrót??? Ponadto są doniesienia, iż w starożytności Komunię Świętą spożywano inaczej niż teraz: ustami prosto z dłoni, czyniąc skłon - nie udzielano jej samemu sobie za pomocą palców prawej ręki. Dbano o każdą cząsteczkę - wiele dawnych tekstów o tym szacunku pisze. Czy współcześni wierni mają w sobie taką troskę? Czy oglądają swoje ręce i w jakikolwiek sposób je puryfikują po przyjęciu do nich Komunii? Eksperymenty przeprowadzone z użyciem niekonsekrowanych komunikantów dowiodły, że pole do profanacji cząstek Eucharystycznych jest przy "Handkommunion" ogromne.
8 miesięcy temu / Czytelniczka
 
@abc: "Może chrześcijanie przez 900 lat nie żyli w świętokradztwie przyjmując w ten sposób Komunię?" - Chrześcijanie pierwszych wieków umierali za wiarę, proszę nie porównywać ich do liberałów, którzy są pierwsi do odmowy podporządkowania swojego umysłu wierze, do przekształcania jej zgodnie z duchem czasów i jednoczesnego roszczenia sobie prawa do przyjmowania Komunii św i to w sposób jakby to była przekąska. Czy jest Pan gotowy umrzeć za prawdę wiary o dopuszczalności kary śmierci, która jest aktualnie zaprzeczana przez Papieża? Tak myślałem. Więc proszę nie porównywać aktualnej sytuacji do początków chrześcijaństwa. Tak w ogóle aktualny sposób przyjmowania na rękę ma się nijak do tego starożytnego. Poza tym należy uszanować to, że Kościół jednak podjął decyzję, aby odejść od tego sposobu udzielania Komunii św. - ta forma przyjmowania na kolanach i do ust od kapłana jest doskonalsza i bardziej odpowiadająca prawdom wiary nt. Eucharystii i kapłaństwa.
8 miesięcy temu / M.
 
Wszystkim nam Wiernym, na Mszy Trydenckiej w Tychach dn. 03.05.20 r NAKAZEM b-pa Skworca Kapłan sprawujący Mszę Św. Trydencką, poinformował zaraz po kazaniu i jakichś słowach szeptem przekazanych przez posługującego do Mszy Św. Kapłana, że "dziś będzie Komunia Duchowa". Do domu wróciłam zdenerwowana i opadłam z sił, po tym co nas spotkała, właśnie na takiej Mszy Świętej-Trydenckiej, gdzie liczyłam na GODNE przyjęcie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie! Cios był straszny!!!! W mojej Parafii diecezja Katowickakapłani to urzędnicy, zwłaszcza jeden.W ogóle się nie wysila, aby uszanować P.Jezusa, ale również nas Wiernych i stanowczym głosem urzędnika , jakby z pretensjami zarządza" Komunia Św. na rękę".Nie wszyscy się do tego stosują, w tym ja.Nie widzę w Nim prawdziwej wiary już od dawna.Dodam, że modlę się za niego!Koronawirus potwierdził tylko moja negatywną opinię o Nim jako Kapłanie! Pozostali kapłani również nie są wzorami Wiary a tego szukam u nich!
8 miesięcy temu / M
 
Proponuję tym wiernym napisanie obszernego listu do Biskupa w trosce o zbawienie swoje i tych kapłanów, ktorzy tak niegodnie postępują nakazując ludziom przymowania tylko na rękę Najświętszego Ciała Pana Jezusa....ogrmony smutek...Nikt a zwłaszcza Ksiądz nie może nakazać nam niegodne zachowania i mamy i mamy obowiazek upominania z miłością...
8 miesięcy temu / Alicja
 
@AndrzejBR Jak coś źle powiedziałem to udowodnij. I od razu "prowokator" - aby to stwierdzić musiałbyś znać moje intencje, a ich nie znasz. Widać twoją głęboką dojrzałość chrześcijańską, charakterystyczną dla części środowiska uważających się za obrońców chrześcijaństwa. Jak to szło? "Wszystko co uczyniliście jednemu z tych..." Pana Jezusa można znieważyć nie tylko przez znieważenie Eucharystii...
8 miesięcy temu / abc
 
Wystarczy wstrzymac oddech na 3sec by obalic calkowiecie Pana teorie oddechu.
8 miesięcy temu / @abc
 
abc-idź na wiec lewacki i nie porażaj swoja ''wiedzą'' klepiesz od rzeczy, a jedyny sens tego klepania to grzebać kijem w mrowisku, zwykła prowokatorze!
8 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Uczestniczyłam dzisiaj w Mszy św. w parafialnym kościele w Łodzi na Retkini. Proboszcz celebrujący Najświętszą Eucharystię zapowiedział, że komunia św. brana jest na rękę w postawie stojącej. Co jest manipulacją rozporządzenia Episkopatu Podeszłam do innego księdza. Uklęknąwszy, jak zwykłam czynić zawsze, aby przyjąć Ciało Pana Jezusa, spotkałam się z odmową. Ksiądz kazał mi przyjąć na rękę. Odmówiłam. Dla mnie to jest profanacja i w dodatku kłamstwem jest, że bardziej higieniczna niż podanie do ust. Kapłan wziął to na swoje sumienie.Smutne,ale chyba sami kapłani nie wierzą, że mamy do czynienia z Najświętszym Ciałem Chrystusa. To następny krok do odsakralizowania kościołów.
8 miesięcy temu / Mary
 
@Andrzej BR Widoczne na ręce partykuły należy zebrać i spożyć. A mimowolne przeoczenie należy traktować tak jak upadek partykuły, która przy podawaniu do ust upadnie na brodę, na ubranie, lub poleci obok pateny na podłogę - nikt nic z tym nie może zrobić. Jedynie zakaz Komunii by temu zapobiegł-absurd. Wielokrotnie mogłem z bliska obserwować puryfikację pateny - o ile używa się komunikantów dobrej jakości- w większości na niej nie ma żadnych partykuł, okruchów, czy choćby pyłku. Najwięcej partykuł może się znaleźć na komunikantach wtedy, gdy używa się głębokiej pateny i kapłan łamie swoją dużą hostię nad tymi, które potem rozdaje ludziom - a to rozgarnięty ksiądz może bez większych problemów zrobić inaczej, a najprościej jest gdy jest osobna patena tylko dla kapłana. Co do chuchnięcia na rękę kapłana - zobacz na lusterku przyłożonym do ust nawet przy bardzo niewielkim wydechu powietrza - to samo wyląduje na jakiejkolwiek powierzchni - dłoni kapłana nie wyłączając.
8 miesięcy temu / abc
 
Gdzie podziała się wiara czy nie za bardzo ?naukowo? podchodzimy do faktu przyjmowania komunii?
8 miesięcy temu / [email protected]
 
Sai wirusolodzy na forum.
8 miesięcy temu / Stan
 
do "Chwala Panu" - pomyśl logicznie: jeśli 80% jest zarażonych, to w tej liczbie też są kapłani. Zatem nie ma obawy, że wierny zarazi po raz kolejny kapłana czy też kapłan zarazi kolejnego wiernego, gdyż te osoby już są UODPORNIONE na wirusa! Zatem całkowicie odpada argument o Komunii na rękę, aby nie zarazić następnej osoby. Oczywiście wiadomo, że chory na grypę, anginę czy inną chorobę nie idzie do kościoła, ale to było wiadome zawsze.
8 miesięcy temu / gość
 
Katoliku, nie łudź się ale też nie upadaj na duchu. Fałszywy kościół kompromisu i katolicy kompromisu będą obsesyjnie, niczym największego dobra, bronić MOŻLIWOŚCI realizacji własnych ZACHCIANEK, w postaci np. "komunii na rękę", tłumacząc własną aprobatę dla nadużyć rzekomo szlachetnymi pobudkami lub rzekomymi nadzwyczajnymi sytuacjami, które realnie są b. rzadkie i specyficzne, niezwykle wymagające, niesprowokowane. Jak rozpoznać katolika kompromisu? SZUKA OPARCIA W KOMPROMISIE, WYSTARCZA MU KOMPROMIS. Pożąda go własnym pragnieniem albo wstąpiwszy na szlak kościelnej poprawności obrany jako "właściwy" sposób postępowania, kieruje się np. PRYWATNYMI opiniami Pasterzy. Niektórzy katolicy kompromisu są zewsząd pompowani na wielkich obrońców wiary, jednak częstp pod POZOREM walki o prawdę kryje się akceptacja lub wręcz obrona fałszywych rozwiązań kompromisowych, które są przyczyną erozji wiary i dyscypliny, bez której nie sposób wytrwać w prawdzie.
8 miesięcy temu / Murem
 
A Niemcom nie wystarczy już na rękę. Proponują kładzenie na rękę specjalną pincetą. Oczywiście ze względów sanitarnych. Czyli wprost na rękę to jednak niehigieniczne i zagrożenie! Inni idą jeszcze dalej z różnymi pomysłami. Czy to nie jakieś szaleństwo, gdzie nie uwzględnia się tego, co najważniejsze z uwagi na argumenty higieniczne niekoniecznie potwierdzone naukowo? Jeśli Komunia Św. do ust byłaby takim zagrożeniem, to czy nie byłoby znacząco więcej zarażeń tam, gdzie jest wyłączna lub przeważająca? Ktoś ma dane, aby tak było? Może zatem nie jest w praktyce takim zagrożeniem, aby wszystko wywracać i ranić wiernych oraz ryzykować profanacje? Oczywiście zawsze najlepiej Jej udzielać i przyjmować Ją spokojnie i bez pośpiechu, w postawie klęczącej, która, mam wrażenie, może wręcz ułatwiać zachowanie higieny.
8 miesięcy temu / Tomasz Bartosi
 
Komunia Sw. do ust i na klęcząco- ti jedyna dopuszczalna forma przyjęcia Pana Jezusa. Wystarczy trochę wiary- moment przyjęcia Komunii św, to pocałunek Pana Jezusa w usta przyjmującego.Pan Jezus nie zaraża a wręcz obiecał nam, że choćbyście po wężach chodzili, nic wam się nie stanie. W Lourdes chorzy z ropiejącymi wrzodami kąpią się w łaźniach z cudowną wodą i kolejno wchodzący po nich nie zarażają się i nie histeryzują aby im zmienić na czystą wodę, Setki wiernych kolejno zanurzają sie w tej samej wodzie. Potrzeba nam wiary!Obsesja wirusa padła na wszystkich bojących się własnego cienia. Panie Jezu, przebacz nam brak wiary i bezczeszczenie Twojego Najświetszego Ciała, Matka Teresa z Kalkuty powiedziala że przyjmowanie Komunii św, na rękę jest gorszym grzechem niż aborcja!Szczęść Boże- "Gorliwość o dom Twój pożera mnie Panie"-- "Panie wspomnij na mnie gdy bedziesz w Raju"Kocham Ciebie całym sercem
8 miesięcy temu / Ula
 
Komunia do ust i na klęcząco jest najbezpieczniejsza. Ręce wiernych dotykają np. ławki, klamki u drzwi wejściowych, więc już mogą być zakażone. Kapłan obmywa ręce, więc są czyste. Poza tym ważne by wierny szeroko otworzył usta i wysunął język, wtedy unika się dotknięcia ust przez kapłana. Poza tym przy komunii na klęcząco unika się bliskiego kontaktu twarzą w twarz z kapłanem większa odległość. Poza tym zrozumcie, że samo oddychanie nie zaraża, ale mówienie, kaszel, kichanie. Moje ręce dotykające ławek itp mogą mnie narazić na zakażenie. Dezynfekujecie ręce tuż przed komunią? A najważniejsze: jak mogę dotykać Pana Jezusa swoimi rękami niekonsekrowanymi? Tylko kapłan może brać do ręki Pana Jezusa. Przecież hostia konsekrowana to prawdziwie Ciało i Krew Pana Jezusa. Kto nie wierzy w obecność Pana Jezusa w hostii nie powinien przyjmować komunii. Wiem co mówię. Jestem lekarzem.
8 miesięcy temu / Nestorka
 
@AndrzejBR 100 lecia czy jednak 1000 lecia ?
8 miesięcy temu / Stan
 
W dobie pandemii gdzie 80% zakażonych nie zdaje sobie z tego sprawy ponieważ przechodzi zakażenie bezobjawowo Komunia na rękę jest przejawem troski o bliźniego i o kapłanów. Pójdę o krok dalej: każdy kto jest chory grypa,angina etc i przyjmuje Komunie do ust naraża księdza i innych ma zarażenie się ta choroba.. narażanie innych jest grzechem i nie możecie się zasłaniać czcią dla Pana Jezusa. Tobie Jezu wszelka cześć i chwała. Prowadź Swój Kościół.
8 miesięcy temu / Chwała Panu Je
 
abc - twoje argumenty o chuchaniach i dmuchaniach na ręce kapłana doprawdy nie przekonują i powtarzasz się bo pisałeś już to samo pod innym nickiem. Odpowiedz co zrobic z okruszkami na palcach po przyjęciu komunii, czy zamiast pomodlić się w skupieniu każdy będzie sobie oglądał ręce, a co ze starszymi osobami ze słabym wzrokiem, albo dziećmi które nie są bardzo uważne i potem na ławkach i podłodze kościoła będą leżeć cząsteczki Ciała Pańskiego? Po każdym rozdawaniu komunii widać, że kapłan dokładnie czyści patenę, czyli że nie jest dla niego obojętne, czy okruszki zostaną na patenie, czy w kielichu, czy je strzepnie na podłogę. Ale ta sprawa Cię nie interesuje, tylko największe zmartwienie to chuchanie na kapłana. Daj sobie spokój.
8 miesięcy temu / gość
 
Tu chodzi o Depozyt Wiary, a nie o opinie niedouczonych ignorantów! Po co Kapłani puryfikują swe dłonie po konsekracji? Po co wszystkie naczynie liturgiczne są święcone, po co Namaszczenie dłoni Kapłanów?! po co Korporały i Ornaty?! - kiedy wystarczy ''kochać'' i mieć odpowiednią ''dyspozycję serca'', by pomału zastępować Kapłanów?! Bo zamordowano poczucie Sakrum w duszach Wiernych Katolików, którzy nie rozumieją, że ich dusze po tych bluźnierstwach są w ciężkim zagrożeniu POTĘPIENIA! Tu nie chodzi o to, Kto, co i gdzie, i jak powiedział, ale o to, czy, to co głosi, JEST ZGODNE Z DEPOZYTEM WIARY KATOLICKIEJ! Tak więc twoje ABC jest abecadłem herezji a nie Katolicyzmu!
8 miesięcy temu / AndrzejBR
 
@AndrzejBR Skoro świętych nie można poprawiać to po Św. Piotrze nie wolno już nikomu podjąć żadnej decyzji w Kościele? Dokument o którym piszesz jest wydany przez Konferencję Episkopatu, kto jest jej przewodniczącym nie ma tu nic do rzeczy. I Konferencja Episkopatu zmieniła jednogłośnie! tę decyzję 9. marca 2005. Skoro Komunia na rękę jest taką zbrodnią przeciw czci Pana Jezusa to jak to możliwe, że we wprowadzeniu do MSzału Jana Pawła II jest dopuszczona? Jak to możliwe, że papież Benedykt XVI nie zakazał tego? Przecież na aborcję, antykoncepcję nie zezwalali pomimo ogromnych nacisków z zewnątrz i wewnątrzkościelnych - więc mogli nie zezwalać. A może to nie jest jednak zbrodnia? Może chrześcijanie przez 900 lat nie żyli w świętokradztwie przyjmując w ten sposób Komunię?
8 miesięcy temu / abc
 
@Gość Napisałeś: dlaczego przyjęcie Komunii na rękę ma wyrażać "miłość do Boga i bliźniego", a przyjęcie do ust takiej miłości nie wyraża? Ponieważ przyjmując na rękę nawet jeśli jesteś zarażony to nikogo nie zarazisz, w odróżnieniu do Komunii na język. Wcale nie jest konieczne dotkniecie przez kapłana twojego języka - wystarczy że bezwiednie będziesz wydychał powietrze i wszystko co rozprzestrzenia się drogą kropelkową ląduje na dłoni kapłana, którą on potem podaje Komunię następnym. Narażać bliźniego na zarażenie i nie narażać bliźniego na zarażenie - takie trudne do zrozumienia?
8 miesięcy temu / abc
 
Ksiądz-proszę mi wyjaśnić, co się w KK zmieniło od czasu wydania jednoznacznej opinii przez KEP podpisanej przez samego Kardynała 100-lecia, że w Polsce Komunie przyjmują Wierni, na klęcząco do ust, a Kobietom nie wolno zabierać głosu podczas Mszy Świętej!!! 177. Konferencja Plenarna Episkopatu Polski obradująca w Warszawie w dniach 10-12.12.1980 r.! Proszę uczciwie rozsądzić, czy ktoś ma prawo poprawiać świętych Papieży i takich Kapłanów, jak Prymas 1000-lecia?! To są właśnie te osławione zabawy w ??przeniesienie akcentów??, kiedy to z klęcząc do ust nagle stoimy z łapami wyciągniętymi jak Judasze!!! Ksiądz się 10 razy zastanowi, zanim cokolwiek stuknie w klawisze . . .
8 miesięcy temu / AndrzejBR
 
@Ksiądz Pisze ksiądz o miłości Boga i bliźniego i nic nie rozumie. To Boga mamy kochać z całego serca i z całej duszy. To ON jest najważniejszy! Niby dlaczego człowiek miałby być ważniejszy od Pana Jezusa? Kim jesteśmy w stosunku do Wszechmogącego Boga?! Prochem i pyłem, niczym więcej.
8 miesięcy temu / parafianka
 
Do Księdza: mnie akurat nie o to chodzi, że język jest bardziej godny niż ręka. Boję się o okruchy Ciała Chrystusa spadające z naszych rąk byle gdzie. Kilka dni temu, po przyjęciu Komunii Świętej na rękę, po powrocie do ławki zauważyłam na swoim wskazującym palcu drobny okruszek Komunii, który niezwłocznie spożyłam. A ile takich okruchów zostaje przez nas niezauważonych? Co się z nimi dzieje? Mam możliwość uczestniczenia w Eucharystii, ale chodzimy sami z mężem. Nie zabieramy dzieci, bo nie chcemy, aby przyjmowały Komunię na rękę. Nie są zbyt uważne, być może nawet drobniutki kawałek Hostii zostanie w kieszeni? I w tym sensie to jest dla mnie profanacja. Proszę, niech mi ksiądz odpowie jak poradzić sobie z takim dylematem ?
8 miesięcy temu / Anna
 
do Ksiądz z diecezji łódzkiej - dlaczego przyjęcie Komunii na rękę ma wyrażać "miłość do Boga i bliźniego", a przyjęcie do ust takiej miłości nie wyraża? Jakoś nie widzę zwiazku z miłością do Boga, a przyjmowaniem Komunii na rękę. Przyjęcie na rękę grozi większym niebezpieczeństwem zarażenia, bo trzeba najpierw zdjąć maskę na której mogą być wirusy i trzymając maskę w ręce na te same ręce przyjąć Komunię. Po drugie: Kapłan zawsze dokładnie czyści patenę, a co ma zrobić wierny, który zobaczy okruszki hostii na ręce? Ano chyba oblizać palce, a to nie jest ani higieniczne, ani eleganckie. Po trzecie: przyjmując na ręce zatraca się szacunek do Ciała Pańskiego i zaczyna traktować je jak zwykły pokarm, coś jak wafelek. Tak jest na zachodzie i do tego prowadzą praktyki przyjmowania Komunii na rękę, chyba duszpasterze zdają sobie z tego sprawę?
8 miesięcy temu / Gość
 
Jestem duszpasterzem, przeczytałem powyższy artykuł i nie mogę się do niego nie odnieść, gdyż zawiera nieścisłości. Po pierwsze "pobożne przyjęcie Komunii świętej" nie oznacza wcale przyjmowania jej tylko do ust, ale wyraża postawę przyjmującego. Po drugie ogólne wskazania wydane przez KEP, zostały uszczegółowione poprzez każdego z biskupów diecezjalnych.W archidiecezji łódzkiej w której posługuję ks. abp Grzegorz Ryś w liście do wiernych zaznaczył, że Komunia św. udzielana na rękę w czasie pandemii jest wyrazem miłości do Boga i bliźniego, zaznaczając " Wiem: zostaliście wychowani w wielkim szacunku do Eucharystii. Komunia święta ?na rękę? w żaden sposób jej nie ubliża! Przyjrzyjcie się swoim rękom: one tak wiele o Was mówią ? wypisane jest na nich wasze życie, wiele lat pracy i trudu, czasami choroby i słabości. Wasze ręce to czysta miłość. By przyjąć Pana Jezusa możecie je złożyć na krzyż ? lewą dłoń na prawą.Pobożność nie może stanowić zagrożenia d
8 miesięcy temu / Ksiądz
 
Przyjmowanie Komunii św. na rękę nie ma sensu z CZYSTO MEDYCZNEGO punktu widzenia. Zarażamy się drogą kropelkową, czyli przy wdychaniu powietrza dokładniej - wydychanej pary wodnej lub śliny z wirusem. To, że wirus potencjalnie znajdzie się na Hostii nie ma znaczenia, bo Ciało Pańskie zostaje połknięte i ląduje w żołądku, a żaden wirus nie przetrwa w tamtym miejscu. Wystarczy jeszcze przepłukać jamę ustną śliną albo wodą już po wyjściu z kościoła i już. Wirus potrzebuje około 15 min by "przebić" przez błonę komórki i zacząć zarażać, przez pierwsze minuty po kontakcie z nim jeszcze nic się nie dzieje. Oczywiście, nie przeżre się też przez skórę na dłoniach kapłana, chyba że jest ona pokryta ranami. Jedynymi miejscami, przez które wirus może sobie spokojnie wnikać jest nos i oczy. Dlatego przyjmowanie Komunii św. na stojąco, gdy stoimy twarzą twarz z kapłanem i "chuchamy" na siebie podczas mówienia jest dużo bardziej niebezpieczne, niż gdy klęczymy.
8 miesięcy temu / @Ewa
 
Niestety dzieje się tak -ze zaczynając mszę św.kaplan oznajmia wiernym ze komunia tylko na rękę?-
8 miesięcy temu / Ewa
 
w nawiazaniu do Pana/Pani odpowiadajacej p. Marcinowi. Mozliwe,ze Panu/Pani jest obojetne kiedy i na jaka chorobe umrze. Pana/Pani prawo. Ale innym nie jest to obojetne i maja do tego prawo, dopoki Panstwo Polskie jest neutralne religijnie. A poniewaz katolicy rowniez sie zarazaja corona i przenosza wirus, maja obowiazek stosowac sie do zarzadzen panstwowych. A w kwestii wiary i morlanosci - Pana/Pani egoizm i pycha po prostu porazaja....Pozdrawiam.
8 miesięcy temu / Max
 
W czasie Mszy św. trydenckiej kapłan podaje Komunię św. tylko do ust wiernym klęczącym przy balaskach. Nic się nie zmieniło.
8 miesięcy temu / TZ.
 
Pomyślmy o procesjach na Boże Ciało. To był wielki manifest wiary. Oby biskupi i kapłani nam tego też nie odebrali.
8 miesięcy temu / Janina
 
bo według Justyna Męczennika to było tylko dla nich
8 miesięcy temu / ale ale do ma
 
@ ale ale. Apostołowie to byli biskupi, więc trafiłeś jak kulą w płot.
8 miesięcy temu / marco
 
"to czyńcie na moją pamiątkę" czy Jezus podał chleb apostołom do ust?
8 miesięcy temu / ale ale
 
Trzeba jeszcze przypomnieć, że pierwszym oświecenym i świadomym Kościołem, który wprowadził komunię św. na rękę, był Kościół niemiecki. Jak wygląda kult eucharystyczny w Niemczech? Pozostawiam bez komentarza.
8 miesięcy temu / italiano
 
Sz. Panie! Nie udzielam Komunii św. "na dłoń". Komunia św. to nie landrynka, to żaden chips. Poza tym, niech ktoś zrobi ankietę, badania socjologiczne, ile osób zachorowało poprzez przyjęcie Komunii św. do ust. Myślę, że zna Pan tekst "żebym choć frędzli Jego płaszcza, mogła się dotknąć..." Uważam też, że wiele osób, chce wprowadzić brak zaufania człowieka do człowieka, do konkretnej grupy osób; ba, nawet do samego P. Boga. Bójcie się wszystkiego i wszystkich. Także P. Boga, który nie przychodzi po to, aby zbawić, ale po to aby zarazić. P.S. Osobiście, jest mi obojętne, co lekarz w karcie zgonu, jako przyczynę mojej śmierci napisze. Data, Panie, data jest najważniejsza. Ale to już wielka tajemnica. I tej daty, ludzie się boją. Tylko tej daty. Reszta, tylko dywagacje.
8 miesięcy temu / Do P. Marcina -
 
Ja bym kleknal i czekal w takiej postawie nawet do konca mszy. Pozniej bym poszedl so zachrysti i wyjasnil ksiedzu bez ogrodek.
8 miesięcy temu / Stan
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.