DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Kapłan o polskich korzeniach biskupem diecezji Jackson

Kapłan o polskich korzeniach biskupem diecezji Jackson
By Infrogmation of New Orleans (Photo by Infrogmation) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Papież Franciszek mianował 12 grudnia ks. Josepha R. Kopacza biskupem amerykańskiej diecezji Jackson w stanie Missisipi. Zastąpi on na tym stanowisku 76-letniego bp. Josepha N. Latino, który w tym samym dniu ustąpił po 10 latach pełnienia swej funkcji. Nowy ordynariusz – o polskich korzeniach – będzie 11. z kolei rządcą tej jednostki kościelnej, utworzonej w 1837.


Biskup-nominat urodził się 16 września 1950 w mieście Dunmore w stanie Pensylwania (diecezja Scranton). Na uniwersytecie w Scranton studiował historię, po czym wstąpił do seminarium duchownego w Buffalo (Nowy Jork). Święcenia kapłańskie przyjął 7 maja 1977 r. Następnie pracował na jej terenie jako duszpasterz i przez kilka lat nauczał w seminarium duchownym w Dalton.


Jest członkiem rady diecezjalnej ds. finansów i koordynatorem duszpasterstwa hiszpańskojęzycznego w hrabstwie Monroe. Od 2006 jest proboszczem parafii Trójcy Świętej w Mount Pocono i na tym stanowisku zastała go nominacja. Nowy ordynariusz przyjmie sakrę 6 lutego przyszłego roku w katedrze św. Piotra Apostoła w Jackson.


Bp Joseph R. Kopacz jest szóstym biskupem katolickim o polskich korzeniach, mianowanym przez obecnego Ojca Świętego dla Kościoła poza Polską. Pierwszym w tym gronie był ks. David Walkowiak (urodzony 18 czerwca 1953), powołany na biskupa Grand Rapids (również w Stanach Zjednoczonych) 18 kwietnia i konsekrowany 18 czerwca br.


Początki życia katolickiego na terenie dzisiejszej diecezji Jackson, położonej w północno-zachodniej części stanu Missisipi, sięgają XVII w., ale pierwsze stałe misje na tym terenie powstały pod koniec następnego stulecia dzięki działalności misjonarzy hiszpańskich. W 1826 powstał wikariat apostolski Missisipi, obejmujący cały ten stan. 28 lipca 1837 przekształcono go w diecezję Natchez, a pierwszym jej biskupem został ks. John Joseph Mary Benedict Chanche (1795-1852). W 1947 stolicę diecezji przeniesiono do Jackson i od 18 grudnia 1956 nazywała się ona Natchez-Jackson, a od 1 marca 1977 nosi obecną nazwę.


Zajmuje ona obszar 97,5 tys. km kw., na jej terenie mieszka ok. 2,2 mln ludzi, z których nieco ponad 51 tys. to katolicy, mający do swej dyspozycji 74 parafie, w których pracuje prawie 80 księży diecezjalnych i zakonnych oraz ponad 260 zakonników i zakonnic.KAI

mat


DATA: 2013-12-13 08:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.