DZIŚ JEST:   01   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Teresy od Dzieciątka Jezus - Doktora Kościoła
Św. Remigiusza, biskupa
 
 
 
 

Kapłan chiński: ci, którzy zachwycają się układem watykańsko-chińskim, nie znają rzeczywistości

Kapłan chiński: ci, którzy zachwycają się układem watykańsko-chińskim, nie znają rzeczywistości
Fot. Reuters / Forum

Tak zwani znawcy spraw chińskich, którzy skaczą z radości z powodu porozumienia Watykanu z Pekinem, nie znają prawdziwego życia Kościoła – uważa ks. Francis Hu z diecezji w środkowych Chinach. W rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews zwrócił uwagę, że od czasu podpisania pierwszego takiego układu 22 września 2018 roku sytuacja Kościoła w tym kraju pogorszyła się i „zmniejszyła się przestrzeń dla jego przetrwania”.

 

 

Kapłan, który określa sam siebie jako należącego do „niższego duchowieństwa”, pracuje w jednym z najuboższych obszarów Chin i należy do Kościoła „oficjalnego”, czyli uznanego przez władze komunistyczne. Skrytykował on tzw. ekspertów od spraw chińskich, ale w gruncie rzeczy nie znających rzeczywistości tutejszego Kościoła, a także „niektórych biskupów i księży”. Jego zdaniem godzą się oni na pozytywne rozwiązania, „nie pozwalając jednak swym braciom i siostrom na wyrażanie głębi ich prawdziwych myśli”.

Duchowny wskazał na kilka niepokojących go faktów z ostatnich miesięcy. Od czerwca do sierpnia br. czterej chińscy biskupi „podziemni” objęli oficjalnie swe urzędy podczas bardzo skromnych obrzędów. Rzuciło to od razu światło na perspektywę odnowienia wygasającego wkrótce porozumienia chińsko-watykańskiego. Niektóre osoby, uważające się za znawców Kościoła w tym kraju, „zaczęły skakać z radości”, widząc już nawet nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Pekinem a Stolicą Apostolską, a pogląd ten podzielają niektórzy anonimowi biskupi i księża.

Ksiądz Hu uznał, że od podpisania porozumienia dwa lata temu nastąpił znacząc postęp, gdy chodzi o mianowanie biskupów, o publiczne obejmowanie urzędów przez hierarchów dotychczas podziemnych oraz w dziedzinie współpracy kościelno-państwowej i w walce z pandemią. Jednocześnie biskupi nie pozwolili swym braciom i siostrom na swobodne wyrażanie tego, co w głębi czują, toteż większość członków Kościoła odpowiedziała skromnie na tzw. współpracę, z której wcześniej byli tak dumni – zaznaczył kapłan. 

Rozmówca AsiaNews wymienił kilka niepokojących zjawisk w życiu Kościoła, do których doszło po podpisaniu porozumienia w 2018. Zakazano sprzedawania przez internet książek dotyczących chrześcijaństwa i Biblii i coraz rzadziej można znaleźć w sieci propozycje sprzedaży takich materiałów jak zdjęcia, obrazy czy przedmioty religijne. Przez cały ten czas trwa burzenie kościołów i usuwanie krzyży z istniejących. Młodzież ma zakaz wstępu do świątyń, nie wolno uczyć jej religii, a w szkołach i miejscach pracy w niektórych częściach kraju zabroniono jakichkolwiek wzmianek o chrześcijaństwie. Normalna działalność misyjna jest nie tylko surowo ograniczona, ale jest na każdym kroku utrudniana, określana jako działania nielegalne, a często grozi się zamknięciem miejsc kultu pod pretekstem zagrożenia bezpieczeństwa.

Wszystko to jest doświadczeniem katolików chińskich po zawarciu układu sprzed dwóch lat – podkreślił ks. Hu. „Wy, cudzoziemcy, tak zwani eksperci od Kościoła chińskiego, którzy nie żyliście w Chinach i w Kościele w tym kraju i zachwycacie się nim z zagranicy, nie reprezentujecie Kościoła chińskiego i przytłaczającej większości jego członków, ponieważ my, katolicy chińscy, czujemy i widzimy całkowicie odmiennie od was” – nie krył żalu członek „niższego duchowieństwa”. Zwrócił uwagę, że od przeszło 40 lat „popieracie «dialog», ale nie możemy zobaczyć jakiegoś postępu osiągniętego dzięki niemu, co więcej – widzimy, co dzieje się dziś w Hongkongu”.

Kapłan przyznał, że wierni chińscy mogą zrozumieć postępowanie tych „znawców”, jak i niektórych swoich biskupów i księży, którzy „świętują razem z wami”, gdyż ponad stosunkami między Chinami a Watykanem „wszystko, co możecie zrobić, to tylko świętować, ale o swoim entuzjazmie możecie mówić tylko wy”.

Jednocześnie ks. Francis zaznaczył, że katolicy chińscy nie tracą nadziei na jak najszybszą poprawę stosunków chińsko-watykańskich i „często modlą się o to”. Zapewnił, że bezwzględnie wspierają oni także „ducha otwarcia i dialogu Soboru Watykańskiego II, ale – dodał – „jeśli poprawa tych stosunków ma się dokonać kosztem wspólnoty kościelnej i chrześcijan (biskupów, księży i świeckich), to ma to tylko wymiar polityczny, bez jakiegokolwiek odniesienia do katolików chińskich”.

 

 

KAI/AsiaNews

RoM

 

 

 

 


DATA: 2020-09-16 19:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciąg dalszy walca 2-go soboru watykańskiego - rozjedzie on wszystko, czyli trwający demontaż kościoła katolickiego i jego tradycji. Na razie Pan Bóg jest miłosierny i kary są drogowskazami w naszej drodze nawrócenia - ale to się skończy kiedy nieskończona sprawiedliwość Pana Boga zastąpi jego miłosierdzie
14 dni temu / anonim_galeon
 
w wojnie handlowej USA Chiny na pierwszej lini frontu będą katolicy Chińscy jako karta przetargowa Co mogę powiedzieć ? Walka wiara zbawienie !
15 dni temu / taki tam
 
Na tego ducha otwarcia i dialogu Soboru Wat. II to ja bym nie liczył. Nigdy i nigdzie nie przyniósł on niczego dobrego. Jeno płacz i zgrzytanie zębów.
15 dni temu / Ireneusz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.